A napelemcellák felszerelésének célja, hogy a Nap sugárzását elektromos áramként hasznosítsuk. Bár az iparág rohamos léptékben fejlődik, még nem tartunk ott, hogy ezt a fajta elektromos sugárzást teljes mértékben ki lehessen használni. Ennek több oka is van, erről írunk a következő cikkben.
Mitől függ a napelem hatékonysága?
Rengeteg tényező befolyásolja a napelemrendszerek hatékonyságát.
A napelem celláknak köszönhetően nulla forint az áramszámla Miért kell inverter a napelemre?
A Napsugárban lévő fotonok mihelyst kapcsolatba lépnek a cellákban lévő félvezető és vezető anyagokkal, egyenáramot képeznek. Ezért közvetlenül nem tudjuk felhasználni, mert azok az eszközök, amiket a háztartásban árammal működtetünk, váltóáramot használnak.
Szükség van egy áramátalakítóra, ami az egyenáramból váltakozó áramot csinál, ez pedig nem más, mint az inverter. Ebből is rögtön két típus létezik: a hálózatba tápláló inverter és a sziget üzemű inverter.
A hálózatba tápláló inverter a nyári időszakban megtermelt többletenergiát továbbítja a közmű szolgáltatónak. Ha a napelemet üzemeltetőnek nincs akkumulátora, hogy saját magának eltárolja az áramot, akkor a kevésbé napsütéses hónapokban „visszavehette” azt.
A sziget üzem azt jelenti, hogy az akkumulátorokban tárolt egyenáramot kell az inverternek váltakozó árammá alakítania.
Inverteres napelemrendszer dolgozik az áramköltség minimalizálásán
Maxold ki a napelem teljesítményét optimalizálóval
Ha az időjárás vagy bármi miatt az egyik panel árnyék alá kerül, a sorkötés miatt az egész rendszer teljesítménye romlik. Ezért van nagy szerepe a tervezésnek, de más módon is ki lehet küszöbölni a kisebb teljesítményt. Erre használják az optimalizálót, ami, ahogy a neve elárulja: optimalizálja az áramtermelést.
Az optimalizáló ugyanis a leárnyékolt modult „figyelmen kívül hagyja”, így csak a jól termelőket veszi figyelembe, így nem esik vissza jelentősen a teljesítmény. Az optimalizálókat úgy kötik be, hogy minden cellára jusson egy, így nyomon lehet követni a termelésüket.
Klasszikus inverter vagy mikroinverter? Mi a különbség köztük?
A hagyományos inverter a sorba kötött modulokból érkező egyenáramot alakítja át. Tehát 7-10 cellára egy inverter jut. A mikroinverter ezzel szemben több feladatot is ellát, és minden egyes panelre jut belőle egy. Az áram átalakításán kívül maximálja az összeköttetésben lévő modulok hatékonyságát, tehát átveszi az optimalizáló szerepét is. Az egyes elemek egymástól függetlenül működnek, külön-külön ellenőrizhetők és hosszú élettartammal bírnak.
Érdemes egy kis kutatómunkát végezni, hogy milyen optimalizálók érhetőek el a piacon, azok kompatibilisek-e a már meglévő vagy tervezett napelemgyártó inverterével. Az optimalizáló és a mikroinverter telepítése megnöveli a napelemes rendszer kiépítésének költségét, utána kell számolni, hogy melyik, hogyan és mennyi idő alatt térül meg.
A jelenlegi feltételekkel és gondos kivitelezéssel a napelem bekerülési költsége 8-10 év alatt megtérül
Forrás: Magyar Napelem Napkollektor Szövetség, Napelemrendszer.info
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 154 499 ingatlanhirdetés között