Téged mennyire érne áramütésként, ha kiderülne, hogy a villanyszerelő nő? Szél Felícia már megszokta, hogy az emberek első reakciója általában a döbbenet, de már régen nem foglalkoztatja, megtanulta kezelni. Számára a villanyszerelés egy küldetés, amibe alázattal, elköteleződéssel és szenvedéllyel vágott bele. Felícia arról mesélt az OTP Otthon Magazin olvasóinak, hogy milyen tapasztalatai vannak nőként egy tipikusan férfias szakmában, illetve milyen fejlődéseket tapasztal az energiahatékonyság terén.
– Hogyan kerültél a villanyszerelés területére, és mi motivált, hogy ezt a szakmát válaszd?
Szél Felícia: – A férjemmel már csaknem 10 éve újítunk fel ingatlanokat, eleinte a munkánk mellett végeztük, és hamar kiderült, hogy együtt különösen eredményesek, hatékonyak vagyunk. És persze az is, hogy hosszú távon nem lehet két főállása egyikünknek sem. Így először ő lett pályaváltó, asztalosnak képezte ki magát, aztán pedig én lettem villanyszerelő. Korábban kommunikációs területen dolgoztam, de a villanyszerelés egészen más jellegű munkát jelent. Nagyon szeretem, hogy van eleje és vége, konkrét eredménye, hogy nagy felelősséggel jár és hogy mindig van mit tanulni. Az ember sosem lehet túl magabiztos ezen a területen, hiszen olyan mértékű, olyan tempójú a változás, hogy az önfejlesztés sosem érhet véget.
Szél Felícia villanyszerelő
– Milyen kihívásokkal találkoztál nőként a villanyszerelői szakmában, és hogyan kezelted ezeket a kihívásokat?
– Az első dolog, ami feltűnt, hogy a szerszámok jelentős részét nyilvánvalóan nem nőknek tervezik. Azok sem méretben, sem súlyban nem igazán ideálisak a hölgyeknek. Illetve amit kifejezetten nekik készítenek, az egy mesternek már messze nem felel meg. Így nekem nagyon sok próbálkozás után most áll már úgy a gépparkom, hogy egyedül is megállom a helyem. Ugyanígy nem egyszerű egy nőnek megfelelő munkaruhát találni, hiszen a legtöbb üzletben egyáltalán nem tartanak sem méretben, sem fazonban nőknek készített védőöltözéket.
Szintén nehézség, hogy a munkavégzés során számos olyan elvi és fizikai helyzet adódhat, ami némi extra rugalmasságot és humorérzéket igényel, ha például férfiak között egy szem nőként van jelen az ember. De engem semmilyen atrocitás még soha nem ért villanyszerelőként, sőt az első meglepődés után kifejezetten pozitív hozzáállást tapasztalok az ügyfelek részéről, akár férfiak, akár nők.
**– Van olyan projekt, amelyre különösen büszke vagy? Mesélj róla! **
– Mindegyik felújításunkra büszke vagyok, hiszen mind mögött rengeteg munka és erőfeszítés áll, nem nagyon tudok „érzelmi” különbséget tenni még a projekt mérete alapján sem. Egyszerűen jó látni az örömteli arcokat, amikor elkészül egy munka. Kicsit olyan ez, mint a szülésnél: az ember a végén annyira örül és felszabadult, hogy az felülírja az előtte levő nehézségeket.
– Hogyan látod a nők szerepét a hagyományosan férfiak által dominált szakmákban, és milyen változásokat tapasztaltál az idők során ezen a területen?
– Az a tapasztalatom, hogy a nőknek nem sétagalopp ebben a férfiak által dominált iparágban jelen lenni. Különösen ha kivitelezőként, mérnökként, lebonyolítóként szeretnének boldogulni. Ezért is fogtunk össze több társammal, hogy ezen változtassunk. Mindennek az ad különös jelentőséget, hogy egyre több nő képzi át magát mesternek, illetve nagyon sokan játszanak ezzel a gondolattal, de bátorítás híján nem mernek nekivágni.
– Milyen trendeket és fejlesztéseket látsz a villanyszerelés területén, különösen az otthoni automatizáció és energiahatékonyság terén?
– A villanyszerelés területén lényegében folyamatosan rengeteg újdonság van. Egyre nagyobb a választék a biztonságot fokozó eszközök terén, és egyre több olyan technikai megoldás érhető el már hazánkban is, amelyekkel megvalósítható a háztartási gépek és az egyéb elektromos szerkezetek optimális, energiatakarékos működése és a felhasználó idényeinek megfelelő teljes összehangolása.
Ugyanakkor azt látom, hogy a nagy magyar valóságban ettől még fényévekre vagyunk, hiszen rengeteg olyan háztartás van, ahol 30-40-50 évvel ezelőtti vezetékezés van a falban, számtalan szabálytalansággal. Sokszor még frissebb szereléseknél és felújításoknál is látok olyan kivitelezést, amely arról árulkodik, hogy a szerelő nem ismeri vagy nem alkalmazza az aktuális szabványokat, kispórol anyagokat, vagy csak simán igénytelenül dolgozik, ami miatt az élet- vagy vagyonbiztonság nem áll fenn. Ma a lelkiismeretes villanyszerelők jelentős része folyamatosan ilyen veszélyhelyzeteket kénytelen elhárítani.
– Milyen projektekben szeretnél részt venni a jövőben, és milyen terveid vannak a szakmai fejlődésedre nézve?
A jövőben azon fogok dolgozni egy egyesület keretein belül, hogy a nőket segítsük, bátorítsuk, hogy aktívabb, magabiztosabb résztvevők legyenek az építőiparban. A saját fejlődésem emellett nem áll meg, napi szinten tanulok és fejlesztem magam a szakmámban, illetve igyekszem olyan feladatokat is elvállalni, ahol én tanulhatok nálam jóval gyakorlottabb, megbízható, nagy tudású mesterektől. A most alakuló "Nők az Építőiparban Egyesület" fontos célja a szektor szereplői – tervezők, kivitelezők, gyártók, forgalmazók és képzőhelyek - közötti együttműködések előmozdítása, a kivitelezések általános színvonalának javítása és az iparágban tapasztalható bizalom erősítése.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 154 499 ingatlanhirdetés között