Minden jel szerint az év maradék részében fel fogja pörgetni az ingatlanpiacot a támogatási rendszer kivezetése, de sok múlik azon, mikor és mit jelent be ennek pótlására a magyar kormány. Mit gondol erről Sándor és Vica?
Az ingatlanpiaci helyzetet okolva módosítja a kormány a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) feltételeit. 2024. január 1-től vége a városi CSOK-nak, és csak a falusi maradt meg, igaz, ott viszont emelkednek az igényelhető összegek: egy gyermek után 500 000 forintra, kettő gyermeknél 2 millió forintra, három gyermek után 7,5 millió forintra. Egyértelműen kevesebb embert fog érinteni ez az összegemelkedés, hiszen még falvakból sem mindegy, mekkoráról van szó: csak az 5000 főnél kisebb településeket vehetik igénybe a lakosok. Az változatlan, hogy az áfát 5 millió forint értékig lehet csökkenteni 5 százalékosra.
Az a kérdés nyitott maradt, hogy a városban lakó és családot eltartani képes otthonra vágyó fiatalok ezek után milyen támogatási formában részesülhetnek. Erről egyelőre semmit nem lehet tudni azon kívül, hogy Csák János minisztériuma, a Kulturális és Innovációs Minisztérium fog új rendszert kidolgozni rá.
A döntést lehet üdvözölni és kritizálni is, de az biztos, hogy az ingatlanpiacot nagyon gyorsan megváltoztatja: az például már most egyértelmű az ezzel foglalkozó szakemberek szerint, hogy a falusi CSOK jövő évig tulajdonképpen eltűnik, hisz aki fel akarja venni, az most már inkább kivárja azt a pár hónapot, hogy érkezzen a magasabb összeg, ami 10 helyett akár 15 millió forint is lehet. Ugyanakkor ez az árakon is fog látszani, és valószínűleg jövő évtől megdrágulnak az érintett ingatlanok emiatt.
Hogy a városokban mi lesz, azt viszont csak tippelni lehet: valószínűleg az idén még be fog futni egy nagyobb roham a CSOK-ért azoktól, akik azt sejtik, rosszabb lesz a megújult rendszer, az optimistábbak viszont kivárnak.
“Mi egyelőre örülünk, hogy belefértünk mindenbe: a feleségem 32 évesen várja első gyerekünket, úgyhogy a babaváróról például lecsúsztunk volna, ahogy a CSOK is nagyon kellett a lakásunk megvásárlásához” - mondta az OTP Otthonnak Sándor, aki a CSOK kivezetésének bejelentése előtt kapta meg a pénzt, ami miatt nem csoda, hogy az utolsó még problémamentesen támogatott emberek egyikének tartja magát. “Már így is sok szenvedés volt az adminisztrációval, gondolom a megnövekedett érdeklődés miatt most még több lesz” - tette hozzá.
Egész más állásponton van Vica, aki szerint valami életközelibb és jobb verzióra érdemes várni a mostanra tényleg elinflálódott támogatás helyett. “Nem véletlen, hogy egyre kevesebben vették már fel városokban, úgyhogy szerintem nem kell sokat várni arra, hogy jöjjön valami életközelibb támogatási rendszer. Mi egyelőre kivárunk, hülye lennék a régihez nyúlni” - mondta magabiztosan.
A következő időszakban élénkülő ingatlanpiacra lehet számítani a reálbér növekedésével együtt, ami viszont azt is jelenti, hogy a CSOK-ot felváltó új pénzosztogatási forma eleve lassabban fog beindulni. Persze fontos kiemelni, hogy ennek a részleteiről még pletyka sincs, még a szakértők is csak tippelni merik, hogy a városi CSOK helyett kamattámogatásos hitelkonstrukció indul.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 163 485 ingatlanhirdetés között