A nyaraló az egyik olyan utolsó szalmaszál, amibe kapaszkodva még teljesnek érezheted az életedet. Egy éve még más volt az ingatlanpiac, a szakemberek pedig kíváncsian várják, hogy mit hoz az idei nyár, megmarad-e az érdeklődés a nyaralók, üdülők iránt. Bár májusban néhol a tavalyi forgalom negyedét regisztrálták, de az ingatlanszakértők biztató jeleket is látnak, holott a tóparti árakban nincs jelentős csökkenés. Sőt. Milyen ingatlanok mennek most a magyar vizeinknél?
Az áprilisi felpezsdülés után az ingatlanpiacon, egy kis visszaesés után, némi késéssel visszatértek a vevők a legnagyobb magyar tavak partjára a nyári szezon elejére. A hűvös-esős május nem kedvezett a vízparti ingatlanok iránti érdeklődésnek, írja közleményében az OTP Ingatlanpont. Katona Tamás, az ingatlanpont siófoki irodájának vezető értékesítési tanácsadója szerint az időjárás javulásával visszatértek az érdeklődők is, bár az idei év feléhez közeledve a Balaton déli partján a forgalom nem éri el a tavalyi ilyenkor elért számait.
Az északi parton is megélénkült a telkek iránti érdeklődés. Tóth Tibor, az OTP Ingatlanpont stratégiai partnere szerint már azokat a kisebb értékű zártkerti ingatlanokat is keresik, ahova rendszámmal rendelkező lakókocsit is el lehet helyezni. Megjelentek az érdeklődők az olyan nagyobb, legalább 1500 négyzetméteres földterületeknél is, amelyek egy friss jogszabályváltozás nyomán tanyákká minősíthetők. Az új szabályok szerint a korábbi 3 százalék helyett az ilyen telkek 30 százalékban beépíthetők. Az építési szabályzattal közel egy időben módosították a földforgalom szabályozását is, ami mostantól nagyobb beleszólást ad az árakba az államnak.
A Balaton déli partján az érdeklődők között néhány külföldi is megjelent, jellemzően német nyugdíjasok, akik "részben csalódottak, mert most szembesültek azzal, hogy milyen mértékű árnövekedés volt az elmúlt két évben, amióta a Covid miatt nem jártak erre".
Használt, de jó ingatlant keresnek 50 millió forint alatti áron, ami azonban Siófokhoz hasonlóan, a déli part más részein sem reális, hiszen egy puszta telek is 20-30 millió forintba kerül. Errefelé 50 millió alatt csak olyan házat lehet venni, amire nagyon sokat kell még költeni.
A Tisza-tóhoz az érdeklődők jellemzően Budapestről és Pest vármegyéből érkeznek, de Kiss György Csaba vezető értékesítési tanácsadó úgy látja, a külföldiek is kezdik újra felfedezni a környéket. Az itteni ingatlanok sem olcsók, de a nagy tavaink közül továbbra is itt lehet a legkedvezőbb áron vízpart közeli ingatlanhoz jutni.
A legnépszerűbb célpontok Tiszafüred, Poroszló, Abádszalók és Sarud.
A képre kattintva további fotókat és információkat találhatsz erről a tiszafüredi panellakásról.
Tiszafüreden többek között új építésű ingatlanok is elérhetőek.
A telkekre mérsékelt a kereslet, közülük leginkább még az olyanok iránt érdeklődnek, amelyek alkalmasak könnyűszerkezetes, vagy mobilház telepítésére.
A Velencei-tónál részben fordított a helyzet, olyannyira, hogy Lepsényi Kornélt, az OTP Ingatlanpont velencei irodájának vezető értékesítési tanácsadóját is meglepte, hogy az építési költségek megugrása ellenére is jelentős az érdeklődés a telkekre. Vannak, akik most "bespájzolnak", és talán majd évek múlva építkeznek.
A szakember szerint itt mindig korlátozott lesz az építési lehetőség, ugyanakkor a jövőben sem lankad a kereslet a helyi ingatlanokra. Jelenleg az érdeklődést az ár dominálja: jellemzően olyan lakásra, házra lehet vevőt találni, ami belefér a 40-60 milliós ársávba.
Általános tapasztalat, hogy a korábban kialakult tóparti árszintet a kereslet visszaesése sem tudta letörni. Kiss György Csaba szerint, „akinek sürgős volt az eladás, az lejjebb vitte az árat, de ez máskor is így van” a Tisza-tónál. A Velencei-tó környékén Lepsényi Kornél ugyancsak azt látja, hogy nehezen csökkentik igényeiket a tulajdonosok: „Általában hiába mutatjuk a realitást tükröző idei adatokat, a tavalyi számokkal biztatják magukat, hogy majd csak jobb lesz a piac”.
A Balaton déli partjáról egy kicsivel nagyobb rugalmasságról tud beszámolni Katona Tamás. „A használt piacon sok esetben el tudtunk érni 10 százalék körüli-feletti engedményt az eladóknál, és még lehetséges alku is, aminél a 10 százalék sem számít mostanában soknak”. Ezzel szemben az északi part használt lakásainál egyáltalán nem jellemző sem az árcsökkentés, sem a jelentősebb alku.
Tóth Tibor ezt azzal magyarázza, hogy errefelé a települések erősen lakáshiányosak. Ha megjelenik egy hirdetés, másnapra már van 15-20 érdeklődő, így az eladó úgy látja, van kereslet. „Az alacsony rezsijű kis lakások négyzetméterára talán még nőtt is ebben a periódusban”, mondja a szakember, s rögtön érzékelteti is a hiány hatását.
Egy 36 négyzetméteres lakás például Ajkán most 20 millió forint körül van, holott szerinte a reális piaci ára inkább 10-11 millió lenne, ám lesz, aki ennyiért is elviszi. Akár befektetésnek is veheti, mert az albérleti kereslet gyorsan nő, és a térség városaiban a havi díjak már 100 ezer forint körül mozognak.
A jó idő és a turisták érkezése még felpörgetheti a tavak környékének ingatlanforgalmát is: „azért nem jön el Debrecenből senki, hogy megnézzen egy ingatlant, de ha eljött nyaralni, akkor már az is könnyen belefér” - mondta egy ingatlanos szakember.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 161 412 ingatlanhirdetés között