Most még jobban körüljárjuk a témát, ha esetleg olyan ingatlan mellett választasz, ami ilyennel van felszerelve, vagy úgy döntesz, hogy megújuló energiát választod, akkor jó döntést hozz.
A Nap energiájának hasznosításával nemcsak a fenntartható jövőért teszel, hanem a saját rezsiköltségeid is csökkenteni tudod.
Sokan a meleg víz előállítására használják
A meleg víz előállítására a legelterjedtebb megoldás a villanybojler és a gázcirkó kazán, de a napkollektor remek alternatíva, ráadásul ökomegoldás is lehet. Két hőcserélős rendszert alkalmaznak ilyenkor, ami melegvíz-tárolót is tartalmaz, ez garantálja, hogy ne maradj meleg víz nélkül, ha esetleg borúsabb napok jönnek. Persze télen már alacsonyabb hatásfokkal számolj, de a napsütéses nyári időszakban akár teljesen kiválthatod a hagyományos vízmelegítési megoldásokat.
Ha medence vízét fűtenéd, napkollektorokkal hatékonyabbá válik a folyamat. A melegvíz-készítő és medencefűtő rendszereknél egy motoros váltószeleppel szabályozhatja, hogy a bojlert vagy a medencét fűtse-e a rendszer. Mivel a medencét jellemzően nyáron használod, lényegében teljesen kiválthatod a régi rendszert.
A szakemberek szerint, ha az épület fűtésére szeretnéd használni, bár technológiai akadálya nincs, de magas járulékos költségek miatt nem elterjedt, hogy teljes egészében napenergiával fűtsenek.
Megéri-e napkollektorral fűteni a házunkat?
Ha nem pusztán anyagi szempontból vizsgáljuk a kérdést, akkor mindenképp megéri váltani. A tisztább levegő és a tudat, hogy tettél valamit a bolygóért, jó érzés.
A költséget elsősorban a ház mérete határozza meg: egy átlagos ingatlannál 3-4 panelre van szükség, a tetőn, a rendszer része még egy nagyjából 1000 literes víztartály, a csövek, a keringető szivattyú és a vezérlőegység. Átlagosan 10-15 év mire a napkollektorok visszahozzák az árukat.
Bár ez nem kevés, de a legtöbb gyártó ennél lényegesen hosszabb, 20-30 éves garanciát vállal a termékeire. Ez idő alatt tehát minden javítási költség a telepítőt terheli.
A számításból azt se hagyd ki, hogy ha állam támogatást veszel igénybe, tovább csökkentheted az árakat. A kamatmentesen visszatérítendő összeg napelemre, és -kollektorra, valamint szigetelésre egyaránt felhasználható, sőt az előkészítési költségeket is fedezheted a pénzből. Ezzel kapcsolatban egy fontos dolgot kell megjegyezni: a pályázat benyújtásához mindenképpen az ingatlan tulajdonosának kell lenned, és legalább ideiglenes jelleggel ott kell élned.
Így valósíthatod meg a napkollektoros fűtést
Akár három-négy panel is elegendő lehet, érdemes annyit telepíteni, amennyit a tető mérete és a pénztárcája megenged. Jó választás a vákuumcsöves modellek mellett dönteni, mert hatékonyan gyűjtik össze a napfényt, és akár 15-30 százalékkal is csökkenthetik az ingatlan energiaigényét. Fontos ehhez egy jól szigetelt ház is, hogy a falak és a padló hosszú órákig bent tartsák a hőt.
A lényeges dolog, hogy mennyibe kerül
Az árak csak tájékoztató jellegűek, hiszen a fentebb felsoroltak miatt sok szempont szerint változhatnak. Egy példát mutatunk, amelyek 4, 6, 8 és 10 kWp teljesítményigényre számított árak. Ezek a teljesítménytől, a panelek számától függően 2,5–5,5 millió forint között változhatnak.
Ekkora befektetéssel havi 22–66 ezer forintos villanyszámlát tudsz a cégek szerint megtakarítani. Mielőtt belevágsz egy ilyen fejlesztésbe, érdemes előtte szakemberrel beszélni.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 161 954 ingatlanhirdetés között