A KSH legfrissebb forgalmi összefoglalójából kiderül, hogy Budapest piaci súlya már csökkenőben van a magyar ingatlanpiacon.
Évtizedes tapasztalat, hogy a fővárosi ingatlanpiaci trendeket követik az országban zajló folyamatok. Például a 2008-as válság után éledező hazai lakáspiacon leghamarabb a fővárosban futott fel újra a forgalom, írja közleményében az OTP Ingatlanpont. Ott a használtpiaci tranzakciók száma már 2015-ben évtizedes csúcsra ért, ezt három évvel követték az ország más részei. Tehát Budapestre, mint a piac üveggömbjére tekintenek, ahol a várható országos folyamatok a régiókat jóval megelőzve mutatkoznak meg, írja közleményében az ingatlanközvetítői hálózat.
Dunavarsány csendes, de központi részén hirdetik ezt a négy szobás, medencés, dupla fürdőszobás, tehermentes, körbejárható családi házat.
Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője szerint a fővárosi piacon nem csak a saját célra vásárlók számítanak fajsúlyos szereplőnek, hanem a hazai befektetők, és a külföldi vevők is, így mindhárom fő keresleti csoport mozgása gyorsan nyomot hagy a statisztikákon.
Ugyanakkor noha a fővárosi értékesítések továbbra is vezetik a piacot, ezek súlya érzékelhetően csökkent. 2011-15-ben a használt otthonok hazai forgalmának még 27-31 százaléka kötődött Budapesthez, 2018-23-ban már csak 18-22 százalékuk.
A használt családi házak adásvételénél a főváros súlya megfeleződött. A 2011-es 5,7 százalékról 2023-ra – az előzetes adatok szerint – 2,9 százalékra esett. Észak-Magyarországon a használt lakóingatlanok összességében 8,7 százalékról 12,2 százalékra nőttek ugyanebben az idősávban.
A használt panelek forgalmát tekintve ugyancsak csökkent a főváros piaci súlya. Míg 2011-15-ben a részesedése 40-46 százalék volt, addig 2020-23-ban már csak 29-35 százalék. Az iparosodott nyugati régiók, Nyugat-Dunántúl a 2011-es 4,8 százalékról 2023-ra 7 százalékra, illetve Közép-Dunántúl ugyanekkor 8,6 százalékról 11,7 százalékra nőtt.
Gyönyörű ház, szépséges polgári enteriőrrel várja új tulajdonosát Pilisborosjenőn.
A hagyományos építésű társasházak piaca az, ahol a főváros egyelőre változatlanul őrzi a 2011-2023 közötti időszak átlagában mért mintegy 46 százalékos forgalmi részesedését. Az újépítéseknél egyelőre semmi sem fenyegeti a dominanciáját. A 2011-23-as időszakban eladott új lakóingatlanok átlagosan 39 százaléka a fővárosban talált vevőre. Budapest piaci részesedése csak 2016-18-ban esett 30 százalék alá, míg 2022-ben már az 51 százalékot is meghaladta.
Az új otthonok forgalmának meghatározó többségét – 2023-ban például országosan a 88 százalékát – a többlakásos épületek adják. Ebben a szegmensben, ahol a piacot a legerősebben határozzák meg a nagy lakásépítő beruházó cégek, illetve a befektetési célú vásárlók Budapest dominanciája csak erősödött. A főváros átlagos piaci részesedése az elmúlt bő évtizedben meghaladta a 42 százalékot, de 2022-ben az 56 százalékot is elérte.
Pest vármegye tartósan és nagyot veszített a beruházók érdeklődéséből: a forgalmi piacrésze 2011-ben még 21 százalék feletti volt, majd a Covid alatt és után tíz százalék alá is esett és 2023-ra is csak 13 százalékig kapaszkodott vissza. Nyugat-Dunántúlon 2023-ban meghaladta a 12 százalékot.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 153 426 ingatlanhirdetés között