A magyarok többsége saját ingatlanban él, vagy legalábbis törekszik a megszerzésére. Egyszerű lakásvásárlás azonban csak a könyvekben létezik. Egy hitel, egy haszonélvezeti jog máris bonyolítja a helyzetet. Az ingatlanvásárlás mindenképpen stresszes, azonban nem mindegy, hogy mennyire. És az sem, hogy 3-5 vagy 10 év múlva is boldog leszel-e a kinézett ingatlantól. Olvasd el a cikkünket, hogy minél több stresszfaktort kiiktathass a tranzakcióból.
Biztosan létrejöhet az adás-vétel?
Amikor találtál 2-3 lehetséges ingatlant is, ahová szívesen beköltöznél, érdemes a földhivatalból kikérned a tulajdoni lapokat. Ez a dokumentum sokat elárul az adott épületről, ami az adás-vétel szempontjából számodra fontos lehet. Kiderül, hogy pontosan ki, illetve kik a tulajdonosok. Ha többen vannak, akkor mielőbb tisztázni kell, hogy mindenki egyetért-e az eladásban, valamint a vételárban.
Megtudhatod azt is, hogy van-e haszonélvezője az ingatlannak, ami akár meg is bonyolíthatja az eljárást.
Hitelek, egyéb terhelések is jelölve vannak a tulajdoni lapon, így ezekre is rá tudsz kérdezni, hogy miképpen tervezi az eladó rendezni, levenni a házról.
Ha rábukkansz arra a házra, ahol el tudod képzelni életed hátralevő részét, első dolgod legyen a földhivatalból kikérni a papírjait!
Családi házak esetében ajánlott elkérni az építési szabályzatot és a tervmásolatot, és összeegyeztetni a valósággal. Egy telek beépíthetőségére vannak szabályozások. Igazán kellemetlen, ha csak vásárlás után néhány évvel derül ki a turpisság, és te kapsz bírságot, mert az építtető ezt figyelmen kívül hagyta.
Ha társasházi lakást szemeltél ki magadnak, akkor pedig az Alapító Okiratot tanulmányozd át alaposan. Ebből kiderül a lakás négyzetmétere (előfordulhat 1-2 négyzetméter eltérés), illetve, hogy pontosan mi tartozik a lakáshoz (pince, autóbeálló).
A műszaki állapotot teszteld is!
A lakás bejárása szemle is egyben. Az első benyomás ne vigyen el se pozitív se negatív irányba, próbálj meg objektíven vizsgálódni! Kopogtasd meg a falakat, próbáld ki a nyílászárókat, figyelj a sarkokra, mert a penész jellemzően ott jelenik meg először!
Az elektromos hálózatot úgy érdemes első körben tesztelni, hogy felkapcsolsz minden világítást és bekapcsolsz minden háztartási gépet. Ezzel a módszerrel azonnal kiderül, hogy bírja-e a terhelést a hálózat vagy bővítésre szorul.
Kérdezz rá a villany-és vízvezetékek cseréjére, volt-e, és ha igen mikor! Családi házaknál a kémény bélelése is fontos, hiszen itt is jelentős változások voltak az elmúlt években és több millió forintos tétel lehet a megfelelő bélelés kialakítása.
Ha nem üres az ingatlan, nyugodtan húzz el egy-két bútort, hogy lásd a falak állapotát
A vételár mellett az ingatlan fenntarthatóságának díja is lebegjen a szemed előtt. Ha hosszú távra tervezel az új szerzeményben élni, akkor egyáltalán nem mindegy, hogy mennyi lesz a rezsiköltség. De akkor sem, ha kiadni tervezed a lakást. Kérd el a közüzemi számlákat és kalkulálj! Az is jelzés értékű, ha az eladó nem hajlandó átadni őket.
Kérdezd ki, hogy milyen jellegű fűtés van, hány fokos a lakás télen, van-e egyedi fogyasztásmérő. Számolj közös költséggel a társasházi lakásoknál, kéményseprési díjjal a kertes övezetben!
Alacsony rezsit ígérnek ebben a megújuló energiát is hasznosító budapesti lakóparkban
Fedezd fel a környéket is
Ha az épület eddig minden rostán átment, jöhet a tágabb feltérképezés. Tudd meg, hogy milyen közösségbe fogsz költözni.! Csengess be a szomszédokhoz, érdeklődj a környékről! A körülötted élők habitusán túl hasznos információkhoz juthatsz a közeli iskoláról, a helyi vezetésről.
Szánj rá időt és különböző időpontokban is nézd meg az ingatlant!
Végül, de nem utolsósorban keresd fel a közös képviselőt. Érdeklődj a társasház lakóinak összetételéről, milyen a fizetési hajlandóság, a lakógyűléseken a részvételi arány! Van-e megtakarítása a háznak, lesz-e felújítás, díjemelés, bármilyen változás.
Mivel nagyon sok mindenre kell majdnem egy időben figyelni és a stressz hatására hajlamosak vagyunk elfelejteni dolgokat, készíthetsz magadnak egy listát, hogy mi a következő lépés, mit kérdezz az eladótól, mit ne felejts el megnézni. Stresszoldáshoz pedig olvasd el ezt a cikkünket!
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 152 257 ingatlanhirdetés között