Az égésterméket nélkülöző, károsanyagkibocsátás-mentes fűtési technológia csak az utóbbi években kezdett igazán elterjedni. Ismerd meg a hőszivattyúk működését, és döntsd el, hogy mikor vágsz bele a korszerűsítésbe!
Főleg az új építésű ingatlanok esetében merül fel a hőszivattyú technológia, ami egy újfajta fűtő-hűtő-rendszert jelent. Hogy még körülményesebb legyen a megértése, ennek elhangzásakor általában még olyan kifejezések is röpködnek hozzá, mint a megújuló energia, a gazdaságosság, holott a hőszivattyú működési elve pofonegyszerű: hasonló a mechanikája egy hajszárítónak vagy egy szárítógépnek, amik közel sem számítanak új technológiának.
Fűtési alternatívák
Azóta beszélhetünk fűtésről, amióta az ember felismerte, hogy a tűz körül meleg van. Az elmúlt tízezer évben aztán a fán kívül számos anyag terjedt még el, amivel az ember biztosította a meleget maga körül: szén, olaj, földgáz, vagy éppen a műanyaghulladék, amiknek az elégetése sajnos olyan káros hatással vannak a környezetre és az embere, hogy az emberiség jövőjének megmentése érdekében muszáj alternatív megoldásokat keresni.
A napelemek, napkollektorok telepítésére már számos támogatás elérhető, amivel a kormányok igyekeznek a megújuló energia használatára ösztönözni a lakosságot, az utóbbi néhány évben pedig előtérbe kerültek a hőszivattyús rendszerek. A hőszivattyút önmagában, de akár napelemmel együtt is használhatod, amivel egy egymást támogató közeget tudsz létrehozni. Ez pedig már fenntartható, és kevésbé leszel kiszolgáltatva a piaci gazdaság árváltozásainak.
Ebben a III. kerületi ikerházban padló fűtés, mennyezet hűtés-fűtés is hőszivattyúval működik.
Hőszivattyú mint komplex fűtési-hűtési rendszer
A fa égése során hő keletkezik, de a hőszivattyúk teljesen másképp állítják elő azt a hőt, ami az otthont felmelegíti. A hőszivattyú ugyanis a környezetéből vonja el a hőt. Ezt típustól függően megteheti a talajból, a kerti kútból vagy egyszerűen a levegőből.
Mivel nem a hőszivattyú termeli a fűtéshez, hűtéshez szükséges energiát, hanem a környezetéből vonja el, ezért megújuló energiaforrásnak nevezzük.
Egy komplett háztartás fűtése, hűtése, valamint a melegvíz ellátása már egy berendezéssel megvalósítható. A rendszer hatékonysága két dolgon múlik:
Nem olcsó, de a fenntartása az
Ez akár a hőszivattyúgyártók szlogenje is lehetne, és igyekeznek is hangsúlyozni, hogy a közel vagy akár teljesen nullszaldós számlával nemcsak teljesen le lehet válni a szolgáltatótól, hanem néhány éven a befektetés meg is térül. Ehhez azonban egy rendszerként kell tekinteni a házra, ahol minden mindennel összefügg.
Hogy mekkora teljesítményű hőszivattyúra lesz szükséged, azt az épület elhelyezkedése, szigetelésének módja és vastagsága, benapozottsága, az üvegfelületek nagysága mind befolyásolja.
Az üzemeltetés költsége minimális, hiszen egyedül a kompresszornak van szüksége áramra, hogy magas nyomáson a környezetből nyert hőenergia hőmérsékletét fel tudja emelni. Ha hagyományos radiátorokkal szeretnéd működtetni a hőszivattyút, akkor a kompresszornak több áramra lesz szüksége a 70-80 Celsius fokos szint eléréséhez. A gazdaságosság tehát akkor érvényes, ha a gépészetet, a szigetelést és minden mást összehangolnak már a tervezésnél.
Deszken található ez a nem mindennapi közház, aminek a fűtési rendszere hőszivattyús.
A hőszivattyú és fajtái
A hőszivattyúkat aszerint tudod megkülönböztetni, hogy honnan veszik fel az energiát. Lehetnek víz-víz, talaj-víz (találkozhatsz geotermikus, talajszondás és talajkollektoros megnevezéssel is) valamint levegő-víz típusúak. Maga a rendszer mindegyikben ugyanazon az elven érvényesül, azonban a közeggel való érintkezéshez másfajta telepítésre van szükség.
A levegő-víz típus kiépítése a legegyszerűbb, hiszen a levegő mindenhol van. Azonban érdemes figyelembe venni a készülék igényeit, hogy a legjobb hatásfokon tudjon üzemelni: például, ha a kertbe kerül, akkor telepítsd szélvédett helyre! Arra is gondolj, hogy működés közben mennyire lesz hangos, ami zavarhatja az ott élők, és még a szomszédok nyugalmát is. Egy jó minőségű berendezés azonban nem okoz különösebb zajt. A víz-víz készülék akár egy kerti kútra is csatlakoztatható, míg a geotermikus rendszer komolyabb földmunkát igényel, és engedélyköteles is lehet.
Mono vagy multi split?
A két elnevezés valahonnan ismerős is lehet, ha szétnéztél már a légkondik piacán, és a hőszivattyúknál is megtalálod ezt a két nagy csoportot.
Annak érdekében, hogy a multi split kültéri egysége a mínuszokban is zavartalanul működjön, nézd meg a gyártó javaslatait. Némelyikük ugyanis olyan szigeteléssel látja el a termékét, amivel a téli hónapokban is zavartalanul tud dolgozni, mások azonban azt javasolják, hogy töltsd fel fagyállóval. Ennek azonban kevésbé jó a hőátadó képessége, mint a víznek, ezért néhány százalékkal csökkenhet a készülék hatásfoka.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 163 182 ingatlanhirdetés között