2024.09.13.Szerző: zenga.hu #albérlet #ingatlanpiac

Ebben indult el Budapest a nyugati nagyvárosokhoz hasonló úton

Ebben indult el Budapest a nyugati nagyvárosokhoz hasonló úton

Egyre emelkednek a budapesti albérleti árak, van, ahol átlagosan 400 ezer forint a bérleti díj, de a Nagykörút mentén is bőven 200 ezer forint felett kell fizetni a kisebb lakásokért is.


A zenga.hu ingatlankereső adatai szerint elmaradt a felsőoktatási ponthatárok utáni roham az albérletpiacon, ami annak is betudható, hogy július végén, augusztus elején a korábban tapasztalt szintre emelkedtek az albérletárak. Az adatok szerint Budapesten átlagosan 208 ezer forintért tudott július végén kivenni egy egyetemista egy kis lakást. A szemeszterkezdés felé haladva viszont nőtt azok száma, akik kifejezetten olcsóbb albérletet keresnek. Azok közül, akik megadták az ármaximumot a keresések során, csökkent azok aránya augusztusban, akik 200 ezer forintos maximumra szűrtek. Nőtt viszont azok aránya, akik 150 ezer forintos értékhatárt állítottak be.

kiado-teglalakas-budapest-viii-kerulet-105879566-t6.webp A VIII. kerületben is lehet 200 ezer forintos albérletet találni: újszerű lakás, egy szoba, ötödik emelet.

„Fordulat állt be, hiszen augusztusban többen adtak be alacsonyabb összeghatárt. Júliusban még a 250 ezer volt a gyakoribb keresési maximum, amiben persze szerepet játszott a kiadó nyaralók, illetve, hogy nem feltétlen az egyetemisták kerestek albérleteket. Az albérletkeresők viszont augusztusra jobban fókuszáltak az olcsóbb kiadó lakásokra, ezért is adtak meg alacsonyabb díjmaximumot” - mondta Lipták Zsuzsa, a zenga.hu ügyvezetője. Az is érdekes, hogy júliusban az új építésű lakásokra kerestek arányaiban a legtöbben, augusztusban viszont a felújított kategória került a dobogó felső fokára.

Elszálltak az árak a 8. kerületben

A legtöbb kiadó garzonlakás a zenga.hu ingatlankereső adatai szerint jelenleg a 13. kerületben található, majd a 8., 7., 11. kerületekben. Budapesten átlagosan 203 ezer forintos havi bérleti díjat kell fizetni a legfeljebb 45 négyzetméteres lakásokért, ami a szezon eleji 208 ezer forintos albérletárhoz képest kismértékű csökkenést mutat.

Ugyanakkor az egyetemisták körében népszerű belső pesti kerületekben az albérletárak emelkedtek. A 8. kerület például már nem a legolcsóbbnak számít, ott a ponthatárok kihirdetése óta, majdnem 20 százalékkal emelkedtek az albérletárak, most 225 ezer forintot is elkérhetnek egy átlagos garzonlakásért. Ha nem is ilyen mértékben, de szintén emelkedtek a kiadó kislakások árai a 7. és a 4. kerületben is.

A főváros belvárosa az erős kereslet és szűkös kínálat miatt továbbra is drága. „Az otthonkeresők és a bérleti piacon nézelődők helyzetét is nehezíti ezeken a területeken a külföldiek hatványozottabb jelenléte” – mondta Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője.

A külföldi jelenléttel és az eladási árak növekedésével párhuzamosan a bérleti díjak folyamatosan emelkednek a belvárosban. Az V. kerületben az egy hónapra fizetendő bérleti díj a Duna House szerint már meghaladja a 400 ezer forintot is, míg ugyanez a VI. és a VII. kerületben 240 ezer forint körül mozog.

Az árak mellett természetesen itt is a kínálat szűkössége nehezíti meg elsősorban a magyar egyetemisták helyzetét. A versenybe rajtuk kívül a külföldi egyetemisták is beszállnak, valamint jelentős szeletet hasítanak ki a rövidtávú lakáskiadások is, amelyek a turistáknak jelentenek a szállodáknál kedvezőbb szálláslehetőséget a belvárosban.

kiado-teglalakas-budapest-iii-kerulet-obuda-104650451-t6.webp Ezt a III. kerületi téglalakást a kerület óvárosában 195 ezer forintért hirdetik.

„A budapesti belváros is elindult a nyugati nagyvárosok nyomában, amelyeknél a belvárosi területeken egyértelműen a befektetők dominálnak, míg az otthonteremtők inkább kiszorulnak a külsőbb kerületekbe és az agglomerációba” – folytatta az elemzési vezető.

Olcsóbban lehet garzonlakást bérelni a 13. kerületben (220 ezer forint), 6. kerületben (200 ezer forint), 11. kerületben (202 ezer forint) és a 9. kerületben (184 ezer forint).

Jobban jártak, akik korábban szerződtek

Rosszul jártak azok a vidéki egyetemisták, akik a kivárásra játszottak, ugyanis a legnagyobb egyetemi városokban drágultak a garzonlakások bérleti díjai. Kivételt egyedül Szeged képez, ahol 11 százalékkal csökkentek a legfeljebb 45 négyzetméteres lakások havi díjai.

A többi városban viszont 1-5 százalékkal emelkedtek a bérleti költségek. Pécsen jelenleg 141,5 ezer forintot, Miskolcon 113 ezret, Veszprémben 147,3 ezret kell fizetni havonta egy kisebb albérletért. Debrecenben viszont egy hónap alatt 38 százalékkal drágultak a kisebb albérletek, jelenleg 30-45 nm-es lakások bérleti díja 204 ezer forint körül mozog.

