A mediterrán hangulat megtestesítője a leander, amit egyre többen nevelgetnek itthon is. A másfél-kétméteres lágyszárú, bokros növény színpompás virágai remekül mutatnak a teraszon vagy az erkélyen egy dézsában vagy hatalmas terrakotta cserépben. Májustól októberig gyönyörködhetsz benne. Már ha sikerül a kedvére tenned. Mutatjuk a leggyakoribb leander betegségeket.
Alapvetően a föld, az elegendő napfény és a víz elegendő a leandernek a fejlődéshez, de ha nem tartod állandóan szemmel, akkor gyorsan felütheti a fejét valamilyen betegség.
Általános gondozás
A leandernek a leghétköznapibb virágföld is tökéletesen megfelel, de ha kifejezetten leanderföldbe ülteted, még jobban fogja érezni magát. Jól bírja a tűző napot, viszont ilyenkor, nyáron, akár naponta többször is öntözni kell. Viszont még az enyhébb teleket sem vészeli át a szabadban.
Ennek az eladó szabadegyházi háznak rengeteg apró részlet jelenti az értékeit, például leander-sor a kert előtt. Kattints a további fotókért a képre!
Amikor 5 Celsius fok alá esik a hajnali hőmérséklet, keress neki egy olyan helyet, ahol 10-15 fokban, komfortosan áttelelhet. Ez akár a pince is lehet. Tavasszal pedig várd meg, amíg legalább 15 fokra felmelegszik a levegő, és csak ezután tedd ki a szabadba.
Az első néhány héten félárnyékos helyre tedd, hogy legyen ideje felkészülni az erős napsütésre!
Hull az elsárgult levél
A sárguló, hulló levelek több problémát is jelezhetnek: a leander nem kap elég tápanyagot, szűkös már neki a jelenlegi cserép. Ha a gyökerek elkezdtek a lyukakban megjelenni, akkor az biztos jele annak, hogy nagyobb edényt kell keresni a számára. Ha már így is egy hatalmas dézsában áll, és nehézkes lenne az átültetés, akkor érdemes részleges földcserét végezni, majd alaposan megöntözni.
A tápoldatos locsolást azoknál a növényeknél javasolt alkalmazni, amelyeknek nincs szükségük sem részleges, sem teljes átültetésre.
Másrészt okozhatja a levelek sárgulását a vízhiány. Különösen kánikula idején legalább kétszer-háromszor meg kell itatni, különben egyszerűen megsül a leander gyökere az átforrósodott földben. További szigetelésként beleteheted egy nagyobb cserépbe, vagy kaspóstól a kertben is eláshatod.
Kopasz és nyurga
A metszés csínját-bínját lesd le az internetről. A növények visszametszése abban segíti őket, hogy új hatásokat tudjanak növeszteni, több terméssel vagy virággal örvendeztessenek meg. Ha ezt elmulasztod, akkor olyan lesz az egykor gyönyörű virágod, mint Hókuszpók a mesében: csúf és kopasz.
A metszés sikeressége nem azonnal látszik, hiszen a metszett ágakon virágot majd csak a következő évben fog hozni. A folyamatosan karban tartott leander így dús és formás dísze lehet otthonodnak.
Leander rák
A zöld növényi testen megjelenő sötétszürke-fekete daganatok amilyen aprók, olyan végzetesek. A leanderrák pár milliméteres daganatai néhány hónap alatt az egész növényt megfertőzik. Hasonlóan, ahogy az emberi szervezetet támadja, áttétek révén. A betegség nagy eséllyel elkerülhető, ha a kerti szerszámaidat minden használat után fertőtleníted.
Apró barna foltok a levélen
A teleltetési időszak tipikus betegsége a gombásodás. Ez a gomba a magas páratartalomban érzi jól magát, kedveli a meleg és csapadékos közeget.
A fenti képen egy XVIII. kerületi, eladó ház nézhető körbe a képre kattintva, és az ok, amiért itt szerepel: A karbantartott kertet tarkító növények közt megtalálható a leander is.
A lehullott fertőzött levelek biztosítják a terjedését, ezeket mielőbb fel el kell távolítani. Használj gombaölő szereket és ne engedd, hogy a gomba elérje a növény tövét.
Pajzstetű
Rendkívül gyorsan elszaporodnak a növényi nedvvel szívó tetvek és bosszantóan ellenállóak. Mivel a leander amúgy is fokozott figyelmet igényel, ne csak messziről vizsgáld meg, hogy hanem közelről a leveleit is. Így nagyobb eséllyel észreveheted a pajzstetű jelenlétét a leveleken, vagy a lágy száron.
Házi praktikák kétnaponta szappanos és a fokhagymaoldatos lemosást ajánlanak, de ha ezzel a tanáccsal nem boldogulsz, akkor vess be hatékonyabb módszert: keress katicát, aki vígan megszabadítja a növényedet a tetvektől vagy szerezz be speciális irtószert.
Pókháló szerű szövődmény a levélen
Ha ilyet tapasztalsz, akkor feltehetően takácsatkák támadták meg a leandert. Ahogy a gombás fertőzés a nedves, meleg környezetben alakul ki, a takácsatkák kifejezetten a napos, száraz helyen élő növényeket kedvelik. Elterjedését megelőzni egyszerűbb, mint megszabadulni tőle.
Időnként zuhanyoztasd le a leandert, vagy tartsd nedvesen a környékét! A katicabogár a takácsatka ellen is bevethető, de ha nehézkes a katica befogása, itt is alkalmazhatod a szappanos lemosást. Növényvédőszert csak akkor használj, ha már minden mást megpróbáltál, és olyat válassz, ami nem ártalmas a méhekre valamint a lágyszárú növények is jól viselik!
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 161 412 ingatlanhirdetés között