2024-ben visszatért az igazi árdrágulás a magyar ingatlanpiacon
Noha az Eurostat és KSH friss elemzései szerint 2024 első negyedére ismét emelkedő pályára állt az uniós lakásárindex, a tagországok piacai között már nyoma sincs a korábbi összhangnak. A visszaesésből éppen kilábalni kezdő magyar lakáspiac az erősebben drágulók közé tartozik.
Az Eurostat adatai szerint 2022 július-szeptemberéig tartott az európai lakáspiac legutóbbi aranykora, majd az unió összevont lakáspiaci árindexe egy évvel ezelőtt már a legrosszabb képet mutatta: 1,1 százalékos árcsökkenést az előző év azonos időszakához képest. E mélypontról indult a visszapattanás, amit a múlt év utolsó negyedében éves alapon 0,2 százalékos, az idei elsőben pedig 1,3 százalékos drágulás jelzett, írja közleményében az OTP Ingatlanpont.
Mindössze három olyan ország van, a már említett svéd, finn és német, amelynek árindexe folyamatosan csökkenést jelzett az utolsó másfél évben. Hét másikban az éves visszatekintések negyedévente vegyesen mutattak esést, illetve növekedést, ez volt a helyzet Csehországban, Dániában, Franciaországban, Luxemburgban, Hollandiában, Ausztriában és Szlovákiában. A többi tagországban – közöttük Magyarországon a KSH legfrissebb, 2024. I. negyedéves adatai szerint – még ebben a nehéz időszakban is nominálisan töretlenül nőttek a lakásárak.
Az átlagos fővárosi panelárakhoz képest olcsóbban kínálják ezt az első emeleti, három szobás lakást a X. kerületben, Újhegyen, egy panelprogramon átesett társasházban.
2024 első negyedében a drágulás hazai üteme egy év alatt 9,1 százalékos volt, ami Horvátországgal holtversenyben a negyedik legmagasabb érték a tagországok mezőnyében. A drágulási versenyt Lengyelország vezette 18 százalékkal, szorosan a nyomában Bulgária következett 16 százalékkal, majd Litvánia következik 9,9 százalékkal.
Ez év első negyedében előfordult még jelentősebb áresés is (Luxemburg, -10,9 százalék), de a második legnagyobb már a 6 százalékot sem érte el (Németország, -5,7 százalék). A 9,1 százalékos magyarországi drágulás kapcsán Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője azt mondta, hogy a KSH szerint márciusban az éves infláció mindössze 3,6 százalék volt, azaz mostanra a reáldrágulás is visszatérhetett a hazai lakáspiacra.
A főváros legkedveltebb kerülete a XIII., ahol ezt a kétszobás téglalakást hirdetik egy 2008-as építésű házban, erkéllyel.
Magyarországon az új lakások drágulása mintegy kétszer olyan gyors volt, mint a használtaké. 2024 első negyedében az új otthonok ára Magyarországon átlagosan 14,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Ennél nagyobb árnövekedést csak a bolgár és a lengyel piacról jelentettek (19,3-19,5 százalék), az átlagos uniós drágulás pedig 6,4 százalék volt az új lakásoknál. Finnország, Franciaország, Németország, Luxemburg, Szlovákia és Svédország azok, ahol az új lakások ára tovább csökkent.
A használt otthonok hazai forgalmában 8,2 százalékos drágulást jelzett az árindex. A legnagyobb drágulás Észtországban, Bulgáriában és Lengyelországban volt (10,4-16,4 százalék), árcsökkenés pedig Svédországban, Szlovákiában, Ausztriában, Franciaországban, Finnországban, Németországban és Luxemburgban volt 2024 elején (-0,7-13,5 százalék).
A zenga.hu ingatlankereső portálról
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanok