Ingatlanvásárlásnál ma már kötelező kellék az energetikai tanúsítvány, amire korábban az emberek nem sok figyelmet fordítottak, hiszen a rezsi- és fenntarthatósági kérdések kevésbé voltak húsba vágóak, mint manapság. Novembertől azonban hivatalosan is szigorúan veszik, hogy az otthonunk minél alacsonyabb energiafelhasználású legyen.
A lakóingatlanok értéke folyamatosan változik az évek múlásával. Az állagmegőrzésen túl ezért hasznos lehet a korszerűsítés elvégzése, ami hosszútávon csökkentheti az ingatlan fenntartási költségeit, valamint növelheti annak értékét. A novembertől érvényes új energetikai tanúsítvány és besorolási rendszer az ügyfélbarátibb megközelítése révén segítheti a lakástulajdonosokat a későbbi felújítások megtervezésében. A kivitelezés megkezdése előtt azonban a legfontosabb, hogy megfelelő szakembertől tájékozódjunk – javasolja az OTP Bank.
Ezek az egyszintes, eladó ökoházak Mogyoródon korszerű energetikai rendszerrel rendelkeznek.
Egy ingatlan korszerűsítésének legfőbb irányát a hiteles energetikai tanúsítvány mutatja meg, amelyet a tulajdonos kiegészíthet egy előzetes energetikai számítás elkészíttetésével.
Az energetikai tanúsítás az épületek vagy ingatlanok energetikai hatékonyságának objektív mérőszáma, mely hőveszteség és a gépészeti rendszerek alapján számolja ki az energiafelhasználást. Függetlenül attól, hogy az ingatlan lakott vagy lakatlan, illetve, hogy az ott élők hogyan használják.
Az előzetes energetikai számítás ezzel ellentétben még nem minősül hitelesnek, így korszerűsítés esetén azt mutatja meg, hogy a munkálatokkal mennyire csökkenthető az adott ingatlan energiafelhasználása.
A november 1-től érvényes módosításokat követően az energetikai tanúsítvány adatai még inkább hozzájárulnak a fenntarthatóbb és élhetőbb otthonok megteremtéséhez, hiszen külön szövegmező tartalmazza majd az ingatlanra vonatkozó fejlesztési lehetőségeket, valamint már az életciklus alapú széndioxid-kibocsátást is méri.
„Érdemes különbséget tenni egy épület és az épületben található lakóingatlan energetikai jellemzői között. Egy épület tanúsítása az összes lakás átlagát veszi figyelembe, ami gyakran nem ad pontos képet az egyes lakások valós energiafogyasztásáról. Például, ha egy lakás az épület legfelső szintjén helyezkedik el és mindkét oldalról kültéri területek övezik, az az esetek többségében hőveszteséghez vezet. Ennek eredményeként a lakás energiafelhasználása vélhetően magasabb, mint az épület átlaga” – részletezte Vései Eszter, okleveles építészmérnök, épületenergetikus és ingatlanvagyon értékelő.
Figyelemre méltó és formabontó dizájnt kapott ez a 90 százalékos készültségi szinten lévő társasház Szegeden: a BB energetikai besorolás is kiváló.
Az energiaárak drasztikus emelkedése következtében az ingatlanpiacon is előtérbe került a zöld szemlélet. A megváltozott fogyasztói igényekre reagálva hívta életre az OTP Bank lakáscélú zöld hitelét, mely július óta elérhető. „Eddigi tapasztalataink szerint az látszik, hogy az ügyfelek főként új lakások vásárlása és építése céljából veszik igénybe, energetikai korszerűsítésre csupán 2,8-3 százalék használja fel. Bár az első lépések megtétele a legnagyobb kihívás, de már kisebb munkálatok elvégzésével is jelentős mértékben csökkenthető a háztartások fogyasztása” – tette hozzá Kasziba Erika, az OTP Bank lakáshiteleinek üzletfejlesztését végző csapat szakmai vezetője.
Időről időre felülvizsgálatra kerül, hogy az épületek miként tudnak csökkenteni környezeti terhelésükön, így az otthonok is élhetőbbé válhatnak. Az energetikai tanúsítvány jogszabályi változásainak megfelelően a hiteligénylés feltételei is módosultak eszerint. A Magyar Nemzeti Bank az új hatályba lépő jogszabályokhoz igazította a zöld tőkekövetelmény-kedvezmény feltételeit, azaz
a 2023. november elsején vagy azután kiállított építési engedéllyel rendelkező új lakás vásárlás vagy építés esetén az ingatlan primerenergia-igénye négyzetméterenként legfeljebb évi 68 kWh lehet a korábbi 80 kWh helyett. Az ingatlan energetikai besorolása pedig el kell érje a legalább „A+” minősítést.
Míg a korszerűsítési hitelcél esetén a fejlesztést követően az ingatlannak el kell érnie a legalább „A+” minősítést és az összesített energetikai jellemző számított értéke (primer energiaigény) legfeljebb 76 kWh/m²/év lehet. A beruházás azonban akkor is zöldnek minősül, ha a primer energiaigény 30 százalékot csökken.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 154 884 ingatlanhirdetés között