Drasztikusan csökken a hazai madárállomány. A jelenségnek ránk, emberekre nézve is komoly következményei lehetnek. Ennek apropóján a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület és az otpotthon.hu közös projektbe kezdett. Az együttműködés célja, hogy a természetben élő szárnyasok is fedélhez jussanak. Szeretnél az ablakod, teraszod körül csivitelő fecskékben, színes cinkékben gyönyörködni? Olvass tovább, hogy megtudd mit kell tenned!
Telepíts most madárlakot, hogy 50 év múlva is legyen hol élned
Miért nem raknak fészket maguknak a madarak? Raknának ők, de a viszonyok jelentősen megváltoztak az utóbbi évtizedekben. Azok az idősebb fákból álló erdők, amik ideális madárodúként szolgáltak, a helytelen erdőgazdálkodás következményeként eltűntek. Ennek következtében sokkal kisebb területen kell több egyednek osztoznia. Ami megnöveli az egyes fajokra jelentő veszélyt is.
Madarakra is veszélyes a rovarirtás?
Az MME évek óta hangsúlyozza, hogy a kémiai rovarirtás komolyan befolyásolja a tápláléklánc többi tagjának életét is, ideértve például a madarakat, akik szintén elpusztulhatnak az idegrendszert támadó vegyszer hatására. Azt már sikerült elérni, hogy védett területen csak biológiai módon lehessen védekezni a szúnyogok és egyéb rovarok ellen.
A következő szint az lenne, hogy a helyi önkormányzatok is nagyobb tudatossággal rendeljék meg a településükön a szúnyoggyérítést. Lakott területen ugyanis egyelőre legális a kémiai szer használata.
Felelős madártartás
DIY vagy vásárolt madáretetők használata néhány évtizede még csak egy jópofa dolog volt, hogy a kisgyermekes családok a természet, állatok szeretetére neveljék a csemetét, ma már külön edukálni kell erre a lakosságot, mert a teljes ökoszisztéma felborul, ha kipusztulnak a madaraink.
Azokat a madarakat, amik nem repülnek el melegebb tájra, nem kell félteni télen sem a táplálékhiánytól. Amikor érzékelik, hogy fogyóban van az élelem, azonnal tovább állnak. Ezeknek a madaraknak bőven elég, ha csak egy kis apró odút biztosítunk, ahová behúzódhat például eső vagy erős szél elől.
Az ideális odú – madárszemmel
Ha van benned egy kis affinitás, akkor saját magad is készíthetsz üres tejes vagy folyékony mosószeres flakonból, PET palackból búvóhelyet. Némi barkácsolással igazán autentikus hajlékot is varázsolhatsz. Ha te állsz neki, akkor ügyelj a megfelelő alapanyag használatra, szigetelésre, illetve, hogy a festék vagy lakk, amivel lekened természetes összetevőket tartalmazzon. Fontos, hogy a tető nyitható és ferde legyen, mert így egyszerűen tisztán tartható és nem teszi tönkre az eső.
Az odúköltő madaraink azonban nem egységes odúkat preferálnak, ahogy mi emberek is különböző otthonokban érezzük jól magunkat. Annak megfelelően vásárolj madárházat, hogy milyen fajták élnek a környezetedben.
Nézd meg a videónkat, amelyet a madárodúkról készítettünk.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 154 499 ingatlanhirdetés között