A CSOK és a támogatott hitel sok család számára volt segítség ingatlan vásárlásánál. Cikkünkben bemutatjuk, milyen lehetőségek vannak a támogatások kapcsán a folyósítást követően, legyen az válás, vagy gyermek meg nem születése.
A Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) és a kamattámogatott hitelek jelentős pénzügyi támogatást nyújtottak a családoknak, hogy otthont teremtsenek. Azonban ezek bizonyos feltételekhez kötöttek, amelyek be nem tartása esetén a támogatást vissza kell fizetni. Az egyik legfontosabb feltétel, hogy amennyiben a házaspár gyermeket vállalt, akkor a szerződésben előírt határidőn belül teljesítsék.
Mi történik, ha nem jön a baba?
Előfordulhat, hogy a tervezett gyermekvállalás nem valósul meg a szerződésben rögzített időn belül. Ilyen esetekben a támogatást és a kamattámogatott hitelt részben vagy teljes egészében vissza kell fizetni. A visszafizetés mértéke a támogatás összegétől és az eltelt időtől függően változhat. Például, ha a pár 2021. áprilisában megigényelte a CSOK támogatást 1 meglévő és 1 vállalt gyermekre (1 430 000 forint), és 2025 áprilisig nem tudják a gyermek születését, 12 hetes magzatot, vagy az örökbe fogadás folyamatának az elindítását igazolni, akkor ebben az esetben a második gyermekre eső 830 000 forint támogatást vissza kell fizetni a Ptk. szerinti késedelmi kamattal (maximum 5 százalék), ami nagyságrendileg 100 000 forintra tehető. A késedelmi kamat mértéke függ a visszafizetendő támogatás mértékétől és a folyósítás dátumától.
A CSOK áthelyezése
A meglévő CSOK-támogatást egy másik ingatlanra is áthelyezhetjük. Ez több okból is szükséges lehet, például, ha a család másik ingatlanba szeretne költözni és a sajátjukat értékesítik. Az áthelyezés folyamata a kormányhivatalok lakástámogatási osztályán intézendő.
Ha értékesítik a támogatott ingatlant, akkor az adásvételtől számított 30 napon belül bejelentési kötelezettség keletkezik, ennek elmulasztása esetén, a támogatást teljes egészében vissza kell fizetni. Ha már megvételre került az új ingatlan, akkor van lehetőség 60 napon belüli áthelyezésre, de az új ingatlannak 60 napon belül a nevünkre kell kerülnie. Ha ez nem teljesül a támogatás összegét szintén vissza kell fizetni. Ha még nincs meg az új ingatlan, akkor lehetőség van a letétbe helyezésre.
Az új ingatlan megszerzésére 1 év áll rendelkezésre, ami vásárlás esetén 1 évvel, építkezés esetén 2 évvel hosszabbítható. A dátumokra fontos figyelni, mert be nem tartásuk esetén visszafizetési kötelezettség keletkezik, ami további milliókba is kerülhet. A cikk további részében erre még kitérünk.
Ezekben az esetekben nagyobb és drágább ingatlant kell vásárolni, ha ezek közül egy nem teljesül, akkor a támogatás egy része visszafizetendő. Például, ha valaki az eladási árhoz képest 10 százalékkal olcsóbban vásárol, akkor a támogatás 10 százalékát kell visszafizetni. Bizonyos költségek leírhatóak, például az ingatlan eladásakor végtörlesztésre kerülő lakáshitel, illetve az értékesítés után fizetendő esetleges személyi jövedelemadó.
Támogatott hitel áthelyezése
Ha család támogatott hitellel is élt a CSOK felvételekor, lehetőség van a hitel áthelyezésére, de csak abban az esetben abban, ha az új ingatlan már a tulajdonukban van.
Lehetőségek a visszafizetésre
Amennyiben nem sikerül teljesíteni a gyermekvállalási feltételeket, több lehetőség is rendelkezésre áll a visszafizetési kötelezettség teljesítésére:
A támogatás önkéntes visszafizetésének az oka lehet a CSOK plusz igénylése. Ez abban az esetben szükséges, ha vállalt gyermek nem született meg. Ilyenkor elég csak a vállalt gyermekre eső támogatás összegét visszafizetni.
