Az ország legtöbb háztartásában továbbra is gázzal, illetve fával fűtenek a statisztikai hivatal legfrissebb adatai szerint, holott a tiszta energiaforrások alkalmazása mellett ezek egyikére sem lenne szükség, írja közleményében az OTP Ingatlanpont.
A legutóbbi népszámlálásnál rákérdeztek arra is, hogy a háztartások hogyan oldják meg a fűtést, az eredményeket a közelmúltban publikálták. Kiderült, hogy a magyarok majdnem kétharmada gázzal fűt, alig egyharmaduk pedig fával, míg áramot csak a háztartások 9 százaléka használ.
Ezek mellett elszórtan használnak még
Vannak olyan területek, vármegyék, amelyekben az emberek az átlagtól eltérően fűtenek: míg például Békésben a vezetékes földgázt használók aránya a 76 százalékot is meghaladja, addig Baranyában a 45 százalékot sem éri el.
A fatüzelés leginkább Nógrádra jellemző, ahol 54 százalék a részaránya, míg a másik végletet – a főváros „szóra sem érdemes” 2,8 százaléka mellett – Csongrád-Csanád képviseli, 29,1 százalékkal.
Remek energetikai adottságokkal kínálják megvételre ezt a kétszintes, központi fűtéses, sárbogárdi házat, amiért 61 milliót kér a tulajdonosa.
Árammal Pest vármegyében fűtenek a legnagyobb arányban (14 százalék), mellette Komárom-Esztergomban, Fejérben és Budapesten haladja még meg súlya a 10 százalékot. Szabolcs-Szatmárban azonban fele annyit sem ér el (5 százalék), és Borsod-Abaúj-Zemplénben is csak kevéssel elterjedtebb (5,8 százalék).
Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzőjének magyarázata szerint a gázfüggésben, illetve a mérsékelt fahasználatban kiemelkedő Békés és Csongrád-Csanád az ország három legurbanizáltabb vármegyéje közé tartozik (népességük 77, illetve 75 százaléka városlakó), ugyanakkor alig van erdejük. Az előbbi az első, az utóbbi a harmadik a népességéhez képest legkevésbé erdősült vármegyék között.
Ez a felújított, nyíregyházi belvárosi lakás egyedi gázfűtéses, 39,9 millióért árulják.
A legkorszerűbb energetikai berendezések elterjedtsége:
Az otthonok 64 százaléka egyféle fűtőanyagtól függ, 21 százalékának a többféle tüzelő, míg 15 százalékának a távfűtés adja a biztonságot. Az 1981-2000 között épült lakásoknál még jelentős, 20 százalékos a távfűtés aránya, majd ez a következő két évtized beruházásainál 4-5 százalékra olvadt.
Ennek a 2016-os építésű, a Balatontól mindössze 15 kilométerre épült háznak a fűtésre több alternatíva is kínálkozik: vákuumcsöves napkollektor, elektromos kazán, fatüzelésű kazán puffertartállyal, hőszivattyú.
Ugyancsak „megy ki a divatból” a többféle tüzelő alkalmazása, az ezredforduló előtt ennek aránya még 25, a következő évtizedben 22, majd 2010 és 2020 között már csak 17 százalék. Ezekkel szemben az egyféle fűtési mód elterjedtsége határozottan nőtt, a nagy ugrás 2000 és 2010 között következett be. Az ekkor épült lakásoknál – a korábbi 55 helyett – már 75 százalék volt az aránya, majd a következő évtizedben az még nőtt három százalékpontnyit.
Az egyedüliként alkalmazott fűtőanyagok között a gáz népszerűsége 2000 és 2010 között volt a csúcson az építkezőknél, az ekkor átadott otthonokban 85 százalék a részesedése. (Az előtte-utána épületeknél csak 71-73% ez az érték.)
A fa népszerűsége folyamatosan hanyatlik, az 1981-2000 közötti építéseket jellemző 24 százalékról a következő két évtizedben újra és újra megfeleződött, s lett mostanra 6 százalék.
A villamos fűtés tartós tetszhalálból támadt most fel: az 1981 és 2010 közötti építéseknél csak 3 százaléknyi szerepe volt és ez ugrott fel a 2010 után belakott otthonoknál 19 százalékra.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 154 664 ingatlanhirdetés között