Nem is tudod, milyen szerencsés vagy, hogy van egy erkélyed, addig, amíg be nem építed. Vannak, akik az 5-10 négyzetmétert is kevésnek érzik, mások már a fele királyságukat is odaadnák egy 2 négyzetméternyi kilépőért. A lakótelepeken, társasházi övezetekben végigsétálva azonban látszik, hogy sokan máshogyan állnak hozzá, beépítik, így nyerve egy fél szobát. De erről meséljenek inkább ezek a lakástulajdonosok.
A képen pedig gyönyörű volt
Elképesztően sok képet és információt találhatsz a neten arról, hogy miért érdemes beépíteni az erkélyt. Napsütötte, meghitt helyiségek kanapéval, pléddel, mamusszal. Igen, jól hangzik, hogy teret nyersz az erkély beépítésével, de valóban tudod-e majd használni arra, amire szeretted volna? Tanulj mások tapasztalataiból, mielőtt kifizetsz valamiért több százezer forintot, ami egyáltalán nem érte meg!
1., Még több ablak, amit pucolni kell
Azzal, hogy beüvegezed az erkélyt, lényegében magadnak csinálsz plusz munkát. Az ablakpucolás amúgy is akkora meló, hogy még a negyedévente is csak nehézkesen állunk neki. Márpedig akár pihenőnek, akár étkezőnek használod, biztos lehetsz benne, hogy vonzza majd a tekinteted az ablak, és rosszul leszel, ha minden harmadik héten azt látod, hogy megint csupa por és esőcseppfoltos az ablaküveg.
Az egyik szoba folytatása lett az egykori erkély
A tapasztalatok szerint az üveg hatványozza az apró térben a meleget, emiatt kvázi szaunának használható napos időszakban. Ugyanakkor télen hideg marad, így, lehet, hogy a képeken nagyon hangulatos a beépített erkélyről a kanapéra bekuckózva nézni egy nagyobb esőt, a valóság teljesen más.
Ha tényleg szobának szeretnéd használni, akkor hőszigetelni is kell és a fűtést valamilyen módon kivezetni. Ez már jelentősebb kiadás, ráadásul nem is biztos, hogy megéri. Ha egyszer valamiért értékesítened kell az ingatlant, elképzelhető, hogy nem az előnyei között említik majd.
Alaposan gondold meg, hogy megéri-e azt a rengeteg munkát, energiát és pénzt, amit nyersz azzal a pár négyzetméterrel!
3., Minimum engedélyeztetni kell az erkély beépítését
Az erkély beépítésének lehetőségéről még a tervezési fázisban kérdezd meg a helyi önkormányzat építési hatóságát! Ők pontos választ tudnak adni arra vonatkozóan, hogy lehetséges-e, illetve milyen feltételekkel lehetséges az erkély beépítése. Bizonyos esetekben elég bejelenteni az önkormányzathoz, míg egy komolyabb átalakításnál a lakóközösség írásos hozzájárulására is szükség lehet.
Azzal is számolj, hogy a beépítés után megváltozik a lakás hasznos alapterülete, ami magasabb közös költséget és egyéb díjakat vonhat maga után. Ha ki van vezetve a fűtés, akkor vagy arra is egyedi mérőórát kell szereltetni az elszámoláshoz vagy a megnövekedett köbméter alapján kell fizetni.
Ez a Práter utcai lakás az erkély beépítésével vált kétszobássá
Címlapképi illusztráció: Shutterstock
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 154 499 ingatlanhirdetés között