Borítókép, illusztráció, Liège, Belgium, Shutterstock


A zenga.hu ingatlankereső portálról

A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.

ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanok
Vissza a Hello, Otthon! főoldalra

Találd meg új otthonod 162 845 ingatlanhirdetés között

Keresek
Eladok
Találd meg új otthonod

Hasonló cikkek

Jövőre is marad ledolgozni való a lakáspiacon
2024.11.07. #ingatlaneladás #ingatlanpiac
Jövőre is marad ledolgozni való a lakáspiacon
A KSH és az MNB legfrissebb jelentései szerint 2024 nyarára megtört a lendület a lakáspiacon. A második negyedévben megállt a forgalom növekedése, és a használt lakásoknál ismét kissé csökkent a reálár-szint.
Stresszesebb az ingatlanvásárlás, ha először a lakást nézed ki
2024.10.30. #ingatlanvásárlás #ingatlanpiac
Stresszesebb az ingatlanvásárlás, ha először a lakást nézed ki
Pozitívabb lakásvásárlási tapasztalatokról számoltak be azok, akik először azt mérik fel, hogy mennyit költhetnek ingatlanra – derült ki a zenga.hu ingatlankereső oldal felméréséből. Kiderült az is, ugyan kevesebben, de vannak, akik előbb álmaik otthonát keresik meg, és azt követően nézik meg, van-e rá elég fedezetük.
Észszerű a mamahotel, vagy egy red flag?
2024.10.30. #eladólakás #albérlet
Észszerű a mamahotel, vagy egy red flag?
Normális dolog, hogy valaki a 30. szülinapjához közeledve még mindig a szülői házban lakik? Egyre gyakrabban kerül elő a lakhatási válság ügye, ami sokaknál kényszert jelent, de előfordulhat az is, hogy a delikvens egyszerűen csak nem érzi azt, hogy készen állna az önellátásra. Mekkora hátrányból indul, aki ebben a korban még a szüleivel él? Összeszedtük a mamahotel előnyeit és buktatóit.
Hány lakást lehet vásárolni a lottónyereményből?
2024.10.24. #ingatlanpiac #ingatlanbefektetés
Hány lakást lehet vásárolni a lottónyereményből?
Néhány napja megütötte a közel 6,5 milliárd forintos főnyereményt az ötös lottóban valaki. Hogyan érdemes befektetni, hány lakás vásárolható belőle, mekkora az elérhető hozam – ezeket a kérdéseket járta körül az OTP ingatlanügynökségi hálózata. 2020-ban a hasonló nagyságrendű lottóötösből 236 átlagos lakást vehetett, addig a mostani nyereményből már csak 144 hasonló otthonra telik.
Kukoricásból épült fel, és hamar az ország egyik legnépesebb részévé vált
2024.10.24. #eladólakás #ingatlanpiac
Kukoricásból épült fel, és hamar az ország egyik legnépesebb részévé vált
Zalaegerszeg ingatlanpiacának egyik nagy előnye, hogy az oktatási intézmények és a közeli Ausztria miatt állandó a kereslet a kisebb és olcsóbb lakások iránt is. Erre a lakhatási formára kínálnak megoldást a hatvanas évektől épült lakótelepek, ahol egészen modern életsílust is a magadénak tudhatsz, erre mutatunk példát a cikkben.
Máris érezhető a piacon terézvárosi Airbnb-tiltás hatása
2024.10.23. #ingatlanpiac #ingatlanbefektetés
Máris érezhető a piacon terézvárosi Airbnb-tiltás hatása
Mit keresnek ma a befektetők a fővárosi ingatlanpiacon? Ezt a kérdést járta körbe a Duna House ingatlanhálózat, miután a Terézvárosban betiltották a rövidtávú ingatlankiadást.
Éppen felível és jövőre még tovább erősödhet a lakáspiac
2024.10.15. #finanszírozás #ingatlanpiac
Éppen felível és jövőre még tovább erősödhet a lakáspiac
Az előzetes várakozásoknak megfelelően alakul a hazai lakáspiac idei éve, állapították meg a szakértők az OTP Csoport ingatlanpiaci háttérbeszélgetésén. A tavalyi mélypont után a forgalom egyértelműen növekedett, amit éves szinten várhatóan 5-10 százalékos áremelkedés követhet. A szakértők abban is egyetértettek, hogy 2025-ben tovább erősödhet a lakáspiac, azonban a korábbról ismert szárnyalás visszatérésére nem számítanak.
Ez az őszi ingatlanpiac teljesen más arcát mutatja, mint a tavalyi
2024.10.14. #ingatlanpiac #ingatlaneladás
Ez az őszi ingatlanpiac teljesen más arcát mutatja, mint a tavalyi
Felpörgött az országos ingatlanpiac 2024 harmadik negyedévére. Az idei évben még nem volt egyszer sem annyi eladó ingatlan, mint szeptemberben, és a kereslet is folyamatosan élénkül. Közel 14 százalékkal magasabb áron hirdetik az eladó ingatlanokat a tavalyi év hasonló időszakához képest – derül ki a zenga.hu ingatlankereső és -hirdetési portál adataiból.
A csúcson érte a megtorpanás a hazai lakásárakat
2024.10.10. #ingatlanpiac #ingatlanárak
A csúcson érte a megtorpanás a hazai lakásárakat
Az erős évkezdés után 2024 második negyedében valamelyest visszaesett a forgalom a hazai lakáspiacon és ezzel együtt az árak növekedése is megtorpant. Az Eurostat friss összefoglalója szerint ennek ellenére a hazai lakásárindex változatlanul uniós csúcstartó.