Ritkán érezzük a lakás igazán meghatározó részének, legalábbis, ha otthonunk hangulatáról van szó, mégis, ha hozzányúlunk, egészen más milliőt teremthetünk magunk körül. Ebben a cikkben a plafont bámuljuk, de egy kicsit másképp.
Mindennek a teteje, lehetne kedvesebb gyermeke is a lakásszépítőknek a mennyezet. Erre ösztökélheti őket néhány plafonalakítós ötlet, amiket ráadásul nem is túl bonyolult kivitelezni.
Ízlés kérdése, gondolhatnánk kissé szarkasztikusan, ha szóba jön a rozetta, amihez sokakban a barokkos, esetleg a csicsás jelzők kapcsolódnak. Pedig miért ne játszhatna valaki akár lakótelepi Napkirályt is, ha egyszer Versailles-ról szeret álmodni, másrészt egy szabadon szárnyaló fantáziával kialakított eklektikus designotthonnak kifejezetten érdekes eleme lehet egy barokkos rozetta, akárcsak egy barokkos keretű tükör, esetleg utóbbi is a plafonon. De egyedi festmény is kerülhet a lakásunk fedelének belsejére.
Olykor meg sem kell szólalni, máris tudjuk, milyen emberek laknak egy lakásban. Itt is csak a látványra hagyatkozunk, de megjegyezzük, hogy ennek a 147 négyzetméteres IX. kerületi lakásnak a mennyezetét rozetták díszíti.
Régebben a rozetta anyaga jellemzően a gipsz volt, ma már inkább a polisztirol, ami sokkal könnyebben, gyorsabban használható, és nagy választékban kapható. Ráadásul ebből az anyagból nem csak rozettát, hanem egyéb mennyezeti díszítőelemeket is kapni, például felhőformájú darabokat.
Játékég felettünk
A mennyezeten kialakított egyedi világítás szintén nagyban meghatározhatja egy helyiség hangulatát. Akár többféle színű, több ponton elhelyezett lámpák, csillárok, világítótestek is használhatók. Az esztétikum és a fény biztosítása mellett a térérzetet is jelentősen befolyásolhatják ezek a megoldások.
A plafonon futó vezetékeket gipszkarton álmennyezettel lehet elfedni. Utóbbi megoldás további élményt adhat azzal, hogy az alapsíkból kiemelkedő takaróelemek még izgalmasabbá, változatosabbá tehetik a mennyezetet.
Vannak a díszített mennyezetek, és van a mennyezeti hűtés-fűtés, amit ebben a solymári ingatlanban is megtapasztalhatsz.
Ragasztani is érdemes lehet mindenfélét a plafonra. Lehet az tapéta, öntapadós fal-, illetve mennyezeti burkolat, mennyezeti matrica, de akár parketta is. A sokáig csak a padlón elképzelt burkolat a plafonra kerülve kifejezetten otthonos, meleg hangulatot ad a lakásnak. Persze, attól függ, milyen színű, mintázatú parkettát használunk, mert az nem csak barnás, hanem piros vagy égszínkék is lehet.
A nehéz, vastag, akár hajópadló-szerű parketta helyett azonban egyszerűbb és olcsóbb megoldás lehet a vékonyabb laminált elemek alkalmazása. És persze, nemcsak a mennyezetre ugorhat fel a parketta, hanem a falra is, ha a tulajdonos új megoldásokban gondolkodik.
Még több fa kerülhet az addig csupasz mennyezetre, ha a lakó álgerendákkal díszíti otthonát. Az ilyen elemeket erős építési szerkezeti ragasztóval, illetve nagy teherbírású konzollal lehet a plafonra rögzíteni.
Csodás álgerendás megoldást alkalmaztak ennél a pátyi háznál, amely felújításra szorul, ezért is viszonylag olcsó.
Érdemes tehát a plafont nem csak építészeti funkcionális elemnek tekinteni. Ha az otthonunk dekorálása tekintetében is számolunk vele, ráadásul a rendhagyó megoldásoktól sem ódzkodunk, akkor a fölső szomszéd talpa alatt a lehetőségek egészen új kapui nyílhatnak meg előttünk.
Borítókép: Shutterstock
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 154 884 ingatlanhirdetés között