2023.07.17.Szerző: OTP Otthon #eladólakás #budapest

Hogyan lett egy nyugdíjas medve és három csacsi paradicsomából Újbuda új vízparti központja?

Hogyan lett egy nyugdíjas medve és három csacsi paradicsomából Újbuda új vízparti központja?

Utat, vízvezetéket, közvilágítást - követelte a fejlesztéseket 1939-ben az Est nevű újság Dél-Buda nagy jövő előtt álló lágymányosi városrészéről írva, egy rövid riportban bemutatva a már akkor nagyon népszerű, nyáron tízezrek által látogatott vízparti részt. Most teljesen megújult a városrész, amelynek korszerű karaktert nyújt a Duna-parton épülő lakópark, a Metrodom River.


Buda déli részén, a XI. kerületben, amit ma Újbudaként ismerünk, a Duna partján nem is annyira régen még egy kiöregedett medve és három csacsi éldegélt békességben, név szerint Baltazár, Nórika és Sárika, akik néhanapján betévedtek a helyi, Aranyhal nevű kiskocsma kerthelyiségébe, ahol a vendégek tenyeréből ettek.

Az idill és a béke azóta sem sokat változott Budapest más részeihez képest. Ez a része a fővárosnak viszonylag új is, a Duna-parti részt csak az 1838-as árvíz után kezdték el feltölteni. A vízszabályozáshoz kialakítottak egy gátat, létrehozva a Lágymányosi-öblöt. A terület annyira csupasz volt, innen a neve is, hogy közel száz évig igazi zárványként, teljesen távol maradt innen a civilizáció.

mtrdom.river-demo-143.jpg

A két világháború között polgáriasodó főváros aztán elkezdte a belakni a homokos kavicsos részt, szabadstrandok alakultak a környéken, majd csónakházak, üdülők, kisvendéglők épültek. A környéken gyárak emelkedtek, amelyek közül a legnagyobb, az 1910-es években épült Budai- Malom és hőerőmű a második világháborúban majdnem teljesen megsemmisült, de részleges újjáépítés után szocializmus viszonyai között újból megélénkült a vízi élet, majd gyártelepek nőttek ki a földből.

A környék szerelmesei közül Karinthy Ferenc például rendszeresen járt ide vízipólózni, úszni, ő így írt a környékről: „A földnyelv Duna felőli oldalán halászbárkák sorakoznak, míg az innensőre, a holtágba nyári uszodák települtek, kabinsorokkal, homokkal, a vízbe süllyesztett hordókon ringó pallókkal, a MUE, az NSC, a Levente, a Gyenes, azaz ingyenes."

A múlt század kilencvenes éveiben Világkiállítást terveztek ide, és emiatt felmerült az egész terület és az öböl vízfelszínének a beépítése is. Ebből szerencsére semmi nem valósult meg, pedig a tervek között szerepelt a víz fölé magasodó toronyház is, a félsziget végében pedig egy hal alakú, fém ház. Bár a világkiállítást később lefújták, de a városrész életébe így is hatalmas változást hozott az 1995-ben átadott Rákóczi híd.

Onnan délre, ahol a töltés után a Duna-partról hirtelen bicskakanyarban jobbra fordul a forgalmas autóút, ma már nem törmelék, eldobált kacatok és fűzfák, hanem a MOL Campusa jelzi a határt, ahonnan délre, végig, a part mentén egy megújult városrész veszi kezdetét.

Most már rendezett parcellákon, egymás után emelkednek Budapest új jelképeivé váló épületek, köztük a Metrodom River lakópark a Rákóczi és az épülő Galvani híd között, nagyjából félúton.

A tekintélyes méretű, három hektáros telken épülő lakópark keleti kapuja közvetlenül a folyóparti sétányra nyílik. Ez nem csupán egy passzív, használaton kívüli partszakasz, hanem lehetőséget nyújt egy állandó programra, hosszú, csendes sétákra a mindennapi stresszt oldva. Ha még ennél is elszántabb vagy, kocogásra, biciklizésre, vagy kajakozásra is lehetőséged van, ezt alapjaiban megtámogatja, hogy a lakóparknak saját közösségi csónakháza is van.

Metrodom_Cam_16_final_final.jpg

Ha sétálsz, akkor 10-12 perc alatt a Rákóczi hídhoz jutsz, ez itt a társasági rész, ahol éttermek, szórakozóhelyek várják az új negyedre kíváncsiakat.

