Nemcsak lehetséges, hanem meglehetősen népszerű is az erkélyre helyezett napelem. Legalábbis Európában. Az energiahatékonyságra és fejlődésre nyitott országokban elterjedt, itthon még a hagyományos, tetőre vagy földre helyezett állványokra telepíthető napelem is a kezdeti fázisban jár, az erkélyre szerelhető változatról nem is beszélve. Utánajártunk, hogy mi fán terem az erkélyre szerelhető napelem, mit szól ehhez az áramszolgáltató és megéri-e ilyet üzemeltetni?
Hogy lehetséges napelemet szerelni az erkélyre?
A klasszikus, tetőre telepíthető napelemek könnyebb és nobilisabb változatát akár erkélyre is szerelheted. A működési elv lényegében ugyanaz, mint a nagytestvér esetében. Minél inkább naposabb az erkély, annál több energiát képes megtermelni. Ugyan lényegesen kisebb a megfelelő beesési szög megtalálása, azért vannak olyan fekvésű lakások, amiknek kifejezetten előnyös lehet a szerkezet.
Az egyszerű használat teszi mindenki számára vonzóvá. Itthon ugyan még nem, de Németországban, Ausztriában vagy akár Lengyelországban olyan mértékben tették felhasználóbaráttá az erkélyes napelemrendszert, hogy ahhoz, hogy működjön, elég mindössze a konnektorba bedugni a készüléket. Ráadásul a felhelyezés is olyan egyszerű, mint egy IKEA bútor összeszerelése, tehát villanyszerelőt sem kell hívnod.
Ez a társasház a lakógyűlésen szavazta meg a napelemek telepítését
Itthon másmilyen erkélyes napelemrendszerek engedélyezettek
Már az is óriási eredmény, hogy a külföldi pozitív példa hatására egyáltalán lehetséges társasházi lakás erkélyére napelemet rakatni. Idén januártól ezt legálisan megteheted, ha megvásárolod a nagyjából félmillió forintba kerülő paneleket és plusz pénzért keresel egy villanyszerelőt, aki beüzemeli.
Az alapvető különbség a külhoni és a hazai erkélyes napelemrendszer között az, hogy a magyar áramszolgáltatók, arra hivatkozva, hogy az áramellátás összeomlik, nem engedélyezik az azonnali visszatáplálást a közösbe. Erre csak a nagyobb teljesítményű napelemek esetén van lehetőség, de ebben a formában csak az inverteres változatra adta a közműszolgáltató az áldását. Ez azt jelenti, hogy a megtermelt áram tárolására nincs lehetőség, azt azonnal fel kell használni.
A zöld tetős házak lakóinak csak az erkélyen van lehetőségük napelemet telepíteni
Megéri-e beruházni erkély napelemre?
Erre egy egyszerű számítással megkaphatod a választ: vásárolsz egy 6100 W-os erkély napelemrendszert közel 500 ezer forintért. Az európai időjárási viszonyokat figyelembe véve, ha az éves áramellátás 6337= 2025 khW évente, és az áramért átlagosan 50 Ft/ khW -ot fizetsz, akkor a képlet így néz ki:
500 000 / (2025*50)= megtérülési idő
500 000 / 101 250= 4,93 év alatt térül meg a beruházás.
Figyelembe véve, hogy ezek a mini napelemek 15-20 évig működnek és az ötödik évtől már hasznot hajtanak, érdemes lehet beszerezni. Ugyanakkor az Interesting Engineering információ szerint a 100 W-os napelem által éves szinten előállított árammennyiség arra elég, hogy egy 40 W-os villanykörte 234, egy laptop 78, egy hűtő 15 napig működjön.
A megtérülési időt akkor is érdemes kiszámolni, ha tetőre szerelhető napelemet szeretnél
Borítókép: Shutterstock
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 154 499 ingatlanhirdetés között