150-200 méteres sorokra azok sem emlékeznek nagyon Magyarországon, akik még a hiánygazdaság idején jártak a boltokba, de a nyugati világ nagyvárosaiban egyre gyakoribb jelenség, csak éppen ott a lakhatási válság teremt hiányt.
Április első hétfőjén, a berlini Leibnitz Strassén, 150 méteres sor alakult ki egy kiadó háromszobás lakás miatt, amit pár nappal azelőtt hirdettek meg 1074 euróért, és amire már a hirdetés megjelenése után, az első órában 600-an jeleztek vissza. A hatalmas embertömeg annak ellenére kitartott, hogy mindössze 4 Celsius fok volt, és elég kicsi esély is, hogy éppen őrá essen a választás. Mielőtt nagyobb baj keletkezett volna, egy óra múlva le is fújták a lakásbemutatást.
Mindez összefügg az egyre súlyosbodó lakáshelyzettel világszerte, és persze közrejátszott a charlottenburgi lakás iránti felfokozott érdeklődésben is, hogy a berlini bérleti díjak 27 százalékkal emelkedtek az elmúlt hónapokban, idézte az Exberliner az Immowelt ingatlanportált, ehhez képest a lakásért kért alig több mint ezer euró nagyon visszafogottnak tekinthető.
Angliában az elmúlt másfél évben harmadával csökkent a kiadó lakások száma, miközben a kereslet a felével, a bérleti díjak pedig 11 százalékkal nőttek. Az okok között a bevándorlás okozta keresletnövekedés, és az is közrejátszik, hogy az adók, a kamatok emelkedésével, illetve a bérleti szabályok átalakulásával már nem is nagyon éri meg bérbe adni.
Tömegek egy londoni kiadó lakás előtt. Ha itthon kiadó lakást keresel, itt találsz!
A leendő bérlőket különféle átvilágítási eljárásoknak vetik alá, lehetővé téve, hogy válasszanak a leendő bérlők között. A kiadók és ügynökök nemcsak személyes nyilatkozatot és fényképeket – követelnek, hanem újabban személyes életrajzot is, ami sokak szerint növeli a diszkrimináció lehetőségét. A bérlőktől a lehető legtöbb személyes adatot elkérik a jelentkezésüknél, és az olyan részleteknek, mint hogy valaki Oxbridge-i vagy más elit egyetemen tanulmányokat folytatott, illetve a magas fizetések előnyt jelentenek a döntéseknél.
Voltak bérlőaspiránsok, akik arról számoltak be, hogy felszólították őket, hogy engedélyezzék az ügynökök számára a hozzáférést a LinkedIn-profiljukhoz.
Az ügynökök és kiadók praktikái közé került az imént említett tömeges megtekintés is, amivel bérlőket arra ösztönzik, hogy a piaci ár felett licitáljanak, vagy több havi bérleti díjat fizessenek ki előre. És arról sem nagyon nyújtanak alapos tájékoztatást, hogy milyen a lakás energiaköltsége.
A helyzet már az abszurditásig fokozódott, aminek egyik példája annak a brit-ukrán párnak a sorsa, akik tavaly februárban a háború elől Kijevből Angliába menekültek, de fél évvel később úgy döntöttek, hogy inkább visszaköltöznek miután nem találtak elfogadható lakást. A pár férfi tagja, Joe Place, 29 éves egyetemista szörnyűnek nevezte a nottighami lakáshelyzetet, a bérlemény nagyon drága, és szerinte nehéz megfelelni bérleti követelményeknek. Jelenleg Ungváron laknak, ahol az angliai 1500 fontos bérlemények helyett 500 fontért tudnak lakást bérelni.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 161 954 ingatlanhirdetés között