A telek nyugati részén a Telenor székház áll, illetve majd a lakóparkkal egyidejűleg épülő új irodaház, ami után a Budafoki útra juthatsz el, ami a főváros déli összekötő útja, innen pedig akár tömegközlekedéssel is könnyen a belvárosba juthatsz. Rögtön ott áll meg a 133E busz, ami pesti belvárosáig tekereg, de ugyanott van a 103-as busz megállója is, ahonnan néhány perc alatt elérhető a 4-es metró Bikás parki állomása. És csak rövid sétatávra van az 1-es, illetve a 41-es villamos is. Éjszaka pedig 901 busz biztosítja az összeköttetést a lakópark és a város belső részei között.

A Metrodom River lakóparkban nemcsak a zöld, vízparti környezet, valamint az élhető közösségi terek csalogatóak. A hét épületben összesen 712 lakást építenek, amikhez széleskörű szolgáltatások tartoznak majd. Ebben a minivárosban a családoknak minden adott, saját és önkormányzati óvoda, családi bölcsőde, baba játszószoba, hagyományos és vizes játszótér több generációnak.

Aki sportolni szeretne, helyben, változatos gépekkel felszerelt fitneszterem áll a rendelkezésére, továbbá kültéri edzőgépek, szaunák, és az említett közösségi csónakház is a lakóparkhoz tartozik.

A lakásokhoz fogadóépület tartozik, ahol pékség, kávézó, a lakóparkon belül pedig játékszoba, grillterasz, valamint lakóépületenként egy-egy panoráma tetőterasz szolgálja a lakóparkban élők kényelmét.

A lakások legtöbbje panorámás, ahonnan gyönyörűen ellátni a Budai-hegységre, a másik oldalon pedig kilátás nyílik a Dunára.

A Metrodom River épületei már első pillantásra is különlegesek, elegáns dizájn jellemzi, az egyedileg készülő homlokzati burkolat, a színezett üvegkorlátok elismerést válthatnak ki a kritikusokból is.

Prémium megjelenés, illetve minőség, amely korszerű szemlélet szerint zöld környezettel és a növényzet harmonikus térnyerésével párosul. Az alacsonyabb szárnyak tetejére gazdag növényzettel beültetett intenzív zöldtető kerül, ami a magasabb emeletekről letekintve is kellemes látványt nyújt. Az épületek egymástól meglehetősen nagy távolságra állnak, az alacsony szárnyak 5 emeletesek, az épületenként jellemzően két karcsú torony pedig 13 (a közvetlen vízparti épületeknél 9) emelet magasak.

mtrdm_RIVER_03.jpg

A Metrodom tervezőinek kiemelten fontos szempont, hogy az otthonukba hazaérkezők elegáns és meghitt előterekben közlekedhessenek, a Metrodom River ebből a szempontból azonban valami igazán különlegeset is kínál: szűk folyosók helyett minden épületben 5 emelet magas, tágas és világos átriumot alakítottak. A két oldalfal és teteje is üveg, így egészen lenyűgöző, 18 méter magas tér fogadja a belépőket. Az átriumot a földszinten elültetett mediterrán növényzet díszíti, illetve az emeletekre telepített, előnevelt futónövények. A vizet az épület belsejében is megidéző díszmedence teremti meg a csodálatos belső környezetet.

Forrás: Az Est (1939), Népszabadság (2001), Beszélő (1991)

A cikket a Metrodom támogatta.


A zenga.hu ingatlankereső portálról

A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.

ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanok
Vissza a Hello, Otthon! főoldalra

