A szárazság már nem csak a nyári kánikula idején okoz gondot az Alföldön. Új fogalom került be a köztudatba, a téli aszály. A klímaváltozás mellett az emberi beavatkozások is hatással vannak a kedvezőtlen folyamatra. Nagyjából a hetvenes évek felé figyeltek fel a jelenségre, ami azóta még szembetűnőbb változásokat hozott. Eltűnhet a víz az Alföldről?
Honnan lehet tudni, hogy vészesen fogy a vízkészlet?
Erre vonatkozóan mindenkinek lehetnek saját tapasztalatai. A kilencvenes évek nyarain még volt esélyünk elázni egy-egy nyári záporban. A kétezres években született gyerekek már alig ismerik a hirtelen érkező, majd tovább álló zivatar fogalmát, ahogy havazásra is egyre kevesebb az esély.
Ahhoz, hogy az elveszett záporok ismét színesítsék a nyári időjárásunkat, a Heti Válasz Podcast adásában Timár Gábor geofizikus úgy nyilatkozott, hogy ehhez három tényező együttállására van szükség.
Tímár szerint utóbbi hibádzik, és ennek a visszaállításával tehetünk a vízkészlet teljes eltűnése ellen.
Az alföldi fúrt kutak kiapadhatnak, ha nem lesz talajban víz
A probléma nem csak az Alföldre lesz hatással
Mivel az ország közel felét az Alföld teszi ki, ezért az ottani vízhiányt az egész ország érzékelni fogja. Jelenleg több civil szervezet is a vízmegtartáson dolgozik. A talajvíz egyre mélyebbre húzódik vissza, ami néhány évtizeden belül negatívan hathat az itt élők ivóvízkészletére.
Ezen felül a növények gyökerei sem érik el a nedvességet, ezért még nagyobb méreteket ölthet a sivatagosodás. Ha se víz, se növény, akkor állat sem lesz képes megmaradni ezen a tájegységen -legalábbis olyan nem, amik eddig őshonosak voltak. Ha ezt az állapotot elérjük, akkor feltehetően tömeges elvándorlás lesz az ország egyéb részeibe.
Ha nem lesz víz, elnéptelenedhet az ország fele
Nincs szó arról, hogy lakhatatlanná válna, de sürgős beavatkozást igényel a helyzet, különben erre lehet számítani. A vízhiány, ezen belül az ivóvízhiány az egész Európai Unió szintjén, sőt globálisan probléma. A klímaváltozás ugyanis mindenhol érzékelhető, és ez önmagában is elég nagy kihívást jelent az országok vezetőinek.
Magyarországon a Tisza szabályozásának a következményeivel nézünk most szembe. A már említett podcastben Tímár elmondta, hogy azokat a területeket, amelyek nem optimálisak a művelésre, illetve az aranykorona értékük alacsony, vissza adhatnánk a természetnek. Olyan értelemben, hogy a duzzasztókban összegyűjtött vizet ezekre a területekre árasztanák, ezzel biztosítva a kellő mértékű talajvizet. Ezzel lényegében mesterségesen idéznénk elő az egykori árvizeket.
A mezőgazdaság szinte teljesen, az ipar jelentős része tönkremenne, ha a térség kiszáradna
Borítókép: Hortobágy, Shutterstock
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 163 182 ingatlanhirdetés között