Aki szeretné megtudni, hogy miképpen tud a telkén kutat fúrni, vagy az, aki a már létező kútjával kapcsolatban szeretne tájékozódni, annak még az év végéig türelemmel kell lennie, mert addig elhalasztották az engedély nélküli kutak regisztrációját. De mit tudsz tenni most? Árvai Kálmánt kérdeztük, aki 2017 óta kútfúró vállalkozóként járja az Alföldet.
Az utóbbi időben fúrt kutak egy része költségcsökkentés miatt készült, hiszen a földből kinyert víz háztartási célokra is fordítható. Árvai Kálmán kútfúró szerint az alföldi tanyavilágban az sem ritka, hogy kiépített vízhálózat helyett használnak kutat, amiből a családok a megélhetésüket biztosítják.
Mi az első teendő, ha fúrt kutat szeretnél?
Először gondold végig, hogy mi a célod a kúttal. Ha annyival megelégszel, hogy a veteményest, a pázsitot öntözd, akkor elég egy olyan mélységű kút, ami az első vízzáró réteget gyűjti össze. Az ilyen kutak gyorsan elkészülhetnek. Ne feledd, nemcsak a mélység mérvadó, hanem az átmérő is számít!
Ha a szivattyút az öntözőrendszerrel szeretnéd összekötni, akkor kalkulálj az öntözőrendszer működéséhez szükséges percenkénti vízmennyiséggel, és ugyanez a helyzet, ha a házon belüli használod a kút vizét, hiszen az optimális minőségű vízfelvételt a mosógép és a bojler számára is biztosítani kell.
Mikor fordulj kútfúró szakemberhez?
Hogy végül ki és mikor dönt amellett, hogy felkeres egy a kútfúrót, azt embere válogatja Kálmán szerint. Van, aki először terveket készít, beadja az engedélykérelmeket az illetékes szervezethez, majd a pozitív elbíráslást követően több vállalkozótól kér be árajánlatot. És arra is van példa, hogy „kiszemeli” magának a kútfúrót, és bármi áron őt akarja foglalkoztatni.
Van-e valamilyen kizáró tényező, ami miatt ne lehetne kutat fúrni?
Nincs. Magyarországon bárhol lehet kutat fúrni, de a geológiai adottságok régiónként eltérőek, ezért nem érdemes találomra elkezdeni. Például az Alföld homokos, agyagos talajrétegeiben viszonylag gyorsan halad a fúrógép, egy óra alatt akár 40-50 méter mélységig is eljut, míg a dunántúli településeken azonban nem lehet ilyen tempóban haladni a keményebb rétegződés miatt, és óránként csak néhány centimétertől pár méterig terjed a maximális fúrható mélység.
Kálmán szerint előfordul olyan, aki sokallja az árajánlatot, de például a keményebb geológiai szerkezetű talajokhoz speciális berendezések és tapasztalat szükséges, de szerinte ő se tudná olcsóbban, ha vállalna ilyen területen kútfúrást.
Mennyi ideig tart, amíg a kút elkészül?
Ez a talajrétegek összetételétől függ: a köves, sziklás földrétegek lelassítják a fúrószár haladását, így akár két hétig is tarthat a kútfúrás. Lazább talajban gyorsabban halad a munka, Kálmánék naponta más-más család kertjében telepítenek kutat. Az is meghatározó, hogy milyen mélységű kutat kell készíteni. Az ivóvíz minőségű vízréteg eléréséhez mélyebbre kell fúrni, míg a háztartási célra használt vízhez már az első vízadó réteg kiszivattyúzása is elegendő.
És mennyibe kerül mindez?
Egy fúrt kút biztonságos megépítése jelentős anyagi beruházás egy családnak. Már a tervezés is elérheti az egymillió forintot, majd csak ezután jön az árajánlat, amit több tényező is befolyásol:
Nagy a szórás, a nehezebben fúrható köves talajrétegben készült kút 4-5 millió forintba is kerülhet, míg ugyanazzal a paraméterekkel rendelkező egység az Alföldön pár százezer forintba kerül.
Így lehetsz örökre víztulajdonos
A költségek után egy jó hír, hogy egy kút karbantartása nem igényel különösebb szakértelmet, a legtöbb munkát a tulajdonos saját maga is el tudja végezni, mint például a levegőellenőrzést. Mivel több elektronikai berendezés összehangolt működése szükséges a megfelelő vízhozamhoz, időnként ezekre rá kell nézni. A különböző szivattyúk, a szívószál magukban hordozzák a meghibásodás lehetőségét, de rendszeres ellenőrzés mellett feltűnik, ha túl sűrűn kapcsol a házi vízellátórendszer, vagy valamelyik alkatrész működése eltér a megszokottól.
Mi történik, ha valaki nem szól a kútjáról?
Sokan elfogadják a jogszabályokat, és élnek a lehetőséggel, hogy most még pénzbírság nélkül bejelenthetik a kútjukat, mások pedig megkockáztatják az engedély nélküli használatot, így a pénzbüntetést, ami magánszemélyeknél is több százezer forint lehet. Az utóbbiak abban reménykednek, hogy a bejelentési kötelezettségre vonatkozó határidő kitolódik, ahogy erre korábban is volt már példa: először 2019. december 31, majd 2021 december vége volt a határidő, most pedig 2023 év vége.
Május 3-án az országgyűlés elé terjesztették azt a törvényjavaslatot, amelyben kezdeményezik, hogy az 50 méternél nem mélyebb, az első vízzáró réteget el nem érő háztartási és mezőgazdasági öntözési célú kutakat jogszerűen létesítettnek kell minősíteni, mivel nem befolyásolják a vízgazdálkodási-készletet.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 154 884 ingatlanhirdetés között