Már a neve is izgalmas a budafoki lakótelepnek, hiszen a kísérletről többnyire valami szokatlan dolog juthat az ember eszébe. A budafoki kísérleti lakótelep több újdonságot vezetett be, amiknek egy része ma már alapvetés. Ebben a cikkben ezekről az újdonságokról lesz szó néhány környékbeli ingatlanon keresztül bemutatva.
A budafoki kísérleti lakótelep nem kifejezetten formabontó vállalkozás volt, ezek valójában ugyanis inkább csak azért kísérletiek, mert a világháború alatt jelentős részben lerombolt, ráadásul az iparosítás miatt munkások által elözönlött Budapesten az 1950-es években már tudták, hogy nem megúszható a tömeges lakásépítés. De azt még nem tudták, hogy hogyan is kéne ezt jól csinálni.
A technológiai feltételek és az elegendő tapasztalat még nem voltak adottak, így megszülettek az első kísérleti lakótelepek. Ezek lettek a prototípusai a később elterjedt nagypaneles, már egész városrészeket kitevő lakótelepeknek. A budafoki kísérlet 1966 és 1975 között épült az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium megbízásából, és egyfajta mintának építészetileg és életmódilag is.
Ezért van az, hogy bár még nem paneles technológiát használtak, pár épület már hasonlít a később megismert lakótelepek épületeire. Küllemre, ettől függetlenül, kifejezetten sokszínű a környék, de volt egy szabály: az átlagos lakásméretnek 52 négyzetméternek kellett lennie. Ez nem azt jelentette, hogy ne lehetett volna nagyobbat is tervezni, de akkor a többit annyival kisebbre tervezték, hogy pont kijöjjön az 52-es átlag.
Nemcsak kísérleti lakótelep van ám Budafokon, itt van például ez a háromszobás lakás 62,5 millió forintért!
A budafoki kísérleti lakótelep, ami a József Attila utcai lakótelep névre hallgat, a XXII. kerületben, a Nagytétényi út fölötti hegyoldalra épült, és a József Attila, Dévény, Magasház, Vörös kereszt utcák fedik le. Első ránézésre az sem egyértelmű, honnan indult a tervezett építkezés, hiszen vannak itt egyszintes, sorházhoz hasonló sorok, de három tizenegy emeletes magasház is, ezek fogják be a szolgáltatóközpontot, és itt található az óvoda és bölcsőde is. A földszintes házak nagy újdonsága volt az öntött beton használata, a falak vezetékei a falak öntésekor kerültek a helyükre, úgyhogy utólagos véséssel már nem kellett bajlódni. Ez akkora ötletnek bizonyult, hogy később alapvetéssé változott a lakótelepek tervezése során.
Bár a 11 emeletes lépcsőházak is mutattak újdonságot építéstechnológiailag, sokkal nagyobb újítás volt az, amit a lakótelep elképzelése a hagyományos élet felfogásával tett: a hagyományos háziasszony szerep alóli felmentés abban a pár évtizedben kifejezett cél volt, és emiatt kifejezetten figyeltek arra, hogy a lakótelepekben lévő lakások üzemeltetése a lehető legtöbb terhet levegye a nők válláról, persze azért, hogy ők is mehessenek szépen dolgozni a gyárba. Volt itt közeli ruhatisztító, közért, vendéglő, és bár mostanra alapvetés, az óvoda és bölcsőde közelsége is az emancipáció miatt volt fontos. Nyilván volt pár kissé túlzottan nagyravágyó elgondolás, a lakótelep konyhái például azért lettek kisebbek, mert úgy képzelték, már csak a mevásárolt félkész ételek vagy a vendéglőből hozott ételek felmelegítése lesz a feladata az itt lakóknak, de a fürdőszoba is azért lett kisebb, mert a szolgáltató részlegbe tervezett ruhakombinát kiváltotta volna a mosógép, centrifuga és társaik helyét . Érdekes, hogy a közös mosókonyha megoldása nálunk nem, de az Egyesült Államokban nagyon elterjedt. Akkoriban nagy újdonság volt a kamra eltüntetése a jóval modernebb hűtőszekrény rovására, természetesen itt az elektromos ellátásról kellett gondoskodni.
Mindenképp Budafokra mennél? Itt egy Baross Gábor telepi lakás 54,9 millió forintért!
Az eredeti tervek azért annyira nem jöttek be, pár évvel később már megindultak az átépítések, ugyanis a lakosságot elkezdte zavarni a kis konyha, ráadásul a beköltözők annyira nem tudták megszokni a városias körülményeket, hogy például a szemeteiket ne az ablakon dobják ki. Ezért itt vezették be először a kiépített szemétledobót, de a kaputelefonok is Budafokon jelentek meg először.
A kísérleti lakótelep minden nehézsége ellenére is alapvetően meghatározta a kis és praktikus lakásokról alkotott elképzelést, és annak a radikálisan új életmódnak az alapjait fektette le, amit ma már teljesen hétköznapinak gondolunk.
Inkább a zöldövezet érdekelne? Azt is ajánl Budafok 62,5 millióért!
Címlapkép: Wikimedia Commons
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 154 884 ingatlanhirdetés között