Jövőre is marad ledolgozni való a lakáspiacon
A KSH és az MNB legfrissebb jelentései szerint 2024 nyarára megtört a lendület a lakáspiacon. A második negyedévben megállt a forgalom növekedése, és a használt lakásoknál ismét kissé csökkent a reálár-szint.
A tavaly év végén (2023. IV. negyedévében) kezdődő ingatlanpiaci növekedéssel együtt 2023-ban az adásvételek száma 24 százalékkal múlta alul a 2022-est. A KSH friss jelentése szerint a kilábalás idén január-márciusban igen dinamikusan folytatódott. A használt lakások éves összevetésben 38,3 százalékkal, az újépítésűek pedig 47,6 százalékkal jobban forogtak a piacon, írja közleményében az OTP Ingatlanpont közvetítő cég.
Ennek a pécsi téglalakásnak 59 millió forintig csökkentették az árát. A klinikák közelében lévő társasház földszintjén található lakás 94 négyzetméteres és egy garázs is tartozik hozzá.
Ez a 2024-es fellendülés a második negyedévre – az eddig feldolgozott adatok szerint – megtört, legalábbis a használt lakásoknál, míg az újak forgalma tovább emelkedett. Április-júniusra 24,9, illetve 69,2 százalékos bővülést regisztráltak az előző évi igen szerény bázishoz képest. E jelentős különbségnek, illetve az új lakások tavaszi látványos kelendőségének Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője szerint oka lehet a kínálat hullámzása is. Az év elején a nagy beruházók számos új projekt indítását jelentették be, melyek leendő lakásai ekkorra válhattak piacéretté.
2023-ban 7,1 százalékos éves drágulást regisztráltak, ami – tekintettel a magas inflációra – reálértéken 8,8 százalékos árcsökkenésnek felelt meg. 2024 első negyedében a megugró kereslet húzta magával az árakat is, ami az előző negyedévhez képest 7,9 százalék nominális, azaz 6,6 százalék reáldrágulást jelentett. Ezzel szemben a második negyedévben a tavaszi megtorpanás nominálisan az árak stagnálását (+0,2%), reálértéken pedig a csökkenését (-1,2%) hozta. E visszaesésben a használt lakásoké (-1,3%) volt a főszerep, míg az újak (0,2%) tartották az értéküket.
Vidéke válogatja
2024 január-márciusban Budapesten 55 százalékos éves forgalomnövekedés látszott, addig a községekben csak 16 százalék volt a bővülés. A második negyedévi fékezés idején pedig 38 százalék, illetve 9 százalék volt e két részpiac növekedési mutatója. Ez a különbség az elemző szerint összecseng azzal, hogy a nagyvárosokban rendszerint bőségesebbek a piaci hangulatváltozáskor gyorsan mobilizálható tartalékok. Ilyen például maga a nagyobb ingatlanválaszték is, vagy az a többlet vásárlóerő, ami a befektetők jelenlétéből fakadhat.
Ez az érdi, a Tusculanum városrészben kínált, három lakásból álló, felújított családi ház, egy nagy telken, szintén csökkentett áron eladó.
A KSH jelentéséből következik, hogy a lakáseladások száma idén már mindenütt túljutott a 2023-as mélyponton, de a korábbi évek jellemző szintjét nem éri el. Bár az adásvételek idei száma mintegy 25 százalékos növekedéssel elérheti a 130 ezret, azonban ez még mindig elmaradna az elmúlt tíz év 140 ezer feletti átlagától. De ez még az év végéig változhat.
A negyedéves árváltozás Budapesten +3,9 százalék volt az első két negyedév között, ezzel szemben a vármegyeszékhelyeken -1,8 százalék, az agglomerációs településeken -6,7 százalék, míg az agglomerációhoz nem tartozókban -8,6 százalék. Az MNB lakásárindexének friss kiadása szerint az első negyedévben az országos (negyedéves) nominális árnövekedés 6 százalék volt, azon belül Budapesten 4,5 százalék, a vidéki városokban 6,5 százalék, míg a községekben 6,7 százalék.
Ám a második negyedév összességében az MNB-nél is stagnálást mutat (0,2%), amin belül csak a fővárosban volt növekedés (3,9%), míg a városokban (-0,4%) és a községekben (-2,8%) árcsökkenést regisztráltak. Az egyes régiók városai mind az erős első, mind a gyengébb második negyedévben – egy-egy kivétellel – szinte együtt mozogtak, legfeljebb egy-két százalékponttal eltérő eredményt produkáltak.
Kivételes lehetőség Budafokon, ahol ezt a három szobás, egyedi lakást kínálják csökkentett áron.
Két, az iparfejlesztés szempontjából egyaránt fókuszban tartott régió pályája lógott csak ki egy kissé a sorból. A Debrecen körüli fejlesztésekben érintett Észak-Alföld városaiban az első negyedévben igen magas, 8 százalékos volt a drágulás, ám ezt a következő negyedben a régiók közötti legnagyobb, 4,2 százalékos csökkenés követte. A Szegeddel fókuszba emelt Dél-Alföld viszont mindkét negyedévben tudott növekedni, 8,5, majd 1,2 százalékot. Így a második negyedévben a maga éves 13,1 százalékos drágulásával nem csak a többi régiót, hanem az országos és a fővárosi átlagot is (+9,3%) sikerült felülmúlnia.
Illusztráció: Budapest, Shutterstock
A zenga.hu ingatlankereső portálról
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanok