Akár leállhatnak a lakáscélú beruházások a családtámogatások átalakítása miatt, mert a befektetők óvatosak, kivárnak, amíg a kormányzat nyilvánosságra hozza a részletszabályokat. Jó hír, hogy a következő hónapokban néhány építőipari termék esetében szerény mértékű árkorrekció várható. Tájkép a CSOK után.
Alapjaiban megváltozik a babaváró hitel és a családi otthonteremtési kedvezmény, ismert nevén a CSOK, konstrukciója. Az állami támogatás a bejelentés szerint mostantól csak az 5000 főnél kisebb településeken lesz igényelhető. Tehát a jövő évtől csak a falusi CSOK néven ismert konstrukció lesz elérhető.
A babavárónál a változás kettős lesz, annak összegét egyrészt 10-ről 11 millióra emelik, de 2025 január 1-től már csak a 30 év alatti anyák vehetik azt igénybe. Addig átmenetileg marad a 41 éves korhatár.
Hogyan tovább?
A módosításnak az ingatlanpiacon már az idén érezhető pozitív és negatív hatása is lehet – mondta az Építőipari Vállalkozók Építőipari Szakszövetsége (ÉVOSZ) Magyar Építőanyagkereskedelmi Tagozatának elnöke. Az év végéig sokan fogják igénybe venni a jelenlegi konstrukciók mellett a családtámogatásokat, ugyanakkor a lakáscélú beruházások leállhatnak, mert a befektetők kivárásra játszhatnak.
A képre kattintva megnézheted ezt az eladó, új építésű, szigetszentmiklósi házat, amelyre CSOK is igényelhető.
Juhász Attila szerint a problémára az jelenthetne megoldást, ha mihamarabb közzétennék a városi CSOK-ot leváltó új támogatási forma részletszabályait, vagy legalább napvilágot látnának az ezzel kapcsolatos kormányzati elképzelések.
A szakember szerint a városi CSOK megszüntetésének oka az lehet, hogy az új építésű ingatlanokat vásárló budapesti vevőkörnek csak a töredéke vette igénybe ezt a támogatást, nem ez volt az igazi motiváció a lakásvásárlások esetében. A szakma elvárása az lenne, hogy az állam kedvezményes lakáshitellel, zöldhitellel támogassa az ingatlan-beruházásokat, amire korábban már volt példa, a jelenlegi kamatkörnyezet ugyanis jelentősen visszafogja az ingatlanpiac teljesítményét – mondta az ÉVOSZ tagozati vezetője.
Ez az óbudai új építésű ház most még CSOK-os támogatással megvehető. Részletekért kattints!
Szerinte önmagában már az is élénkítené az építőipari piacot, ha a kormány legalább a szándékait közölné a jövő évre vonatkozóan.
Ezt azzal indokolja, hogy bár a jelenlegi költségvetési források nem tesznek mindent lehetővé, de amennyiben a jövő évi költségvetés az államilag támogatott lakáscélú hiteleket előnyben részesítené, azt nem lesz elég jövőre bejelenteni, hiszen az építőipar technológiai sorrendjéből, és az ebből fakadó tehetetlenségéből adódóan** hosszú idő fog eltelni, mire ez újra fel tudja pörgetni a beruházási kedvet**.
Most kell szakit keresni!
Azzal is érdemes számolni a döntéskor, hogy az elkövetkező hónapokban néhány építőipari termék esetében a kedvező energiaárak, forint árfolyam, és a forgalom visszaesésből eredő erősödő verseny miatt további szerény mértékű árkorrekció várható, amiből szintén lehet profitálni. Az építőipari szakemberekre való várakozási idő is nagyjából felére csökkent, mint a tavalyi év hasonló időszakában.
Már temették a CSOK-ot
Az elmúlt hónapokban a lakáshitelezésben tapasztalt drámai visszaesés miatt ez a családtámogatási forma alaposan veszített értékéből – erősítette meg adataik alapján Gergely Péter a biztosdontes.hu pénzügyi elemzője.
A CSOK-ot a családok döntő része hitelfelvétel mellett vette igénybe: legtöbbször a CSOK-hoz kapcsolt, kedvező, maximum 3 százalékos kamatozású CSOK-hitellel együtt igényelték ezt a bankoktól. Ugyanakkor a piaci visszaesés miatt 2023 februárjára a CSOK-hitelek folyósítása is rendkívül alacsony szintre esett vissza. A mélypontot február jelentette, amikor mindössze 6,5 milliárd forintot helyeztek ki a pénzintézetek.
Az év első 4 hónapjában pedig nagyjából 30-31 milliárd forint folyósítása történhetett ebben a konstrukcióban, ami nagyjából 40 százalékkal marad el a 2020 és 2021-es szintektől.
Ez a mesés házikó Sárosdon most már csak 18,5 millió forintba kerül, és CSOK is felvehető hozzá. Kattints a képre!
A falusi CSOK még népszerű lehet
Az MNB lakáspiaci jelentésének adatai szerint a tavalyi év második felében a falusi CSOK összege 170-180 százalékkal haladta meg az új lakások építésére és vásárlására felvett CSOK összegét. Ebből a szempontból a most bejelentett intézkedések azon része, amely 50 százalékkal megemeli a falusi CSOK összegét, lendíthet a lakáshitelpiacon is.
Sokba volt eddig az államnak és később sem enyhül a nyomás
A támogatott hitelek átlagos kamatlába idén januárban 17,94 százalék volt, azaz a kamattámogatás mértéke a 15 százalékot közelítette. Az infláció és a pénzpiaci kamatszintek csökkenésével ugyan számottevően csökken majd az állam terhe, de ez a mérséklődés jóval lassabb lesz, hiszen az alapkamat a várakozások szerint csak a jövő év első felében csökken majd egyszámjegyű tartományba. Emiatt a költségvetésre a továbbiakban is jelentős terhet rak majd a családtámogatási program.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 161 954 ingatlanhirdetés között