Alig lehet ma már olyan ingatlanhirdetést találni, aminél ne tüntetnék fel, hogy intelligensotthonról, "felokosított" régi lakásról van szó, sőt már a sokadik generációs rendszerek is a piacon vannak. De mielőtt vadul dobálózni kezdenél ezzel a fogalommal, most megtudhatod, mit is értenek ezalatt a szakemberek.
Okosotthonnak az olyan technikai megoldások együttesét nevezzük, amelyek lehetővé teszik a házban működő rendszerek és alrendszerek központi irányítását. Mindez a te kényelmedet és biztonságodat szolgálja, tehát már nem kell lemenni lekapcsolni a fűtést, majd felmenni egy emelettel feljebb, hogy bekapcsold a riasztót, hanem mindez egy helyről működtethető, és még csak otthon sem kell hozzá tartózkodnod.
Persze az alapgondolatot már tovább is fejlesztették, így most a cél az is, hogy a kényelem mellett energiahatékonnyá is tegyék az otthonod, hogy energiát tudj megspórolni a rendszer kínálta lehetőségekkel.
A rendszer működésének a lényege, hogy távol az otthonodtól is figyelemmel tudd követni, mi történik odahaza.
A rendszer ráadásul a háttérben figyel, a szokásaidból tanul, és elvégzi helyetted a mindennapok ügyes-bajos dolgait anélkül, hogy erre figyelmezteted kellene rá. Jól hangzik? Mint egy láthatatlan társ, aki a kényelmedről gondoskodik, amikor arra szükséged van.
A víz-, gáz-, vagy az áramfogyasztási szokásokat figyelő rendszerbe ugyanakkor bármikor belenyúlhatsz anélkül, hogy ott lennél épp a lakásban.
Ha okosotthonod van, nem kell észben tartanod, hogy bezártad-e az ajtót, lekapcsoltad-e a villanyt, a fűtést, vagy hogy kihúztad-e a vasalót, mert a rendszer mindezt elvégzi helyetted, ráadásul úgy, hogy nem kell különböző applikációkat végigbogarászni, hogy a lakás összes pontján a működést koordinálni tudd.
Most már a kezedbe veheted az irányítást
Az okosotthon tehát csak egy központi vezérlővel rendelkezik, amihez vezetékkel vagy vezeték nélkül csatlakozik az összes olyan eszköz – fűtés, reluxa, zár –, amit okosítottak.
A vezérlő egy szoftvert üzemeltet, ami a különféle élethelyzetekre automatikus rutinokat futtat, mint például reggel, amikor magától felhúzza a redőnyt és télen beindítja a fűtést, ha pedig még sötét is van, lámpát kapcsol.
A rendszernek ezért fontos elemei az érzékelők, amelyek folyamatosan mérik a környezet állapotát és jelzik a változását.
Ma már szerencsére sokféle okos rendszer kapható, és arra is lehetőség van, hogy különböző gyártók eszközeit válogasd össze az otthoni irányításhoz.
Mint írtuk, ezek a rendszerek folyamatosan fejlődnek, így érdemes figyelemmel kísérni, ha magad vágsz bele a telepítésbe. De ne ijedj meg, nem kell neked csinálnod mindent, hiszen sok cég kifejezetten az ilyen rendszerek telepítésére, karbantartására és ezek fejlesztésére szakosodott, ezért érdemes körülnézni a piacon.
Az okosotthon-rendszerek nem jelentenek luxuskiadást akár csak egy kis lakásról, vagy akár egy nagy házról lenne szó. Ezek ára brutó 180 ezer forint és 770 ezer forint között mozognak, attól függőn, hogy egy kis lakásró, vagy egy nagy családi házról van szó.
Ha az ingatlanod már régebben és nem okosrendszerrel épült, akkor se keseregj, különösebb kábelezés nélkül, egyszerűen telepíthető, és akár egy okostelefonról, vagy olyan eszközről, amiről kommunikálni tudsz az otthoni rendszerrel, működtethető.
Ha az OTP Otthon okosotthon-kínálatából szeretnél válogatni, akkor összegyűjtöttük neked a legfontosabb ilyen otthonokat. Ezen a linken:
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 154 884 ingatlanhirdetés között