Az Eurostat adatai alapján 2023 harmadik negyedéve fordulópont lehetett az európai ingatlanpiacon, az ingatlanárak 2022 elején kezdődött zuhanása megtorpant, sőt a korábbi negyedévhez képest még nőttek is valamelyest. Magyarországon eközben az otpotthon.hu adatai szerint ez volt az az időszak, amikor a legkevésbé volt aktív az ingatlanpiac, és a legalacsonyabbak voltak az árak 2023-ban.
2023 harmadik negyedévében az egész EU-t nézve 1 százalékkal voltak olcsóbbak az ingatlanok, mint 2022-ban ugyanebben az időszakban az Eurostat legfrissebb adatai szerint. Az ezt megelőző negyedében az egyéves árváltozás átlagosan -0,9 százalék volt.
Ez a változás azért figyelemreméltó, mert 2010 és 2022 között masszív áremelkedés volt tapasztalható az Európai Unióban (+48%) és Magyarországon is (+ 185%). Az áremelkedés 2022-ben megtorpant, majd az árak csökkenni kezdtek. 12 év ingatlanpiaci növekedése után 2022-ben jelentősen visszaesett az ingatlanok ára az EU-ban, és a folyamat 2023-ban is folytatódott, de az Eurostat adatai szerint a második és főleg a harmadik negyedévben az EU-ban már mérséklődött ez a csökkenés, sőt sok helyen megfordult a trend: 2023 második negyedévhez képest a harmadik negyedévben az EU-ban 0,8 százalékos áremelkedést regisztráltak a statisztikusok. Az árcsökkenés tehát nem volt egyöntetű az összes EU-s országban, nagy eltérések mutatkoznak egyes országok között.
10 EU-s országban tovább estek az ingatlanárak (Luxemburgban például 13,6 százalékkal, Németországban 10,2 százalékkal, Finnországban 7 százalékkal csökkent) 2022 nyaráról 2023 nyarára, addig 16 országban áremelkedést tapasztaltak. Köztük a legnagyobb emelkedés Horvátországban történt ebben az időszakban (10,9%), Lengyelországban (9,3%), Bulgáriában (9,2%).
Az adatok alapján úgy látszik, hogy az EU fejlettebb országaiban az árak inkább csökkentek, addig a többi országban tartott az áremelkedés.
Túl vagyunk a mélyponton?
2023 tavaszához képest 2023 közepén már csak 7 tagállamban csökkentek, Olaszországban pedig stagnáltak az ingatlanárak, 18 országban viszont növekedésnek indultak. Ez a pozitív árváltozás a legnagyobb mértékben Lengyelországot (+4,5%), Romániát (+3,4%) és Dániát érintette (+3,1%) 2023 második és harmadik negyedévét összehasonlítva.
A legnagyobb mértékben az ingatlanár a következő országokban változott. A pozitív és negatív irányban is az első három helyezettet és Magyarországot tüntettük fel a táblázatban:
Forrás: Eurostat
Magyarországon az Eurostat szerint 2022 közepe és 2023 közepe között tovább nőttek az ingatlanárak (1,5 %-kal), ugyanakkor a növekedés egyre visszafogottabb (2023 második negyedévében 2022 azonos időszakhoz képest még 4,9%-kal nőtt a különbség). 2023 első két negyedévét összehasonlítva ugyanis még növekedtek az árak, 2023 harmadik negyedévében már 0,3 százalékos csökkenést regisztráltak. Ez a minimális áremelkedés Magyarországon, az EU átlagához képest kimagasló inflációs környezetben, reál értékben inkább árcsökkenést jelentett.
Az zenga.hu-n jelenleg elérhető, közel 150 ezer ingatlanhirdetés 34 százalékánál már változtattak az áron a hirdetők, 29 százalékuk csökkentett, 5 százalék pedig árat emelt az eredeti hirdetési árhoz képest. “A tavalyi évben egyértelműen megállt az elmúlt évek dinamikus árnövekedése a piacon, a hirdetési árakra stagnálás volt leginkább jellemző, miközben egyre több esetben jelent meg az árcsökkenés: a nálunk hirdetők harmada már átlagosan 10%-kal csökkentett az árakon. Bár ez az árazási dinamika jelentősen nem változott 2024 első két hónapjában, a tavalyi év azonos időszakához képest az oldalon tapasztalt több mint 40 %-os ingatlanérdeklődés-növekedés azt mutatja, hogy a tavalyi évi mélypontot követően elindulhat a piaci növekedés. Mindehhez hozzájárulhatnak a kedvező gazdasági kilátások, a piaci optimizmus és bizalom növekedése, a béremelések és az alacsonyabb, 6-6,5% körüli kamatok” - mondta Lipták Zsuzsa, az OTP Otthonmegoldások Kft. ügyvezetője.
Árak hatása a tranzakciószámra
A kereslet visszaesése az ingatlaneladások számára is hatással lehet. Az Eurostat szerint 2023 első kilenc hónapjában két EU-s ország, Ciprus és Írország kivételével, illetve a harmadik negyedévben Dániát kivéve, mindenhol bezuhant a tranzakciószám. Magyarországon a tavalyi első fél év közel 30-40 százalékos visszaesésével szemben viszont július és szeptember között mérséklődött a szerződéskötéseknél tapasztalható csökkenés.
Az zenga.hu adataival összevetve a magyarországi ingatlanpiac hasonló mintát mutat. Az egész 2023-as évet tekintve éppen a harmadik negyedév, a július-szeptember közötti időszakban került fel a legkevesebb hirdetés az ingatlankereső portálra, és a hirdetési árak is ekkor voltak a legalacsonyabbak.
A magyarországi ingatlaneladások 2023 első két negyedévében több mint 25 százalékkal csökkentek az ingatlaneladások, de 2023 harmadik negyedében már csak 14,5 százalékos volt a visszaesés az előző negyedévéhez képest.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 148 627 ingatlanhirdetés között