Amikor a moha felüti a fejét, még nem sejted, hogy hamarosan komoly versenybe kezd a tápanyagokért és az élőhelyért a pázsittal. A végeredmény viszont látható: egy lehangolóan foltos, szivacsos gyep, ezért szerintünk érdemes a kiváltó okokat kell időben felismerned és megszüntetned, hogy később könnyebben megszabadulhass tőle.
Eleinte még örülsz is neki, hogy az árnyékos kopasz foltok zöldre váltanak, legalább ott is növényzet van. Amikor viszont invázióba kezdenek a kis spórások a gyepágyad kárára, már fele ennyire sem vagy boldog. Főleg a sövények, épületek és kerítések erős árnyéka okozza a gyors terjedést, és többnyire a tömörödött vagy rosszul vízelvezető talajt kedvelik.
A jó hír szerencsére az, hogy könnyen eltávolítható és távol is tartható. Összegyűjtöttük a legjobb módszereket az enyhe vegyszerestől, a természetes, vegyszermentes technikákig, a természetes mohaölőkig – ezek gyorsan és hatékonyan képesek leküzdeni a mohát.
Solymáron a központhoz közel hirdetik ezt a kifogástalan családi házat, aminek szép kertje parkosított, zöldekkel ültetett, és van fúrt kút is.
Enyhe mosogatószeres kezelés
A háztartási szerek úgy fejtik ki hatásukat, hogy lebontják a moha sejtszerkezetét, amitől kiszárad és elpusztul. Ráadásul viszonylag kíméletes a füvön használni, kevésbé károsítja. Keverj össze 2 teáskanál mosogatószert egy liter vízzel egy spray-palackban, és permetezd át alaposan az érintett területet. Miután a moha narancssárga-barna színűvé vált, egyszerűen gereblyézd ki!
Vas-szulfát
A kertészek kedvence a vas-szulfát, ami gyors és megbízható megoldás. Nemcsak napokon belül elpusztítja a mohát, de gyepkondicionálóként is működik, zöldebbé teszi a füvet, mivel a klorofilképződést segíti. Létezik műtrágyába kevert változat, de olyan is, amit vízbe kell keverni. Kiszórás, permetezés után néhány nappal a moha feketévé válik, és könnyen ki lehet szedni.
Kigereblyézés
Egy sűrű fűgereblye hathatósan kirántja a mohát a gyep közül. Fontos azonban, hogy a kiszedett törmeléket távolítsd el, mert összeáll és eltömíti a víz, a fény és a tápanyagok útját a hasznos növényzethez. Ez a tevékenység bár fáradtságos, de azért is fontos, mert bejuttatja a levegőt a föld felső rétegébe, elősegítve a haszonnövények egészséges növekedését.
Szódabikarbóna
Ez a módszer inkább kisebb foltok kezelésére alkalmas. Szórd ki a mohára, és az enyhén lúgos kémhatása néhány nap alatt végez vele, ráadásul nem vegyszerezi el a földet. Ha nagyobb felületen mégis ragaszkodsz ehhez a módszerhez, akkor szerezz be egy kádat és ott keverd be vízzel a szódabikarbónát, majd permetezd szét az így kapott folyadékot.
Úszómedence és terasz is található ennek az ingatlannak az udvarán, ami amúgy is majdnem 7000 négyzetméteres telken fekszik a mohácsi II. Lajos szobornál.
Mészkezelés
Ezt inkább megelőzésként szokták javasolni a kertészek, de ha nem törekszel azonnali eredményre, hosszútávon nagyon hatásos. A mész lassanként megváltoztatja a savas föld PH-ját, ezzel kedvezőtlen helyzetet teremt a moha számára. Szórd ki a granulátumot a gyepre, és öntözéssel juttasd be a földbe!
Mosogatógép-só oldatával permetezés
A só kiszárítja a mohát, ezért annak egynegyed arányú higított oldatával bepermetezve a fertőzött területet, hamar célba érhetsz. Ezzel a módszerrel azonban érdemes csínján bánni, a sóoldat ugyanis a gyepet is károsítja.
Illusztráció: Shutterstock
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 152 257 ingatlanhirdetés között