30-40 százalékos közös költség emelés is indokolt lehet idén, elszálltak a vállalkozók árai, az anyagköltségek és a rezsi is. A társasháznak érdemes takarékoskodnia, de nem kell félni a hiteltől sem.
Az inflációs csökkenés csak nagyon lassan indult meg, így már szinte fel sem tűnik, ha valaminek emelkedik az ára, az életünk részévé vált. Vannak azonban még fájdalmas területek, ahol csak most kezdődnek a gondok: a társasházak közös költsége.
A Magyar Társasházkezelők Országos Szakmai Szövetségének elnöke szerint nehéz meghatározni az átlagos emelés mértékét, elég nagy a szórást tapasztalnak. Kaplonyi György szerint nem ritka a 30-40 százalékos közös költség drágulás sem. Az úgynevezett beszámoló közgyűlések májusban is még tartanak, alakulnak az adatok.
Itt azért nagyobb kontroll van a közösség kezében, mint a vajnál vagy sonkánál, konkrétan a közösség maga dönthet az emelés mértékéről, már ha egyáltalán így határoz. Nem kötelező, de egyre inkább elkerülhetetlen. A rendszeres munkák, mint a karbantartás vagy a takarítás kétszámjegyű növekedést produkált, nem mellesleg azért, mert a vállalkozók jellemzően katás árvák, akik kénytelenek voltak emelkedő közterheiket a megrendelőkre hárítani.
De nem csak miattuk híznak a költségek, bármilyen beruházást tervez a lakóközösség, amihez anyagot kell venni, vagy kivitelezőt szerződtetni, mindenképpen drágulással szembesül. A rezsicsökkentés csökkentése is a listán van, hiszen a liftet sem a szél repíti a negyedik emeletre, egy gyakran használt felvonó is átbillentheti a házat a kedvezményes tarifa határán.
A szövetség vezetője hangsúlyozza, hogy egy tisztességes közös képviselőnek számlával igazoltan, átláthatóan kell elvégeztetnie a munkát, nem lehet „okosban”, és így némileg olcsóbban megoldani. Márpedig ma már egy egyszerű kiszállásért is elkérnek 10 ezer forintot a szakik. A hiba feltárása további 15-30 ezer forint is lehet, mert ilyenkor több lakást kell végigjárni, amivel órák mehetnek el.
A kulcsszó: tartalékképzés
Ebben a gazdasági helyzetben - és amúgy sem felesleges - nem árt odafigyelni arra, hogy a háznak legyen elég tartaléka. Ha sürgősen meg kell valamit javítani és üres a kassza, akkor jöhet a célbefizetés vagy a hitel. Ezek tipikusan olyan ügyek, amikor nehéz közös nevezőre jutniuk a tulajdonosoknak.
Lehetnek olyan esetek, amikor nem lehet halogatni, pillanatok alatt lekapcsolhatják a házat a gázszolgáltatásról akár a veszélyes kémények miatt is. Ekkor persze kiderül, hogy a kéményt nem lehet megközelíteni a tetőn, mert a karbantartáshoz szükséges kéményseprő járdához utoljára mondjuk 1965-ben az IKV nyúlt, és inkább ne is tette volna.
Tehát ott tartunk, hogy kémény és tetőjavítás, gyűlnek a milliós tételek. Ha kisebb a lakóközösség, akár több százezer forint is juthat egy tulajdonosra célbefizetésként. Fontos tudni, hogy ezt annak is be kell fizetnie, aki nem szavazta meg, a többség dönt.
Amikor valaki ért hozzá: a befektetés
Tegyük fel, hogy a háznak akad némi pénzmagja, mit tehet ilyenkor, hogy ne zabálja fel az infláció a megtakarítást? Kézenfekvő, ha befekteti. Bizonyos diszkont kincstárjegyet például a bankokon keresztül jegyezhetnek társasházak – hívta fel a figyelmet a szakember, hozzátéve, hogy a lakástakarékpénztárak is rendelkezésre állnak.
Szorul a hurok: a hitel
A pénzintézetek szívesen hiteleznek társasházaknak, vannak kamattámogatott konstrukciók is. Kaplonyi György szerint a jelenlegi 6 és 9 százalék közötti kamatok mellett, 5 éves futamidővel ez még mindig egy jobb megoldás, mint mondjuk 5 évig gyűjtögetni a pénzt, aztán majd az akkori – akár többszörös – áron elvégeztetni a munkát.
A szakmai szövetség vezetőjének példája szerint ez egy előzetes befektetés, akárcsak egy autó vásárlása: fizeted a hitelt, de már tudod használni amit megvettél.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 161 412 ingatlanhirdetés között