Fenntarthatóság, az elmúlt évek egyik legtöbbször hallott szava. Ma már szinte mindenre rányomják a címkét, de ennél sokkal fontosabb, hogy te mit tudsz tenni a közvetlen környezetedért. A recept viszonylag egyszerű: tegyél meg a saját környezetedben mindent, amit lehet.
Az egyes embernek teljesen felesleges széndioxid-kvótákat számolgatnia, „lábnyomot” méregetnie, mert a probléma legfontosabb összetevője maga a fogyasztás, és az ahhoz való hozzáállás. Remek vitákat lehet rendezni a "mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás" mintájára, hogy az ipar és a vele szövetséges marketingesek keltették-e fel az igényt, arra, amire amúgy nem lett volna szüksége az emberiségnek, vagy az igényeink támasztották a kínálatot? De ez most már mindegy, a helyzetet kezelni kell.
Mi az, amit te is megtehetsz otthon, a saját környezetedben? Erre kínál nagyon jó példát Varga Judit blogger, akit juditu néven ismernek a DIY-mozgalom követői, és aki rengeteg izgalmas példával tud szolgálni. Nála ez nemcsak azt jelenti, hogy mindenki gondozgassa a maga kis kertjét, hanem arra buzdít, hogy tevékenykedjetek közösségben, ne várjatok másra, hanem tegyétek meg az első lépést, és tartsátok rendben a közvetlen környezeteteket.
Erre jó példa Újlipótváros, ahol tavasszal a többség arra várt, mikor jönnek a munkások, a gépek, és szedik össze a szemetet a Szent István park környékén. Az erről szóló facebookos beszélgetések alatt aztán a kommentekben egy közös parktakarítás szerveződött. A lényeg, hogy közösen tegyetek valamit a jobb, tisztább környezetért.
Pár éves trend, hogy a közösségek komposztálót építenek, ami tudatos hulladékkezelést jelent, és ami így nem merül ki abban, hogy a szelektív kukába tesszük, ami csak a kezünkbe kerül.
Varga Judit arról beszélt, hogy náluk Zuglóban, hogyan szerveződött: először csak egy szomszéd csatlakozott, vele vettek ládákat, és igényeltek az önkormányzattól is. A komposztálót egyre többen használják, ma már húszan. A komposztáló „termését” a környező parkokban szórják ki, illetve saját használat virágfölddel kell keverni, nagyjából 1/3-ad, 2/3-ad arányban. Varga Judit a következő felszerelést ajánlja:
• Vasvilla: a felső, frissebb rétegekhez, konyhai hulladékokhoz.
• Lapát és ásó: a puhább, omlósabb réteghez.
• Kézi gereblye és kaparó: a nehezebben hozzáférhető részekhez.
• Szűrő és szita: a már egészen puha, finomabb szemcséjű alsó rétegek finomrostálásához.
• Fűrész: a nagyobb ágak darabolásához.
• Ágvágó és metszőolló: a vékonyabb ágak, és gallyak aprításához.
• Gereblye és lombseprű: a talaj egyengetéshez, és az elszáradt levelek összehúzásához.
• Vödrök: az átrostált földhöz.
• Kerti talicska: a levágott ágaknak, összehúzott leveleknek, leszitált földnek.
• Seprű és lapát: a járdaszegély kitakarításához.
• Kesztyű: munkavédelemhez.
Egészen addig nem fogsz tudni egy szöget beverni a falba, ameddig nem próbálod meg – véli Varga Judit, aki szerint hamar rájövünk arra is, hogy a vasbetonba soha nem fog sikerülni kalapáccsal szöget verni. Felmerül a kérdés, hogy mi a fontosabb, a praktikusság vagy az esztétikai összkép? Szerinte ez kéz a kézben járhat. Mindenki másképpen valósítja meg az elképzelését.
De ha nem éppen a kertben vagy, a lakásban is találhatsz fenntarthatósági szempontokat: például ne dobd ki feltétlenül a használt, kopott bútort. A felújítást persze nem a nagymama tálalószekrényével érdemes elkezdeni, már ha kezdő vagy a témában. De például egy új zsanér felszerelése már jó kezdő feladat. Gondold át, mert lehet most még nem megy, esetleg túl bonyolultnak tűnik a feladat, de nem kizárt, hogy 1-2 év múlva már elég rutinod lesz.
De ha annyira romos a bútor, hogy nem érdemes bíbelődni vele, akkor se dobd ki feltétlenül lomtalanításkor, hanem kérdezz körbe az ismerősöknél, hátha akad valaki, aki lát benne fantáziát és elég ügyes is a megvalósításhoz.
Felteheted olyan Facebook-csoportba is, ahol ingyen elvihető tárgyak vannak, vagy kifejezetten bútorfestéssel foglalkoznak és vadásznak az ilyen darabokra. Szóval fúrót, ecsetet a kézbe! Mi bajod lehet?!
Kép: Varga Judit
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 161 412 ingatlanhirdetés között