A múlt év végére megállt a magyar lakáspiac forgalmának hanyatlása az Eurostat legfrissebb adatai szerint. A nemzetközi összevetésből kitűnik, hogy a magyar számított a kontinens egyik legpezsgőbb nemzeti piacának.
2023-ban 107 ezer lakás cserélt gazdát Magyarországon. Ez 26,1 százalékos visszaesést jelent az előző évi eredményhez képest, sőt utoljára 2013-ban regisztráltak ennél kevesebb tranzakciót a piacon, írja közleményében az OTP Ingatlanpont az Eurostat előzetes adataira hivatkozva.
Az éves visszaesés mértéke nem példátlan: ugyanebben az időben Luxemburgban 43,4 százalékkal, míg Ausztriában 28,2 százalékkal esett a forgalom. Igaz, előfordult fellendülés is: Cipruson egy esztendő alatt újabb 31 százalékkal tudott bővülni a lakáspiac. Az uniós statisztika 14 tagországból tart nyilván értékelhető forgalmi adatokat, közülük egyedül Cipruson nőtt tavaly a kereskedés intenzitása.
Megfelelő árazással a családi házakra is van kereslet Budapesten, ami ennek a XV. kerületi ingatlannak az esetében is bebizonyosodhat, mivel 481 ezer forintos négyzetméterár jelentősen elmarad a kerületi átlagos négyzetméterártól (651,4 ezer forint a kerületben).
Az Eurostat adatai szerint 2023 első negyedében a tranzakciószám 30,8 százalékkal múlta alul a 2022-est, míg az utolsó negyedévben ez a mutató már csak 6 százalékos elmaradást jelzett. Az év végére az esés lényegében meg is állt, az október-decemberi forgalom csupán 0,8 százalékkal maradt el a július-szeptemberitől.
Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője szerint a CSOK változásainak bejelentése után megszaporodtak az előrehozott vásárlások is, illetve sokan már akkor előszerződésekkel készültek az új kedvezmények januári bevezetésére. Ez az élénkülés – ugyancsak az ingatlanosok tapasztalatai szerint – megmutatkozott az idei első negyedévben is, így reálisan lehet azzal számolni, hogy ezzel megállt a forgalom csökkenése, amit majd legközelebb a statisztika is megmutat.
A tavalyi utolsó negyedév nem mindenhol hozott a hazaihoz hasonlóan megnyugvást: az előző negyedévhez képest tíz százaléknál is nagyobb visszaesést regisztráltak Franciaországban (-13,6%) és Cipruson (-11,9%), míg hasonló mértékű növekedést Spanyolországban (15,3%), Bulgáriában (14%) és Hollandiában (11,6%).
Érd legfelkapottabb utcájában található ez a mediterrán stílusú családi ház hatalmas fedett terasszal.
Mindazonáltal 2023-ban még így is Franciaországban volt a legintenzívebb piac, ahol 100 000 lakosra 1413 lakáseladás jutott. Bulgária (1394) és Finnország (1161) fért még fel a dobogóra.
A legkevesebb intenzitással Ausztria (435) vezet, megelőzve Szlovéniát (462) és Írországot (912). Magyarország a középmezőnyben végzett (1115). Ha azonban nem a lakosságszámhoz, hanem az otthonok számához viszonyítjuk a forgalmat, úgy az 1000 lakásonkénti 24 adásvétellel Magyarország is felfér a dobogóra Franciaország (26) és Hollandia (25) mögé. A listát ekkor is Szlovénia (12) és Ausztria (8) zárja, írja közleményében az ingatlanközvetítői hálózat.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 154 499 ingatlanhirdetés között