Cikkünkben bemutatjuk Budapest legrégebbi városrészét, és megvizsgáljuk annak ingatlanpiacát.
A Belváros, illetve a régi Pest alapja egészen a 11. század elejére nyúlik vissza. A kezdetben kereskedőtelepülésként működő terület a fejlődése csúcspontját Mátyás király uralkodása alatt, a 15. században érte el, ekkor a várost azonban még falak vették körül. A török uralom alatt aztán a város majdnem teljes egészében elpusztult, de Buda visszafoglalása után Pest is rohamos fejlődésnek indult: a városfalat lebontották, és elterjedt a Belváros elnevezés is. A következő fordulópontot aztán 1873. jelentette, amikor Pest, Buda és Óbuda egyesült. Az egyesített várost tíz kerületre osztották, melyek közül a Belváros a IV., a Duna és a Váci út között a Belváros határától egészen Újpest határáig nyúló Lipótváros pedig az V. sorszámot kapta. Az V. kerület északi határa 1930-tól a Dráva utca lett, az ezen túli rész az új XIII. kerülethez került. 1950-ben a Szent István körúttól északra fekvő Újlipótvárost is a XIII. kerülethez csatolták, az addig a IV. kerületet képező Belvárost viszont az V. kerülethez, így alakultak ki mai határai. Ekkortól az V. kerület Budapest két városrészét foglalja magába: a Deák Ferenc utcától északra a Lipótváros, attól délre pedig a Belváros, Pest történelmi városmagja található.
A kerületben a legfrissebb, 2021-es statisztikai adatok szerint összesen 25 629-en alkotják az V. kerületi lakosságot. Ez alapján kijelenthető, hogy a kerületben élők száma folyamatosan csökken: a 2011-ben mértnél 419-cel laknak kevesebben a városrészben, míg a 2001-es szintnél több mint 3 ezerrel kevesebben. Ezzel kijelenthető, hogy a főváros egészét alapul véve az V. kerület lakosságszám tekintetében majdhogynem sereghajtó, hiszen az ott mértnél kevesebben csupán a XXIII. kerületben, azaz Soroksáron laknak.
A koltozzbe.hu adatai alapján a kerületben összesen 19 683 lakóépület található, egy lakás átlagos alapterülete 69 négyzetméter. A magánszemélyek által tulajdonolt ingatlanok száma 16 930, önkormányzati lakás a kerületben 1 296 darab van. A bérlakások aránya 22,5 százalék.
A V. kerületi ingatlanok az országos átlagnál 153 százalékkal, míg a megyeinél 78 százalékkal drágábbak. Az előző hat hónapban 14 százalékkal nőtt a településen az ingatlanok átlagára. Az OTP Otthon oldalán jelenleg összesen 1107 eladó ingatlant hirdetnek a felhasználók, míg a kiadó lakások száma eléri a 282-t. Az eladó lakások közül a legolcsóbb 25,9 millió forintért lehet a miénk, míg a legdrágább ingatlan ára meghaladja az 1,6 milliárd forintot. A kiadó lakások közül legolcsóbban havi 150 ezer forintért juthatunk lakáshoz, de találhatunk lakhelyet magunknak akár havi 2,8 millió forintért is. Most pedig lássuk, milyen ingatlanokkal találkozni az V. kerületi kínálatban:
A kerület legdrágább ingatlana:
A kerület legolcsóbb eladó ingatlana:
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 163 182 ingatlanhirdetés között