Átmeneti időszakban vagyunk, amikor még érdemes lehet az év végén megszűnő, illetve a jövő év elejétől igényelhető családi lakástámogatás közül választani, ha valaki új otthont szeretne. Lehet az új építésű, vagy egy régebbi lakás megvásárlása vagy felújítása, bármihez meg lehet találni az ideális támogatási formát. De hogy melyik az, arról érdemes egy szakembert is megkérdezni, mondta Kasziba Erika, az OTP Bank lakáshitelek üzletfejlesztésért felelős szakmai vezetője. Arról is kérdeztük, hogy hogyan látja az állami támogatás hatását az ingatlanpiacra.
Kasziba Erika: A magyarországi lakástámogatási rendszer a világon egyedülálló, és mindig is nagy hatással volt az itthoni ingatlanpiacra. Most is arra számítunk, hogy a CSOK Plusz segít a fellendülésben. Ez a támogatási forma ugyanakkor más, mint a korábbiak, ezért a tényleges hatását egyelőre nehéz megjósolni. De egyértelműen fellendülést várunk tőle.
Lakáshitelezésben stabilan 30 százalékos részesedéssel rendelkezünk, ha pedig a támogatott piacot nézzük, a kamattámogatott kölcsönök piacán a részesedésünk eléri és meg is haladja az 50 százalékot. Az állami támogatások esetében ez az arány még nagyobb. Ugyanerre számítunk a CSOK Plusz esetében is.
Amikor megjelentek az első hírek, hogy átalakul a lakástámogatási rendszer, arra számítottunk, hogy a sokan, akik a jelenleg még elérhető támogatási formákra jogosultak, igénybe is fogják venni az év végéig, és ezért már ősszel erősödik a lakáspiac. De mivel nagyon sokáig nem jelentek meg a CSOK Plusszal kapcsolatos részletek, nem lehetett pontosan tudni, hogy kinek melyik támogatási forma lesz jobb, ezért az ügyfelek körében inkább a kivárás volt tapasztalható. Miután november végén megjelent a kormányrendelet, amiből egyértelművé váltak a feltételek, hogy kik lesznek a jogosultak az új támogatási formára, az ügyfelek érdeklődése megnőtt. Sokan keresik a bankot, keresik a lehetőséget, hogy ők vajon jogosultak-e a jelenlegi támogatásra, vagy majd jobban megéri nekik a CSOK Plusz.
Mivel a CSOK Plusz gyerekvállaláshoz és életkorhoz kötött, ezért vannak olyan családok, akik az új támogatásból már kiesnek. Nekik most igyekezniük kell, hogy a még év végéig elérhető támogatásokat igénybe tudják venni, ugyanis a megszűnő támogatás nem csak a jövőben születendő gyerekek után jár.
Nehéz egyelőre megmondani, hogy mi lesz a preferenciájuk az ügyfeleknek, de ha azt nézzük, milyen célt szeretnének belőle megvalósítani, akkor egyértelmű, hogy a lakásvásárlás, házvásárlások a legkeresettebbek, erre veszik fel a hitelt a legtöbben. A jelenleg elérhető CSOK támogatás tapasztalatai alapján a kelet-magyarországi régióban veszik a legtöbben igénybe a támogatást, ha pedig felvett hitelösszeg nagyságát nézzük, akkor Budapesten és környékén, illetve a Dunántúlon találunk nagyobb hiteleket.
Először is határozza meg a célt: építkezne, vagy vásárolna? Aki döntés előtt áll, annak tanácsolom, hogy foglaljon időpontot bármelyik bankfiókunkba, kérjen szakértői segítséget, hogy ne vesszen el a támogatások útvesztőjében. A szakértő segít abban, hogy eldőljön, most vegyék fel a CSOK-ot vagy várják meg a jövő évet és a CSOK Pluszt. Ez ugyanis nehéz kérdés, és mindig az ügyfél helyzetétől, életkortól, gyerekvállalási hajlandóságtól, az ingatlantípustól függ. Ebben a szakértők segítségével könnyebb el igazodni.
Néhány dologra mindenképpen figyelni kell.
Vásárlásnál például nézzük meg, rendezett-e a tulajdoni lap. Ha eltérnek az azon lévő adatok a valódi állapottól, a címtől, az nagyban késleltetheti a hitelfelvételt, a támogatáselvételt is. A másik fontos szempont, hogy ha elkezdünk építkezni, és csak menet közben ébredünk rá, hogy mégiscsak szükség lenne támogatásra, akkor figyelembe kell venni, hogy a már elvégzett munkák nem támogathatók, csak a hátralévő munkákra lehet támogatást kérni, ezért előre fontos végiggondolni, hogy mit és milyen forrásból szeretnénk megvalósítani.
Gyakran előfordul az is, hogy ha lakást szeretnénk felújítani, mire a bank értékbecslője kimegy a helyszínre, már elkezdődött a felújítás: leszerelték a csapokat, kikötötték a vizet, leszerelték a fűtési rendszert, így viszont az értékbecslő nem tudja megállapítani a lakhatási feltételt, ami az alapja a támogatások igénylésének.
Illetve még egy fontos dolog: már csak nagyon kevés a hátralévő idő a jelenleg elérhető CSOK igényléséhez, ugyanis ehhez az összes igazolást, például a Tb-ről, a munkajogviszonyról, be kell nyújtani, és december 27-től megkezdőik az igazgatási szünet, amikor is nehéz lesz beszerezni ezeket, az igényléshez pedig hiánytalanul kell benyújtani a támogatási kérelmeket. Ez jövőre, a CSOK Plusznál úgy változik, hogy egyes esetekben elég lesz az igénylést egy kérelemmel elindítani, és a szükséges papírok pótlására még tíz nap haladékot adnak, ami nagy könnyebbség az ügyfeleknek.
A végére egy jó hír, hogy sokáig nem volt tiszta, hogy az új CSOK-nál is jár-e az illetékmentesség, ez továbbra is életben maradt. A falusi CSOK esetén a megszerzett ingatlan értékétől függetlenül, a CSOK Plusznál pedig 80 millió forintig lesz a lakásvásárlás illetékmentes. Az OTP Bank CSOK Plusz jogosultság kalkulátorával az ügyfelek megnézhetik, hogy megfelelnek-e az új CSOK Plusz feltételeinek.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 152 257 ingatlanhirdetés között