Miközben jelentősen kevesebb új lakást finanszírozó hitelt vettek fel a családok, mint tavaly, egyre fontosabb a lakások energetikai korszerűsítése, és mivel a lakások harmada gyenge energetikai besorolású, a pangó hitelpiacon változás állhat be, erre készülnek a bankok.
A legegyszerűbb dolog készpénzzel ingatlant vásárolni, de a legtöbb ember számára ez most csak álom. Tehát marad a hitel. A szakértők szerint a nem túl fényes gazdasági helyzet, és az ingatlanok árának egyelőre bizonytalan mértékű csökkenése miatt sokan inkább kivárnak a vásárlással, ugyanakkor az eladással is, ami kristálytisztán látszik a tranzakciók számán.
Például az idén februárban tizedével kevesebb új lakást finanszírozó hitelt vettek fel a családok, mint tavaly májusban, és az arányok tovább is romolhattak, hiszen tavaly tavasszal a zöld hitelek impozáns keresletet támasztottak a piacon, miközben ma a magas kamatok miatt az átlagbérből felvehető hitel már nem elegendő az építésügyi szabályoknak megfelelő méretű, új építésű lakószoba megvásárlására sem – hívta fel a figyelmet Gergely Péter pénzügyi szakértő a biztosdontes.hu alapítója. Adataik szerint éves szinten ötödére esett az új építésű lakások finanszírozása a bankokban.
Mire elég egy fizetés?
A 2022. decemberi 387 ezer forintos nettó átlagbér a jelenleg a piacon elérhető legjobb meghirdetett hitelkonstrukció esetében is - a Magyar Nemzeti Bank szigorú limit szabályait betartva - maximum 19,5 millió forintos 20 éves futamidejű jelzáloghitel felvételét teszi lehetővé. Ebből az összegből mindössze Budapesten 15 négyzetméternyi új lakás megvásárlása finanszírozható, ami kisebb, mint az a legalább 16 négyzetméteres lakószoba, aminek meglétét minden 30 négyzetmétert meghaladó hasznos alapterületű ingatlan esetében az építésügyi szabályzat előír – mondta Gergely Péter.
2022. februárjában még 21,8 millió forint hitelt tudott felvenni hasonló konstrukcióban egy akkor még csak 351 ezer forintos átlagbérből gazdálkodó ügyfél, amely összeg akkor még 22 négyzetméternyi budapesti lakás megvásárlására jelentett fedezetet.
Most azok sem érezhetik magukat teljes biztonságban, akik előre gondolkodnak, mivel a folyamatosan változó kamatkörnyezet miatt az ő hitelük is érintett lehet. Érdemes kedvezőbb kondíciójú hitelre váltani. Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy lehetőség van kamatperióduson belül is váltani, nem csak kizárólag a kamatforduló időpontjában. Magyarországon ez kevésbé elterjedt, de fontos, hogy a hitelkiváltásnak is van költsége.
Lakáshitel energetikai korszerűsítésre
Az OTP Bank is a változó igényekre reagálva alakította ki új lakáshitel termékét, amit új ingatlan vásárlásán és építésén túl a meglévő otthonod energetikai korszerűsítésére is felhasználhatsz. Ez nem államilag támogatott hitel, de az OTP már az indulástól kezdve zöld kamatkedvezményt és az azzal járó alacsonyabb törlesztőrészleteket biztosít, írja közleményében a bank.
A zöld hitel célja az, hogy az igénylők alacsonyabb költségekkel** zöldebb, fenntartható jövőt szolgáló ingatlancélokat** tudjanak finanszírozni, hiszen az elmúlt évek eredménye az ingatlanfejlesztéseknél a zöld szemlélet hangsúlyos megjelenése, ami nem csak múló divat, hanem nagyon is józan számítások, piaci kényszerek és az emelkedő rezsiköltségek racionális következménye.
A legfrissebb OTP Lakóingatlan Értéktérkép egyértelmű jelét mutatja annak, hogy mennyire növekszik a kereslet az energiahatékony ingatlanokra, és a jövőben ennek a tendenciának az erősödése várható.
A Lechner Tudásközpont, az épületek energetikai tanúsítványait gyűjtő nyilvánosadatai szerint 2016 óta az idén áprilisig, a lakóépületekre kiadott 1,053 millió energetikai tanúsítvány 29,6 százaléka HH, azaz gyenge vagy annál is rosszabb besorolású. Ezek energetikai hatékonysága legalább háromszor gyengébb, mint a ma korszerűnek tartott, úgynevezett „közel nulla energiaigényű” („BB” vagy magasabb energetikai osztályú) otthonoké.
Az utóbbi követelményt pedig csupán a vizsgált ingatlanok 4,6 százaléka teljesíti. Míg 2022 első kilenc hónapjában 10,8 százalék volt a legalább BB minősítésű kiadott tanúsítványok aránya, az utolsó negyedévben – amikor már érvényesült a rezsiköltségek emelkedésnek hatása – ez 18,8 százalékra ment fel.
Az energiahatékonyság és rezsiköltségek szerepének felértékelődését támasztja alá az is, hogy az OTP Bank és a zenga.hu közös kutatásában a válaszadók kétharmada fontosnak tartotta, hogy energiahatékony legyen egy ingatlan (az egyharmaduk szerint ez nagyon fontos szempont).
Mindössze tízből egy válaszadó mondta, hogy nem figyel oda különösebben erre a kérdésre ingatlankeresésnél.
Az alacsony szén-dioxid-kibocsátásra való átállás finanszírozása és a fenntarthatóság hangsúlyos szerepe jelenik meg az OTP július 3-tól elérhető Zöld Lakáshitelben. A hitel folyósításához megszabott energetikai követelmények teljesítésére az ügyfeleknek 24 hónap áll a rendelkezésükre, szükség esetén halasztást is kérhetnek.
„Zöld Lakáshitel konstrukciónknál, az ügyfeleinkben bízva már a megvásárolni, felépíteni vagy korszerűsíteni kívánt ingatlanokkal kapcsolatos energetikai elvárások teljesülése előtt biztosítjuk számukra a zöld kamatkedvezményt, ezzel együtt az alacsonyabb törlesztőrészleteket. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy már a hitelcél megvalósulása előtt előfinanszírozzuk a fenntarthatóságot szolgáló ingatlanbefektetésüket” – mondta Kasziba Erika az OTP Bank lakáshitelek üzletfejlesztésért felelős szakmai vezetője.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 163 485 ingatlanhirdetés között