Elég volt a katlanná melegedett lakásból és beszerelteted életed első klímáját? Pontosan milyet is? Hányat és hova? Ebben a cikkben adunk egy kis rálátást, hogy hány beltéri egységre lehet szükséged.
Ha nem köt semmilyen szabály, és annyi egység lehet a házon kívül-belül, ahányat csak szeretnél, akkor nagyon egyszerű dolgod van. Csak ki kell számolnod, hogy pontosan hány légköbméter az a helyiség, amit hűteni szeretnél, és a légkondi teljesítménye alapján kiválasztod a megfelelőt. A lakossági használatra javasolt készülékek zöme 2,5-3,5 kW teljesítményű, ami 35-45 négyzetméternyi légtér klimatizálásához megfelelő. Egyeseknél ez akár az egész lakást is jelentheti, míg másoknál éppen hogy kiteszi a nappalit.
Az 50 négyzetméteres panelbe elég lehet a 3,5 kW teljesítményű klíma
Ezt a 35-45 négyzetmétert úgy kell érteni, hogy nincsenek beugrók, kiszögellések, ajtók, folyosók. Mivel nem barlangokban élünk, ezért egy átlagos háztartás alatt minimum másfél szobás összkomfortos lakást értünk, amiket egy közös folyosóról érünk el. Végeredményben viszont a lakás elrendezésétől függ, hogy pontosan hány beltéri egységre lesz szükség, ha mindenhol hűvöset szeretnél.
Közkedvelt telepítési helyszín a nappali, hiszen itt zajlik a közös élet. Ugyanakkor jó szolgálatot tehet a klíma a hálószobákban is, hiszen a fullasztó melegben alig lehet aludni. Érdemes olyan helyet keresni a falon, ahonnan akár egyszerre két helyiséget is le tud hűteni a berendezés.
Célszerű a nappaliba helyezni a klímát ha több funkciót lát el
Ha mindenképpen több beltéri egység kell
Amennyiben a társasház vagy egyéb rendelet nem tiltja, illetve nem korlátozza a kültéri egység számát, akkor több módon is szereltethetsz az összes hálóba légkondit. Az egyik eshetőség, hogy minden szobára jut egy kültéri, valamint egy beltéri egység. Ennek az az előnye, hogy egymástól függetlenül is lehet szabályozni a készülékeket.
A másik lehetőség, ami sokszor inkább kényszer, hogy egy kültéri egység üzemeltet két vagy három beltéri egységet. Ez akkor előnyös, ha a homlokzaton szabályozva van a telepíthető egységek száma. Hátránya, hogy a beltéri egységek együtt működnek. Például ha az egyik meghibásodik, akkor a többi is használhatatlanná válik.
Ha jó az elrendezés, elég lehet egy beltéri egység is
Borítókép: Shutterstock
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 155 115 ingatlanhirdetés között