2024.06.14.Szerző: fá #ingatlantörténelem #albérlet

Miközben gyűlölték, iszonyatosan sokat segítettek Magyarországnak

Miközben gyűlölték, iszonyatosan sokat segítettek Magyarországnak

Sokszor szeretjük a lakótelepeket valami természeti csúfságként kezelni, pedig felfoghatatlanul nagy szolgálatot tettek, tesznek a mai napig. Lakóteleptörténelem.


Az egyik kedvenc időtöltésünk a magyarországi lakótelepeket megnézni, a történelmüket felidézni és megtalálni bennük a különlegeset, ahogy korábban is tettünk. Most összességében mutatjuk be a magyar lakótelepeket, hiszen nemcsak mi országunk, hanem az egész keleti blokk vizuális világát jelentősen meghatározó részletekről van szó: a szovjet gyárakból kikerült panelházak a mai napig szinte mértani pontossággal mutatják meg, hogy hol kezdődött a szovjet érdekeltség. A határok azóta ugyan eltűntek, de a helyzeten a Szovjetunió összeomlása sem változtatott, ami nem is csoda, hiszen például csak Magyarországon közel kétmillió ember él lakótelepeken.

Mitől lakótelep egy lakótelep?

Erre a kérdésre viszonylag egyszerá válaszolni, hiszen a lakótelepet az teszi teleppé, hogy szinte egyszerre és ugyanolyan stílusban emelnek épületeket, egy, az adott település más részeitől jól elkülöníthető egységben. Érdemes azt is hozzátenni, hogy a lakótelep nem kizárólag panelrengeteget jelent, hiszen például Budapesten, a Napraforgó utcai lakótelep is az, ami a Bauhaus építészeti stílus egyik legfontosabb képviselője.

A Havanna lakótelep szélén található ez a panorámás, másfél szobás, tizedik emeleti lakás. elado-panellakas-budapest-xviii-kerulet-89907398-t6.webp

Funkcionalitását pedig a nevében őrzi: minél több lakóhely, minél problémamentesebb kivételezéssel.

Bár sok hazai lakótelep, mint az említett Napraforgó utcai is a múlt század első felében épült, de a tömegigény és az arra adott tömegválasz jellemzően inkább a második világháború után jelent meg, amikor a hazatérő katonák a lebombázott házakat találtak, és a falvakból felpörgött a városokba vándorlás. 1949-ben már 265 ezer ember keresett lakást, főleg Budapesten.

Az első kísérletek a köznyelvben néhai főtitkár miatt csak hruscsovkáknak nevezett, általában három emeletes épületek voltak. Mint kiderült, lehetett már ezt praktikusabban is építeni, de azzal már megvárták Leonyid Brezsnyev idejét, hogy elkezdődjön a ma ismert panelházakból álló lakótelepek virágzása.

A X. kerületben, zöld környezetben hirdetik ezt kétszobás panelt. elado-panellakas-budapest-x-kerulet-ujhegy-103422674-t6.webp

Az 1950-es években beindult az akkor még főleg csak 3-4 emelettel rendelkező házak, telepek építése, az elején még 700-800 lakásból álltak. Nagy újítás volt, hogy már mindegyiknek saját fürdőszobája volt, ami elképesztő fejlődést jelentett a folyosóra épített közös fürdőszobák után.

Az első panel magasházat 1959-ben adták át Dunaújvárosban, majd onnantól nagyobb tempóban folytatódott a folyamat: 1961-ben egy 15 éves lakásépítési terv lakások százezreinek megépítését tűzte ki célul.

Sajnos fantázia kevés volt ezekben, ami főleg annak köszönhető, hogy a szocialista állam megvette a magyar házgyárakat, ezért a típustervek alapján legyártott panellapokkal tényleg óriási tempóban lehetett már elárasztani a teljesen egyforma épületekkel bármelyik várost. Újdonság volt, hogy a lakótelepek nemcsak alvásra szolgáltak, hanem a teljes életteret le akarták fedni, így boltok, iskolák, posták is épültek. A nagy tempó és persze az olcsó alapanyagok azért megtették a hatást, hiszen sok újonnan átadott lakást már a beköltözőknek kellett kijavítani.

A lakótelepek növekedése az 1980-as évekig tartott, ekkor az olajválság és a magasodó alapanyagárak miatt lelassult a folyamat. A rendszerváltás félkész lakótelepeket is talált, de azóta is épült 800 ezer lakás.

És akkor még nem is beszéltünk a XI. kerületről, ahol olyan lakást is találni, mint az alábbi. elado-panellakas-budapest-xi-kerulet-103081712-t6.webp

Illusztrációk: Wikimedia Commons


A zenga.hu ingatlankereső portálról

A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.

ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanok
Vissza a Hello, Otthon! főoldalra

Találd meg új otthonod 154 884 ingatlanhirdetés között

Keresek
Eladok
Találd meg új otthonod

Hasonló cikkek

A kiadó házakért kevesebbet, a lakásokért többet kell fizetni 2025 elején
2025.01.16. #albérlet #lakópark
A kiadó házakért kevesebbet, a lakásokért többet kell fizetni 2025 elején
2025 első heteiben a főbérlők országszerte úgy gondolták, nem engednek érdemben a kiadó lakások díjából, ugyanakkor decemberhez képest 13 százalékkal mérséklődtek országszerte a kiadó házak árai – derül ki a zenga.hu ingatlankeresési és hirdetési oldal adataiból. Budapest belvárosában kiadó garzonlakást csak a 7. és 8. kerületben lehet 200 ezer forintos havidíj alatt találni, ráadásul a rövid távú lakáskiadást elsőként megtiltó 6. kerületben is erőteljes emelkedésnek indultak az albérleti árak.
Észszerű a mamahotel, vagy egy red flag?
2024.10.30. #eladólakás #albérlet
Észszerű a mamahotel, vagy egy red flag?
Normális dolog, hogy valaki a 30. szülinapjához közeledve még mindig a szülői házban lakik? Egyre gyakrabban kerül elő a lakhatási válság ügye, ami sokaknál kényszert jelent, de előfordulhat az is, hogy a delikvens egyszerűen csak nem érzi azt, hogy készen állna az önellátásra. Mekkora hátrányból indul, aki ebben a korban még a szüleivel él? Összeszedtük a mamahotel előnyeit és buktatóit.
Ciki 40 évesen albérletben lakni?
2024.09.29. #eladólakás #albérlet
Ciki 40 évesen albérletben lakni?
Albérlet vagy saját lakás? A kérdés újra és újra felmerül, és talán soha nem volt annyira nehéz megválaszolni, mint manapság. Viszont pont amiatt, hogy ez a téma már többször szerepelt a fórumokon, mintha már kezdene kialakulni egy részletes módszeresség, ami segíthet mindenkinek megválaszolni a kérdést. Merthogy ez is az egyéni preferenciáktól függ.
Tényleg dömpingszerűen kerülnek a piacra olcsó terézvárosi albérletek?
2024.09.18. #albérlet #felújítás
Tényleg dömpingszerűen kerülnek a piacra olcsó terézvárosi albérletek?
2026. után Budapest VI. kerületében megszűnik a rövidtávú lakáskiadás, ami a várakozások szerint a lakhatási problémák orvoslásában segíthet, mivel utána a jelenleginél alacsonyabb árszinten, nagy mennyiségben korábbi Airbnb-k kerülnek majd a bérleti piacra.
Ebben indult el Budapest a nyugati nagyvárosokhoz hasonló úton
2024.09.13. #albérlet #ingatlanpiac
Ebben indult el Budapest a nyugati nagyvárosokhoz hasonló úton
Egyre emelkednek a budapesti albérleti árak, van, ahol átlagosan 400 ezer forint a bérleti díj, de a Nagykörút mentén is bőven 200 ezer forint felett kell fizetni a kisebb lakásokért is.
Így alapozd meg otthonod biztonságát! - Riasztó gondolatok
2024.09.07. #ingatlantörténelem #finanszírozás
Így alapozd meg otthonod biztonságát! - Riasztó gondolatok
Tudtad, hogy a hívatlan látogatók elleni harc egyik fontos állomása volt, amikor az ajtókhoz csengettyűt szereltek fel, hogy az ajtónyitódást ilyen hangok jelezzék? Ennek mintájára fejlesztették ki a mai riasztórendszereket, amelyek ma már azt is lehetővé teszik, hogy vezeték nélkül, illetve távvezérléssel védd meg az otthonodat. Ezzel a cikkel segítünk a megfelelő riasztó kiválasztásában.
Kiadnád a lakásod? Erre figyelj a szerződéskötéskor!
2024.07.28. #albérlet #bérbeadás
Kiadnád a lakásod? Erre figyelj a szerződéskötéskor!
Szeretnéd hosszútávra kiadni a lakásod, ezzel egy kis extra bevételhez jutni? Akkor az ideális bérlő megtalálása mellett szükséged lesz egy bitang jó bérleti szerződésre is. Egy mindenre kiterjedő szerződéssel rengeteg feszültség és anyagi kár megspórolható.
Kijöttek a ponthatárok, itt vannak a legfrissebb albérletárak!
2024.07.25. #ingatlanhirdetés #albérlet
Kijöttek a ponthatárok, itt vannak a legfrissebb albérletárak!
Nem várták meg a főbérlők a felvételi ponthatárok kihirdetésével kezdődő albérleti főszezont, és már pár héttel korábban megkezdődött a drágulás a lakáskiadásban. Az otpotthon.hu ingatlankereső portál adatai szerint Budapesten átlagosan 208 ezer forintért tud kivenni magának egy egyetemista egy kisméretű lakást, a vidéki egyetemi városokban azonban ennél jóval olcsóbban, átlagosan 150 ezerért is talál magának bérelhető ingatlant.
200 ezer forint alatti albérlet Budapesten? Akadnak, mutatjuk
2024.07.18. #albérlet #lakáshitel
200 ezer forint alatti albérlet Budapesten? Akadnak, mutatjuk
A vidéki egyetemvárosokban lassabban indul a tanévkezdés előtti albérletkeresés, mint a fővárosban. Az OTP Ingatlanpont regionális vezetőinek körképéből az is kitűnik, hogy van, ahol éppen a térség dinamikus fejlesztése okozhatja a legnagyobb gondot a fiatal lakáskeresőknek.