Égből hullott adományhoz juttat, megvan egy hónap alatt, és mindenkinek jót tesz. Szigetelt falú, földbe ásott nagy műanyag edény. Tedd jobbá a világot, és közben spórolj!
Sokféleképpen tehetünk jót egyszerre magunknak és tulajdonképpen minden más létezőnek is, ráadásul gyakran egészen egyszerűnek mondható cselekedettekkel. Van, ami nem kerül pénzünkbe, a haszna pedig csak közvetett, és van, ami ugyan anyagi ráfordítást igényel, de a végeredmény is forintosítható. Csupán egyetlen ötlet annak, aki amúgy az ingatlanos ügyek iránt is érdeklődik: a ciszterna.
Ha ilyet építtetsz, örülni fog a klímaváltozás miatt mindinkább szomjazó Föld, de nem csak fajunk otthona lesz jobb hely tőle, hanem a tulajdonos privát lakókörnyezete is. Felhőhab a tortán, hogy még spórolhatsz is vele.
Mégis nekik volt igazuk
Az egyéni anyagi haszonszerzéssel együttjáró világjobbítás aktuális tárgyát, az esővízgyűjtőt pofonegyszerű gondolat szülte: ha nem áll rendelkezésünkre végtelen mennyiségű édesvíz, akkor ne engedjük csak úgy elfolyni az otthonunk környékéről. Ez a tétel ősidőktől fogva, egészen a mindent sűrűn átszövő vízvezeték-hálózatok burjánzásáig, alapvetés volt. Aztán, amióta a lakásfalból fakad a kiapadhatatlanak tűnő, tiszta vizű forrás, ráadásul a hőmérséklete is szabályozható, a ciszternakedvelők kikerültek a fősodorból, Kádár-kori kiskertekbe visszaszoruló, ócska vashordókkal operáló ellenállókká lettek. Ezt a pécsi házikót csupán 8,5 millióért árulják, van hozzá ciszterna. A részletekért kattints a képre!
Mégis nekik volt igazuk, szubkultúrájuk az egyre melegebbé és szélsőségesebbé váló időjárás okozta szárazságok, az egyre fogyatkozó talajvíz korszakában ismét meghatározóvá válhat – kellene, hogy váljon.
Ma már nem csak a forró égövi, száraz régiók országaiban gond a vízellátás, hanem egyre inkább a természetes folyóvizekkel bőven ellátott Magyarországon is, elég csak a csökkenő talajvíz miatt a sivatagosodás határozott jeleit mutató Kiskunságra gondolni. Vagy az emelkedő rezsire, az egyre riasztóbb vízszámlákra, a hőhullámok idején elrendelt vízkorlátozásokra.
És ahogy a Duna-Tisza közén nagyban, úgy a privát ingatlanoknál is a csapadék, illetve a beérkező természetes vizekkel való okosabb gazdálkodás lehet a megoldás. Fel kell fogni a lehulló vizek egy részét, és tárolni rosszabb időkre, amivel a magánházak, nyaralók esetében nemcsak a locsolásra elpazarolt vezetékes ivóvíz váltható ki, de a ciszternák tartalma használható WC-öblítésre, takarításra, sőt akár mosásra is.
De mi is ez az ősi és nagyszerű ötlet részleteiben, mai kivitelben?
A ciszterna olyan szigetelt falú víztároló, amely főként a tetőről az ereszcsatornába csurgó csapadék gyűjtésére és tárolására szolgál, és általában a föld alatt van. Persze nem csak a sziklába vágott, hosszú ostromoktól rettegő ősi várak és városok ciszternái, vagy a kertvárosi süllyesztett tartályok használhatók vízfogásra, hanem a szitán kívül szinte bármilyen homorú eszköz is.
Érdligeten eladó ez a 117 négyzetméteres, felújítandó családi ház a szomszédos telekkel. Az udvaron egy ciszterna, gyűrűs kút, egy fúrt kút, és öt halastavacska található.
