A nyílászárók cseréjére évek óta léteznek támogatások, így a hazai ablak- és ajtóállomány, ha lassan is, de folyamatosan cserélődik. Bár még nem tartunk ott, hogy minden ingatlan új nyílászárókkal büszkélkedjen, de a 20 éve cserélt ablakok már elavultnak számítanak. Lehet, hogy látszólag remekül szuperál a nyílászáród, viszont szinte biztos, hogy energiahatékonyság szempontjából eljárt felette az idő.
Karbantartás mellet hosszú életűek a modern nyílászárók
Az energiahatékonyság egyre fontosabb a mindennapokban, és ma már az építőipari cégekkel szemben is szigorú követelményeket támasztanak. Sokan ezért, és a piaci előny megszerzéséért elkezdtek olyan megoldásokat fejleszteni, amik a lakossági fogyasztóknak és végső sorban az egész nemzetgazdaságnak, illetve a környezetnek is megtakarítást eredményeznek. Így jutottunk el a húszas évek közepéig, amikor a nyílászárók sokkal magasabb minőségben készülnek, mint a 20-30 éve.
Egy ablak, rendszeres karbantartás mellett, akár 30-40 évig is tökéletesen működhet, miközben megtartja a hőszigetelési tulajdonságait, ezért ha a vasalatok rendben vannak, a csukott ablakoknál is megfelelő a páratartalom, akkor nem kell azonnal árajánlatot kérned új nyílászárókra.
Az új nyílászárók még 20 évig biztosíthatják a hő- és hangszigetelést
Fontos paraméter a nyílászáró méretén és anyagán túl
A ma elvárásait leginkább a három rétegű üvegezés teljesíti. De ez önmagában még nagyon kevés információ ahhoz, hogy megfelelő nyílászárót tudj választani. Ha biztosra akarsz menni, akkor a teljes ablak hőátbocsátó képességet (UW) kell figyelned. Ez az érték minél kisebb, annál jobb. A minimálisan elvárható érték 1, illetve még ennél is kisebb. Passzívházak esetében 0.8-as alatti érték a mérték.
Háromrétegű, műanyag, nyíló-bukó ablakok vannak beépítve
Mivel növelheted a hőszigetelési tulajdonságot?
Ha te vágsz bele építkezésbe, akkor körültekintő tervezést igényel a nyílászárók helyének a meghatározása. Az ingatlan tájolását, elrendezését figyelembe véve célszerű úgy gondolkodnod, hogy a nyár közepén ne érje közvetlenül napfény az ablakokat, télen viszont pont melegítse azokat. A természeti erőforrásokat kihasználva így költséghatékonyabbá teheted az otthonod üzemeltetését, hiszen kevesebb energiát használsz nyáron a hűtésre, télen pedig a fűtésre. Ezt tovább fokozhatod korszerű fűtési technológiák alkalmazásával.
Kaphatóak az ablaküvegre fóliák, amik akár a hőveszteséget, akár a belátást képesek megakadályozni. Előfordulhat, hogy a fólia miatt kevésbé fog bejutni a természetes napfény az adott helyiségbe. Szóba jöhet még a hagyományos sötétítő függöny, illetve a redőny felszerelése is.
Redőny is fel van szerelve a nyílászáróra
Borítókép: Shutterstock
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 154 499 ingatlanhirdetés között