A finom illatok mellett tisztaságot is varázsolhatsz az átlátszó rövid itallal, de még számos dolgot bevethetsz a kellemetlen szagok ellen.
Ne legyen pára!
A lakásokban terjengő rossz szag leginkább a túlzott, beltéri nedvességnek köszönhető, ami egyébként könnyen orvosolható. Érdemes egy higrométerrel megvizsgálni az egyes helyiségek páratartalmát. Ha bármelyikben 60 százalék fölötti páratartalmat mérsz, helyezz be egy páramentesítő gépet! Ha szükséges, több szerkezetet is működtethetsz, de vedd figyelembe, hogy ezek a masinák nagy energiaigényűek.
Az érdi árakhoz képest szinte olcsón hirdetik ezt a jó elosztású kétszobás házat egy olyan részén a településnek, ahol ritkán van eladó ingatlan.
Amennyiben olyan helyen, éghajlaton élsz, ahol a pára szériatartozék, akkor érdemes elkerülni a faltól falig terjedő szőnyegeket vagy falvédőket – ezek csapdába ejtik a nedvességet – , különösen a konyhában és a fürdőszobában. A nedvesség mikro-forrásairól sem szabad megfeledkezned – ezek leginkább a szivacsok és a törölközők. A szivacsokat legalább egy-két hetente cseréld le, a tiszta törölközőket pedig teljesen szárítsd meg, mielőtt összehajtogatva elraknád! A kilépő szőnyeget is mindig szárítsd meg a kád szélén vagy a zuhanyrúdon.
Te is orrvakságban szenvedsz?
Érdekes tény, hogy azokban a lakásokban, ahol kisállatalmok, -fekhelyek vannak, a lakók egy idő után nem érzik a szagukat, de ugyanez van a pelenkakukákkal is. „Ezt hívják érzékszervi alkalmazkodásnak, és ez minden érzékszervre jellemző” - mondja Dr. Leslie Stein, mentálhigiéniás szakember, a Monell Chemical Senses Center korábbi tudományos kommunikációs igazgatója. Ez az „orrvakság” azt jelenti, hogy bár a lakásban álló dolgok bűzlenek, bent lakók nem érzékelik, de ha felbukkan egy ismeretlen, más jellegű szag – például füst –, arra azonnal felkapják a fejüket.
Fontos tehát, hogy proaktívan cselekedj a lakásban, még akkor is, ha nincs állat vagy csecsemő, kisgyermek az otthonodban!
Mi van a hűtőben?
Az első teendő egy kellemetlen szagú fridzsider esetében az, hogy mindent kidobsz, ami szaglik. Ellenőrizd a fűszernövényeket is, mert sokan azt hiszik, hogy azok öröké elállnak, pedig a masina hátsó felében rohadnak! Legalább havonta végezz egy nagy leltárt a hűtőszekrényében, hogy biztosan csak friss étkek legyenek benne!
Alaposan súrold át a belsejét, és ha vannak kivehető polcai és fiókjai, szedd ki őket, és áztasd be forró, szappanos mosogatószeres vízbe! Töröld át a frigó belső részét forró vizes, fehér ecetes egyveleggel, valamint egy csepp mosogatószerrel. Csak olyan tisztítószereket használj, amelyek nem károsak az élelmiszerekre, tehát az egészségedre. A fehérítőket inkább felejtsd el, mivel nehéz őket megfelelően hígítani és kiöblíteni!
Már kora reggel is érezhető a közeli erdő jó illata ebben az ajkai, jól karbantartott kétszintes otthonban.
Puha felületek
A szőnyegek, díszpárnák, kárpitok, függönyök mágnesként vonzzák a rossz szagokat. A bukét okozó baktériumok még azután is megmaradhatnak a textileken, hogy a kiömlött folyadék megszáradt vagy gyorsan felitattad. A szőnyegeknél egy elfelejtett folt könnyen penészgombához vezethet. Évente egyszer bízd rá egy szakemberre a kárpitok és szőnyegek gőztisztítását. A díszpárnák, takarók esetében ellenőrizd a címkén, hogy mosógépben moshatóak-e, és ha igen, pár havonta dobd be őket a mosógépbe. Ha nem moshatók, vidd el őket a tisztítóba!
A szenet is bevetheted
A kellemes illatú lakás megőrzéséért érdemes olyan szagsemlegesítőket használni, amelyek nem eredményeznek plusz illatot. A szakértők egyértelműen az olyan aktív szénszűrőkre esküsznek, amelyek kis zacskókban kaphatók, és könnyen elrejthetőek az apróbb zugokban, vagy akár a tornazsákban is.
Szorult helyzetben töltsd meg a mosogatót forró vízzel és néhány csepp fehérítővel, és engedd le, mielőtt a vendégek megérkeznének! Már a tisztítószer szaga is azt az érzetet fogja sugallni látogatóidnak, hogy tiszta otthonba érkeztek. A diffúzorok erős illatok nélkül semlegesítik a rossz szagokat, ezért azokat is érdemes gyakran beindítani, de készíthetsz fűszeres keveréket is a jó illatokért.
Forralj fel némi vizet fahéjrudakkal, szegfűszeggel, friss citrom- vagy narancshéjjal, vaníliababbal és fűszernövényekkel – lehet rozmaring vagy menta is! Isteni illat lesz az egész lakásban.
A nagy vodka-titok
A vodka a rossz szagok elűzésére és a helyiségek fertőtlenítésére is alkalmas. Tegyél némi rövid italt egy szórófejes palackba, és alaposan permetezd be vele a felületeket. Segít eltávolítani a foltokat és a zsírt is, és az alkohol szaga is hamar elillan.
Az Őrségi Nemzeti Park területén, Őriszentpéteren hirdetik ezt a kuriózumot, egy családi birtokot gyümölcsössel, állatokkal. Közülük az egyiket Vodkának hívják.
Gyógynövények mámorában
A gyógynövények, például a rozmaring, a menta, a levendula és a bazsalikom kellemes illatúak, amelyek frissek, de nem hivalkodóak. Esetleg fontolj meg egy aprócska gyógynövénykertet az ablakban, de akár egy gyógynövénykoszorút is készíthetsz a mennyei finom illatok fokozására.
Gépekkel a jó levegőért
A légtisztítók segíthetnek eltávolítani a levegőben lévő szennyeződéseket, és az otthonod is jobb illatú lesz tőlük. Keress olyan HEPA légtisztítókat, amelyek segítenek megbirkózni a mikroszkopikus szennyeződésekkel, beleértve a háziállatok szőrén megtelepedő különböző vírusokat!
Citrom a kukában
Ha egy citromhéját belereszelsz a szemetesvödörbe, a citrusos, friss illat minden kellemetlen szaggal elbír a konyhában.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 154 884 ingatlanhirdetés között