Az öntözésről a nagy többség azt gondolhatja, hogy csak tavasszal és nyáron szükséges, de ha hosszú életű, egészséges fákat szeretnél hosszú évtizedeken át látni a kertedben, akkor az őszi kerti munkák után sem hagyhatod teljesen magára a növényeidet. Eláruljuk, hogy hogyan érdemes öntözni a hűvösebb hónapokban, hogy a fák ne száradjanak ki.
Szükséges-e télen is locsolni?
Ez egyrészt növényfüggő, másrészt azon is múlik, hogy ősszel milyen mértékben gondoskodtál a talaj megfelelő takarásáról. Ha mulcsoztál, akkor nem valószínű, hogy még locsolnod is kell a kertben. A mulcs melegen tartja a gyökérzetet, megvédi a fagytól és szabályozza a párolgás mértékét, tehát tovább marad nedvesség a talajban. Ilyen körülmények mellett felesleges locsolni, sőt még akár gombásodást is okozhatsz.
Ha védtelenül hagytad a növényeket, akkor két lehetőséged van.
Figyeld a hőmérőt és amikor csapadék- és fagymentes napok vannak, akkor öntözd meg alaposan őket! Ez lehetőleg dél körül legyen, mert addigra már kellőképpen felmelegszik a levegő, és még távoli van az esti lehűlés. Ezt ismételd meg mindig, amikor a talajpróbát száraznak, valamint az időjárást alkalmasnak találod!
Most még mindig van lehetőséged arra, hogy gondosan betakargasd a kertben maradt növényzet gyökerét. A talajtakarók kellően szigetelik a földet és nem engedik, hogy átfagyjon így a gyökerek is életben maradnak. Megőrzik a nedvességet, hogy a fák, cserjék táplálékhoz jussanak. Ilyenkor kisebb az esélye, hogy tél végére szomjan halnak.
Száraz hideg időben a kerti növények is igénylik a locsolást
Az örökzöldeket hogyan kell öntözni?
Az örökzöldek az ősztől tavaszig tartó időszakban is aktívak, ugyanúgy felveszik a tápanyagot, fotoszintetizálnak, párologtatnak. Hideg időben, szélben, erős napsütésben viszont rengeteg nedvességet veszítenek. Emiatt az örökzöldek megfelelő locsolására kifejezetten ajánlott odafigyelni.
Az erkélyen nevelt örökzöldre ugyanez érvényes, annyi különbséggel, hogy mivel ott egyáltalán nem jut természetes forrásból csapadékhoz, ezért rendszeresen öntözni kell. A cserépben vagy balkon kisméretű ládájában a föld gyorsan felveszi a kinti hőmérsékletet. Emiatt a gyökér magas hőingadozásnak van kitéve, ami miatt meg is szakadhat. Ezt elkerülendő hullámkartonnal vagy buborékfóliával javasolt bevonni az edényt.
Az örökzöldek hajlamosabbak télen a kiszáradásra
Milyen gyakran kell télen elővenni a locsoló kannát?
Ha sok eső, hó esik, nem kell még locsolni is, hiszen a csapadék bőven elég a kertnek. Elég egy-két havonta öntözni, és akkor is, először ellenőrizni kell, hogy tényleg igényli-e a növényzet a plusz nedvességet. Legyen legalább 4-5 °C, és ügyelj arra is, hogy lehetőleg se hó, se jég ne legyen a fa körül!
A szobanövények többsége ilyenkor pihen, életfunkciói lelassulnak. Őket is ritkábban kell már öntözni, és abba lehet hagyni a tápoldatozást is. Vedd számításba a különböző fajták igényeit: a pozsgásokat jóval ritkábban kell locsolni, mint bármelyik másik növényt! Várd meg, míg a föld felső rétege kiszárad, utána öntözz! Az alul kifolyt vizet öntsd ki, mert a pangóvizet általában nem szeretik a virágok!
A pihenő szobanövényekről és az erkélyen lévő virágládákról se feledkezz meg
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 154 499 ingatlanhirdetés között