Mégis, az esővízgyűjtés Paganinije kétségkívül a földalatti, ezért egész nagyban is elgondolható és kivitelezhető ciszterna, amely sokkal profibb, hatékonyabb megoldás, mint a rozsdás fémhordó vagy éppen a kertbe vonszolt megfáradt kád.
Ha valaki komoly tétben akar játszani, és nem csak néhány palántát öntözne az égből betárolt vízzel, akkor nemcsak az egész veteményest, a kerti tavat vagy az állatait láthatja el alternatív módon bármikor, hanem további beruházással az esővizet a háztartásába is bevezetheti. Fürdésre és főzésre nem ajánlott, de WC-öblítésre teljesen jó a szűrt eső és hólé, ahogy mosásra és mosogatásra is. Mindezzel akár az egyébként elfogyasztott vezetékes ivóvíz felét-kétharmadát is megspórolhatja a ciszternatulajdonos.
Ma már viszonylag sok vállalkozás foglalkozik összetett esővízgyűjtő rendszerek telepítésével, amelyek alaposan szűrik és tisztítják a felfogott csapadékot, hogy az a meghatározott célokra a lakásban is biztonságosan felhasználható legyen. A telepítés általában négy-hat héten belül megvan, az ár pedig a ciszterna méretétől függ leginkább.
Egy átlagosnak tekinthető háztartás igényeit kiszolgáló ötezer literes tartály esetén a földmunka, a szűrők, vezetékek és a vizet továbbító szivattyú, valamint ezek beszerelése a hirdetések szerint kétmillió forint körül mozog. A cégek a jellemzően műanyagból készülő tartályokra általában 30-50 év garanciát vállalnak, ami a megtérülési időnél jóval hosszabb időtartam. A szivattyúk ennyi ideig azért nem biztos, hogy bírják, tíz év után aktuális lehet a cseréjük, de szakértői kalkulációk szerint a beruházás nagyjából épp ennyi idő alatt már visszahozhatja az árát, és a következő évtizedekben jóval kevesebbet visz el az esetleges karbantartás, mint amennyi a vízdíjon megspórolt összeg.
Ennél a fantasztikus, háromszobás, biatorbágyi családi háznál az üdülőövezetben a vizet fúrt kút és ciszterna biztosítja.
Bár ciszternát építeni alapesetben nem kötelező az ingatlanokon – ezt elrendelő általánosan érvényes szabály nincs –, azért vannak az országban olyan területek, ahol előírhatják a telepítésüket. Ilyen helyek lehetnek például a lehulló, tovacsurgó víz rombolásának kitett, könnyen mozduló löszfalakhoz közeli építési övezetek.
Fontos adalék az is, hogy mivel főleg a tetővel találkozó vizek felfogásáról van szó, a gyűjtés annál könnyebb és sikeresebb lesz, minél nagyobb a fedél dőlésszöge, és így a felszíne is. Ez nem azt jelenti, hogy a lapos tetős építmények alkalmatlanok lennének a ciszternák táplálására, csupán azt, hogy adott idő alatt kevesebb víz gyűlik róluk össze.
Jelentősége van a házfelső burkolatának is. A legalkalmasabb a jó minőségű lemeztető, mert nehezen ül meg rajta a kosz, míg a legkevésbé ajánlott a hullámpala-borítás, mert azon viszont, érdessége miatt, sok szennyeződés gyűlhet össze. Utóbbi sem kizáró ok azonban, hullámpala esetében a tisztítására, szűrésére jobban oda kell figyelni és sűrűbb karbantartást igényel a rendszer, de így is meg fogja érni.
És azt se felejtsd el, hogy nemcsak a pénztárcát kíméled már középtávon egy ilyen beruházással, hanem a természetet is – ökológiai profitot termelünk, mert az esővízhasznosító rendszerek alkalmazásával a felszíni és felszín alatti vízbázisok védelmét is elősegítjük. Jobb lesz tehát így mindennek és mindenkinek.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 160 560 ingatlanhirdetés között