Mi hozott megváltásszerű változást a 21. század otthonaiba? Most már nyugodt szívvel kijelenthetjük, hogy a robotporszívók, amik forradalmasították az otthoni takarítást. Háztartási gépek nélkül egy otthon ma már elképzelhetetlen, hiszen a hosszúra nyúlt munkanapok után senki sem fog bele szívesen még egy minimális takarításba se. Az első robotporszívók piacra kerülése óta rengeteget fejlődött a technológia, így egyre hatékonyabb eszközök közül választhatunk. Ebben a cikkben segítünk eligazodni a robotporszívók világában, és mindehhez eladó ingatlanokat is mutatunk, hogy könnyebben elképzeld, és ki tudd választani azt, amire a legnagyobb szükséged van.
A robotporszívók között, rácáfolva a régi szabályra, nem feltétlenül a legdrágábbak a legjobbak, és már a belépő szintű kategóriában is meglepően eredményes eszközöket is találni. A tökéletes porszívónk kiválasztásának a kulcsa a lakás méretében, a porszívó teljesítményében valamint a tisztítandó felületek összetételében rejlik.
Egyáltalán nem mindegy, hogy egy átlagos, 50-60 négyzetméteres lakást szeretnél rendszeresen tisztán tartani vagy egy 180-200 négyzetméteres családi házat. Ugyan bármelyik eszköz képes mind a kettőt kitakarítani, viszont kulcskérdés, hogy az akkumulátor bírja-e szuflával, vagy a takarítást töltéssel meg kell szakítani. Ugyanez a kérdés a porgyűjtő tartállyal kapcsolatban is: végig tisztítja a szobákat, vagy menet közben üríteni kell?
Üzemidő és töltési idő
Amikor az első robotporszívód megvásárlása előtt állsz, még nem tudhatod, hogy a szerkezetnek majd mennyi időre lesz szüksége a lakásodban, hogy az utolsó sarokig végig menjen. Elsőre a 60-90 perces üzemidők csábítóan hangzanak, hiszen egy átlagos méretű lakás kézi takarítására ennyi általában elég, de ne feledd, hogy a szobacirkálóknak ennél több időre van szükségük, hiszen érzékelőik segítségével váltogatják, hogy milyen üzemmódban dolgozzanak. Ez pedig az üzemidőt csökkenti, ezért inkább olyan készüléket keress, ami 100-120 percig is képes maximális teljesítményt nyújtani.
Mivel a nagy alapterületű házaknál előfordulhat, hogy nem tud egy szuszra mindent körbejárni, ezért az is lényeges szempont, hogy a folytatáshoz a készüléknek mennyi töltési időre van szüksége. 5-6 óra töltés irreálisan sok két ciklus között. Egy korszerű robotporszívónak ezért 2-3 óra alatt el kell érnie azt a töltöttségi szintet, hogy időben be tudja fejezni egy 100 négyzetméternél nagyobb ingatlan takarítását.
Por- és víztartály
Akármilyen pedáns vagy, és figyelsz arra, hogy ne koszold össze a környezeted, a por folyamatosan gyűlik, és minél nagyobb egy lakás, annál nagyobb mennyiségű por gyűlik össze. Vagy ha háziállatokkal élsz együtt, és a szőr folyamatosan hullik. Egy nagy űrtartalmú porgyűjtő tartállyal rendelkező eszköznél nem fordulhat elő az a kellemetlenség, hogy csak félig végez a lakással, mert üríteni kell a zsákját, különben nem tud tovább haladni. Így erre is fordíts figyelmet, ne dőlj be a hangzatos marketingszövegeknek, és válassz legalább 5-600 milliliteres portartállyal rendelkező készüléket.
A víztartály mérete viszont már nem ennyire sarkalatos kérdés. Bár viszonylag sok robotporszívónak van felmosás funkciója, de csak emiatt ne vásárolj robotporszívót, mert csalódni fogsz! Ezeknek a gépeknek a felmosás ugyanis nem azt a tocsogó, erőteljes sikálást jelenti (csak a prémium kategóriákban akadnak ilyenek), amit valószínűleg elvárnál, hanem inkább csak nedves törölgetést értenek alatta. Ezért a víztartályok is sokkal kisebbek, így a másfél- két deciliteresek már elegendőnek számítanak.
A megfelelő gép kiválasztását a fentieken túl az is meghatározza, hogy milyen burkolat van a lakásban. Például sok robotporszívót kizárólag szilárd felületekre terveztek, mint a szalagparketta, a járólap, és talán még a rövid szálú padlószőnyegekkel is megbirkóznak, de szívóerejük és felszereltségük elmarad azoktól a típusokétól, amiket kifejezetten szőnyegek tisztítására terveztek.
Azok a robotporszívók, amiknek meglehetősen erős szívóerejük van (2700-3000 Pa), azok eksztatikus alapossággal tisztítják a hosszú szálú szőnyegeket is. Kisállattartók mindenképpen figyeljenek a szívóerősség mértékére, hiszen a speciális kefékkel összehangoltan dolgozva, csak ezek az eszközök képesek a szőrt begyűjteni.
A modern gépek a lézeres letapogatásnak köszönhetően képesek felismeri, hogy milyen felülethez érkeztek, és aszerint váltogatják, hogy kefékkel vagy a moppal dolgoznak-e. Viszont a felmosás funkciótól nem érdemes túl sokat várnod, mert a kisméretű víztartály nem teszi lehetővé a bő vizes felmosást, másrészt néhány csúcskategóriás terméktől eltekintve inkább csak maszatolnak.
Egy robotporszívó lelke a navigációs rendszer, aminek könnyű kezelhetősége, logikus felépítése kellemetlenségtől kímélhet meg minket: felméri a lakás paramétereit és kommunikálhatsz is vele. A lézeres, infrás, kamerás érzékelők és ezek valamilyen kombinációja segíti az eszközt a tájékozódásban, így nem ütközik neki a bútoroknak, és minden sarok ragyogni fog, amikorra hazaérsz.
A szenzorok által felismeri a kerülendő tárgyakat, áthalad a küszöbön is, de nem pottyan le a lépcsőről. A navigációs rendszer a porszívót emlékezteti, hogy éppen hol tartott a takarításban, mielőtt a dokkoló állomásra vissza kellett térnie.
Apropó, magától elmegy töltődni. Ezen kívül számos praktikus kiegészítőt is tartalmazhat: időzítőt, automatizált mód-és teljesítményvezérlést, automatikus töltést, akadályfelismerést, valamint applikáción keresztüli vezérelhetőség lehetőségét.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 163 182 ingatlanhirdetés között