Részletfizetési kedvezmény: A kormányhivatalok lehetőséget biztosítanak a visszafizetendő összeg részletekben történő rendezésére.
Kedvezményes visszafizetési feltételek: Bizonyos esetekben, ha a család valamilyen okból nem tudja teljesíteni a feltételeket, akkor van lehetőség a késedelmi kamat mérséklésére.
Ha vállalt gyermek mégsem születik meg és emiatt fizetünk vissza CSOK-támogatást, akkor minden esetben felszámításra kerül a késedelmi kamat.
Milyen lehetőségek vannak válás esetén?
Manapság sajnos elég gyakran előforduló esemény a válás. Ha a házaspár korábban CSOK-támogatást igényelt, és a válás mellett döntenek, akkor is lehetőség van a támogatások esetleges megtartására. Itt nagyon sok féle variáció lehet a válás kimenetelére az ingatlan és a támogatás(ok) szempontjából. Az egyik leggyakoribb, hogy az egyik fél kivásárolja a másikat. Ha azon személy váltja magához az ingatlant, akinél a gyermekek bíróság által lesznek elhelyezve, akkor az ingatlanban maradó fél magához válthatja a teljes CSOK összegét és támogatott hitelt.
A hitel esetében a bank újravizsgálja a hitelképességet. Adóstárs bevonására van lehetőség, viszont csak Ptk. szerinti közeli hozzátartozó vonható be. A kivásárlás történhet egy újabb hitelfelvétellel, ahol szintén vizsgálni kell a hitelképességet. Ez az egyik legbonyolultabb folyamat, mert ilyenkor a banknak és a Lakástámogatási osztálynak bizonyos értelemben össze kell dolgoznia, ezért mindenképp javasolt olyan szakembert felkeresni, aki ezekben jártas, mert rossz tájékoztatás esetén akár visszafizetési kötelezettség is keletkezhet.
A másik ilyen gyakori eset, amikor a házaspár értékesíti az ingatlant. Ha a letétbe helyezést követően történik meg a válás, akkor a korábbihoz hasonlóan, akinél a bíróság által lesz elhelyezve a gyermek(ek), akkor a CSOK összegének a fele vihető tovább.
Amennyiben nem vásárolnak vagy építenek ingatlant a korábban említett határidőkön belül, akkor a CSOK összegét vissza kell fizetni. A közös felügyelet nem kizáró ok, tehát nem gond, ha a gyermek(ek), egyszer az egyik, máskor a másik szülénél vannak, viszont ebben az esetben is, aki a támogatást viszi tovább, azzal kell megegyezzen az állandó lakcím(ük). Tartózkodási hely felvételére nincs lehetőség, csak abban az esetben, ha a gyermekek másik városban folytatják a tanulmányukat.
Amivel milliókat bukhatunk
2021.01.01 után a CSOK-támogatással vásárolt ingatlanok illetékmentes megszerzését biztosította az állam.
2021.07.10 előtt kötött adásvételi szerződések esetén a vállalt gyermekre eső, 07.10 után pedig a meglévő gyermekre eső CSOK-támogatás is, ha visszafizetésre kerül, akkor az illetéket utólag meg kell fizetni. Mértéke a vásárlás napján megállapított ingatlan forgalmi értékének a 4 százaléka, ami például egy 30 000 000 forint értékű ingatlan esetén 1 200 000 forint.
Összegzés
A CSOK és a kamattámogatott hitelek nagy segítséget nyújtottak és nyújtanak a családoknak, de fontos tisztában lenni a feltételekkel és a lehetőségekkel. Ha nem jön a baba, vagy ha a család másik ingatlanba szeretne költözni, vagy válásra kerül a sor.
Fotók: Shutterstock
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 163 182 ingatlanhirdetés között