Január 15-én elstartolt a Napenergia Plusz Program, aminek keretében akár 5 millió forint vissza nem térítendő állami támogatással építheted ki az otthonodban a napelemes rendszert, amennyiben támogatják. A pénzből a megtermelt áram tárolására alkalmas akkumulátorok telepíthetők. Nézzük, mik a részletek, és milyen ingatlanok jöhetnek számításba a napelem telepítéséhez!
A napelemberuházás költségeinek az egyharmadát kell csak neked fizetni, a beruházás a 66 százalékát a pályázati keretből valósíthatod meg, az idén 15 160 sikeres pályázó kerülhet ki az előregisztrálók közül. Itt tudsz jelentkezni.
Ha nem akarsz kétszer fizetni, akkor ellenőrizd a tetőt!
Mivel a napelemek javarésze az adott ingatlan tetejére kerül, ezért nem árt meggyőződni róla, hogy bírni fogja-e. Hacsak nem újonnan épült vagy nemrégiben felújított tetőszerkezetről van szó, mindenképpen hívj szakembert!
Bár a tetőt élettartamát nagyjából egy emberöltő hosszúságra tervezik, nem árt az óvatosság. A figyelmetlenség, a rossz minőségű alapanyagok használata ugyanúgy rövidíti a tető élethosszát, mint a szélsőséges időjárás.
A cserepekben kárt tehet az erős szél, a jégeső. A fedélszék megbízható stabilitása csökkenhet a hó nyomására, a viharos szél okozta terhelésre. Laikusként nem vehetők észre azok a jelek, amikből egy szakember meg tudja állapítani, hogy a tető szerkezetét 5-10 éven belül szükséges-e renoválni. Ha igen, akkor ezeket tedd meg még a napelemek felkerülése előtt.
Ennek a 2022-ben átadott háznak a tetőszerkezete minden tekintetben alkalmas napelem telepítésére
Statikailag legyen rendben a tető
Az egész tetőhéjazat alátámasztása legyen kifogásolhatatlan állapotban statikailag! A már meggyengült vagy esetleg a szellőzés hiányában korrodálódott anyagok ugyanis nem fognak tudni megbirkózni a napelem panelek súlyával.
Egy négy fős család energiaszükségletét 15-20 panel biztosítja. Egy elem 18-20 kilogrammot nyom. Ez csak a panelekkel számolva plusz 270-400 kilogramm terhelést jelent, amihez hozzájön az alumínium tartószerkezet. Mivel a napelemeket nagyjából 25-30 éves működésre tervezték, addig minimum stabilan kell állnia.
Ennek a békéscsabai háznak még tovább bővíthető a napelemrendszere
Mi jöhet még szóba a tetőn kívül?
Bár a legoptimálisabb helye a paneleknek a tetőn van, azért létezik más megoldás is, ha ez nem megoldható. A szakemberek akár a földön is ki tudnak alakítani olyan szerkezetet, ami megfelelő dőlésszögben, lehetőleg olyan helyen, ahol minél magasabb a napsütéses órák száma a lehetőleg a legkevesebb árnyékolással. Ehhez persze megfelelő nagyságú területre van szükség.
Ennek az újépítésű pákozdi háznak a tetőszerkezetén van a napelem, így semmi nem zavarja a panorámát a Velencei-tóra
Borítókép: Shutterstock.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 155 115 ingatlanhirdetés között