Találd meg új otthonod 163 182 ingatlanhirdetés között

Keresek
Eladok
Találd meg új otthonod

Hasonló cikkek

Az amerikai konyha előnyei, amikért megéri választani
2024.11.23. #eladólakás
Az amerikai konyha előnyei, amikért megéri választani
Az amerikai konyhák az 1990-es években jelentek meg és azóta is nagyon népszerűek. A megnövekedett tér és fény azonban nemcsak a lelkünknek tesz jót, hanem a ház éke is lehet.
Iszol te csapvizet eleget? A magyar vezetékes jó, de van, ami belerondít a képbe
2024.08.18. #építőanyag #budapest
Iszol te csapvizet eleget? A magyar vezetékes jó, de van, ami belerondít a képbe
Európában szigorú szabályok vonatkoznak az ivóvíz-hálózatokra, így ezek Magyarországra is érvényesek. Azt viszont már nem mindenki tudja, hogy a kiváló minőségű csapvíz éppen az utolsó lépcsőfoknál mehet tönkre, a fogyasztás előtt, úgy, hogy ízre még csak fel sem tűnik.
Kedvező árú garzonok Budapesten: válogatás 30 millió forint alatt
2024.07.27. #eladólakás #budapest #ingatlaneladás
Kedvező árú garzonok Budapesten: válogatás 30 millió forint alatt
Az életünket érintő hatalmas változások az utóbbi években alaposan átalakították azt a képet, ami a lakhatásról korábban a fejünkben volt. Ha lehet, még nagyobb lett például a kereslet a kisebb és jó elosztású lakások iránt. Azoknak, akik a munka mellett szinte csak aludni járnak haza, nincs is szükségük sok szobás otthonra. A fő szempont a jó elhelyezkedés lett, aztán már csak rajtad múlik, milyen csodát hozol ki a kis otthonodból.
Ismerd meg a nagypolgári lakások történelmét!
2024.03.16. #ingatlantörténelem #eladólakás
Ismerd meg a nagypolgári lakások történelmét!
A Kiegyezést követően Budapest gyorsan kereskedelmi és közlekedési központtá vált. Ennek folyományaként jelentősen megnőtt a lakosság száma, megélénkült a lakások iránti kereslet, ami új ingatlanok építtetését vonta maga után. Ezek a bérházak lettek az úgynevezett nagypolgári lakások, tipikusan körfolyosóval, belső udvarral és hatalmas belső terekkel. Mi maradt belőlük?
Loft lakások: tér és stílus a magasban
2024.02.10. #eladólakás
Loft lakások: tér és stílus a magasban
Régen az olcsóságuk miatt voltak népszerűek, ma azonban a luxus megtestesítői a loft lakások. Nem véletlenül, hiszen egy ilyen ingatlan megvásárlása óriási lehetőségeket hordoz magában.
Modern tetőtéri lakások
2024.01.13. #eladólakás
Modern tetőtéri lakások
A tetőtéri lakások az igencsak megosztó ingatlantípusok közé tartoznak. Sokan vannak, akik imádják a tetőtéri érzést, mások viszont irtóznak tőle. Pedig egy tetőtéri lakás a különleges lehetőségek tárházát rejti magában. Nem is gondolnánk, hogy a ferde falak alatti terek ugyanolyan hatékonysággal kihasználhatók, mint az egyenes falak által határolt terület. Mindemellett a város felett is kevesebb a zajhatás és nagyobb a nyugalom. Továbbá ezek az ingatlanok minden évszakban fényárban úsznak, hozzájárulva a kellemes közérzethez és az egészséghez.
Westend: egy nagyon népszerű szépséghiba Budapest közepén - Quo vadis Westend?
2023.12.09. #ingatlantörténelem #budapest
Westend: egy nagyon népszerű szépséghiba Budapest közepén - Quo vadis Westend?
A köznyelvben már régóta egyszerűen csak Westend, holott 2019-ig hivatalosan WestEnd City Center néven futott Budapest legemblematikusabb bevásárlóközpontja. Nem azért emblematikus, mert sokkal többet tudna, mint a többi hasonló bevásárlóközpont, hanem azért, mert 1999-es felépülése óta ezt tartjuk A Bevásárlóközpontnak. Évtizedekig a városból szinte mindenki ide járt plázázni, a Nyugati-pályaudvar közelsége miatt pedig a vidékiek is első számú célpontja volt, ha Budapestre jöttek venni valamit.
Állandóan a házad elé parkol a szomszéd? Mit tehetsz ellene?
2023.12.04. #családiház #budapest #lakópark
Állandóan a házad elé parkol a szomszéd? Mit tehetsz ellene?
A személyes megoldáson túl meglepően kevés lehetőség van kikényszeríteni, hogy mások ne állandóan a kerted elé parkolják le az autójukat. Azért van, amit meg lehet próbálni.
Budapesti körséta: V. kerületi ingatlanok
2023.11.26. #ingatlaneladás #budapest
Budapesti körséta: V. kerületi ingatlanok
A belvárosi lét mindig is különleges érzéssel tölti el az ott lakókat. Ez Budapest közepe, a főváros legdrágább kerülete, ahol meg kell fizetni a lakhatást. De van olyan, amikor le lehet csapni néhány különleges ajánlatra. Mutatunk pár, az átlagár alatt meghirdetett lakást.