Vajon mi tesz egy épületet igazán különlegessé? Kiemelkedő szerepe van a dizájnnak és az elhelyezkedés is számít. Egyre meghatározóbbá válik azonban az is, hogy milyen alapanyagokból épült az ingatlan. Az építőipar évtizedek óta keresi azokat az alapanyagokat, amelyekkel egyszerre tud olcsóbb és környezetkímélőbb módon otthonokat, városokat felépíteni. Az egyik mérföldkő ebben a folyamatban a szilikát tégla. Melléfogás vagy sikertörténet a használata?
A XX. század felfedezettje, a gázbeton
Az építőipar környezetszennyező mivolta és az alap anyagok korlátozott elérhetősége döntési helyzet elé állítja a világot. Svédországban erre válaszul kerestek egy olyan anyagot, ami hasonló tulajdonságokkal bír mint a fa, de a felhasználása nem terheli annyira a környezetet.
A kutatók megfigyelték, hogy a kőzetekben különböző szilikát fajták vannak jelen. Ha a mészhez vagy cementhez kvarchomokot és alumínium port vagy pasztát kevernek és kölcsönhatásba lép a vízzel, akkor hidrogéngáz keletkezik, aminek hatására az anyag megduzzad és buborékok képződnek benne. Ezek a pórusai, aminek számos előnyös tulajdonságát köszönheti a belőle készült tégla.
Ez a püspökszilágyi ház maga a megtestesült innováció: pórusbeton, hőszivattyú, napelem- és okosotthon rendszer is megtalálható benne.
Pórusbeton vs. gázbeton: két különböző világ
Amikor az építőanyagok világában barangolsz, gyakran találkozhatsz a pórusbeton, illetve a gázbeton kifejezésekkel. De tudod, mi a különbség közöttük?
A pórusbeton alapanyaga a kvarchomok, ami a természetben is előforduló, teljesen naturális anyag. Magyarországon 1950-től a ’70-es évekig volt népszerű építkezési alapanyag a „salakbeton”. Ez ugyan olcsóbb volt és valamennyire javított is a klasszikus beton tulajdonságain, de van vele egy igen jelentős probléma.
A salakbeton nem más, mint a bányászati tevékenység melléktermékéből előállított anyag. Valójában a szénsalak kiégetése okozza a problémát, mert ettől válik az egészségre is káros mértékben radioaktívvá. Idehaza nagyjából a rendszerváltásig használták építkezésekhez ezt az anyagot, ezért ha az általad eladni vagy vásárolni kívánt ház salakfödémmel vagy salakbetonnal készült, érdemes megvizsgálni a sugárzást.
Az 1995-ben pórusbetonból épült ház már garantáltan biztonságos.
A szilikát tégla előnyei
A szilikát tégla nemcsak egy építőanyag, hanem egy befektetés, aminek a jövőben látod majd hasznát. Előnyei kiemelik a többi alapanyag közül:
Ezek az előnyök teszik a szilikát téglát ideális választássá mindenkinek, aki hosszú távú, fenntartható és komfortos otthont szeretne.
Szilikáttéglából épült ház vásárlása: mit kell tudni?
Ha szilikát téglából épült házat szeretnél vásárolni, fontos, hogy tisztában legyél néhány alapvető dologgal. Ha 1990 előtt épült házról van szó, igyekezz megtudni, hogy salakbeton vagy salakfödém van-e a házban. Ha az eladó nem végeztetett helyszíni radiosugárzás-mérést, akkor hívj te szakembert! A saját nyugalmad érdekében megéri kifizetni a munkadíjat, nehogy olyan házat vásárolj, ami megbetegít.
Ezután jöhet egy statikus és / vagy egy építész, akik meg tudják állapítani, hogy az ingatlan mennyire terhelhető és fel tudják tárni a már felmerülő hibákat is.
Vásárlás előtt érdemes minden ingatlant statikussal vagy építésszel körbejárni
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 152 257 ingatlanhirdetés között