Az idén először van lehetőség az évfordulón kívül lakásbiztosítást váltani. Egy friss kutatás szerint csak minden második szerződő gondolja azt, hogy megfelelő értékre van biztosítva lakása. Érdemes ezért már most feltérképezni az ajánlatokat, mert jelentős eltérések lehetnek még a Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítások között is. A felmondást a biztosító felé kell jelezni írásban március 1. és 31. között, a felmondási határidő 30 nap. Mutatjuk, hogy kinek, milyen csomag vagy kiegészítő lehet praktikus a szerződésben.
Ugye nem ebben mutatod meg, hogy szeretsz veszélyesen élni?
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság év eleji beszámolója szerint még mindig rettenetesen magas a lakástüzek, illetve annak áldozatainak száma. 2023-ban több mint 6000 lakástűz keletkezett, ami ugyan 13 százalékkal kevesebb, mint 2022-ben, de még így is közel 100 emberéletet követelt.
Csak a múlt évben 696 épület vált olyan mértékben a tűz martalékává, hogy 2031 ember maradt egyik napról a másikra fedél nélkül. Tanulságos, hogy mindössze 16 lakóingatlanban volt füstérzékelő. A füstérzékelő korai riasztása pedig lehetőséget ad a lángok terjedésének megfékezésére. Átlagosan 4 naponta vesztette valaki az életét nyílt láng vagy szén-monoxid mérgezés miatt.
A társasházak általában rendelkeznek biztosítással, de az nem mindenre terjed ki, ami a te lakásodban történik
Hozzá kell szokni, hogy a dolgaink már nem úgy vannak, mint régen: amit megvettünk, az jó volt egy emberöltő ideig. Ez már nem igaz sem a tárgyakra, sem a háztartási eszközökre, a befektetésekre meg különösképpen nem. Ha úgy vesszük, a lakásbiztosítás is egyfajta befektetés. Megelőlegezel egy összeget, ami, ha baj van, akkor megtérül.
Ugyanakkor egyáltalán nem mindegy, hogy mennyit invesztálsz bele és hogy mennyit kapsz érte vissza, ha bajba kerülsz. Ezért érdemes akár manuálisan, akár programokkal összehasonlítani, hogy egyes biztosítók szolgáltatásai mire terjednek ki, milyen feltételekkel és az mennyibe kerül.
Ezt a felülvizsgálatot akkor is érdemes megcsinálnod, ha Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosításod van valamelyik szolgáltatónál. Arra is gondolj, hogy felújítás miatt nőtt-e az ingatlan piaci értéke, jól van-e meghatározva a biztosítási összeg stb. Sem az alulbiztosítás, sem a felülbiztosítás nem szerencsés.
Létezik kifejezetten albérletbe adott lakásokra biztosítás is
A lakóépület típusának megfelelő leggyakrabban felmerülő problémák mindenképpen. Egy társasházban tipikus eset, hogy valamelyik szomszéd eláztatja a másikat. Vagy az, hogy betörik az ablak, esetleg a jégeső kárt tesz a redőnyben. Családi házaknál előfordulhat egy idegen jármű ütközése vagy a hónyomás okozta káresemény. A tűz, a betöréses lopás pedig mindkét háztípus ellensége.
Ezeken kívül személyre szabható a biztosítás további kiegészítőkkel. Köthetsz az okosotthon rendszerre biztosítást, a kerti bútorra, a speciális üvegekre, készpénzre. Összekötheted akár balesetbiztosítással is, így ha eltöröd a kezed, akkor is kapsz valamilyen összegű kártérítést. Sok biztosítónál nem csak az emberekre, hanem a háziállatokra is lehet érvényesíteni kártérítést.
Most még bőven van időd, hogy átnézd a meglévő szerződésedet és kitaláld, hogy neked valójában mire is van szükséged. Ha pedig változtatni szeretnél, akkor március elsejétől elküldheted a felmondásod a jelenlegi biztosító társasághoz.
Kertes házaknál még körültekintőbben kell a kiegészítőket megválasztani
A Groupama Biztosító és az OTP Bank megbízásából készült legfrissebb felmérésből pedig az is kiderül, hogy a legtöbb magyar háztartás rendelkezik valamilyen lakásbiztosítással, azonban minden ötödiket már több, mint 10 éve kötötték.
Az eredmények rámutattak, hogy bár vannak, akik évente rutinszerűen ránéznek a lakásbiztosításukra, ez egyelőre még nem általánosan bevett szokás, főleg a fiatalok körében nem jellemző. A többségnek így jó alkalom lehet a mostani időszak arra, hogy több figyelmet fordítson vagyona biztosítására. Erre szükség is van, hiszen a lakásbiztosítással rendelkezők csak kevesebb, mint fele (48 százaléka) gondolja azt, hogy megfelelő értékre van biztosítva a lakása.
A kutatásban megkérdezettek többsége minden szempontból elégedett a biztosításával, biztosítójával, még a díjakkal is csupán 16 százalék elégedetlen. Az év elején a lakásbiztosítással rendelkezők negyede hallott már az új kampányidőszak bevezetéséről, és válaszaik alapján márciusban 41 százalékuk lenne nyitott arra, hogy megvizsgálja jelenlegi biztosítását, és összevesse a biztosítói ajánlatokkal, hogy kedvezőbb lehetőséget találjon.
A márciusi döntésekben számos szempont is jelentős lehet majd. A váltásnál a többféle fedezet (36 százalék), az akciók (32 százalék), a többféle szolgáltatás szerepe (31 százalék) vagy a jelenleginél magasabb fedezet (26 százalék) alig kevésbé fontosak, mint a biztosítási díj (39 százalék). A többség saját bevallása szerint is csak legalább több ezer forintos eltérés esetén kötné át a szerződését, minden negyedik válaszadó pedig csak 10 ezer forint felett foglalkozna a kérdéssel.
„A kampány célzottan ráirányítja a lakosság figyelmét a lakásbiztosításokra és így valószínűleg még azok is felülvizsgálják a szerződéseiket, akik ezt régen tették meg. A cél nem az, hogy mindenki új biztosítást kössön, inkább az a fontos, hogy az ügyfelek tisztában legyenek a szerződéseik részleteivel és a megfelelő tájékozódás és kalkulálás után átgondolhassák, hogy valóban az igényeiknek megfelelő biztosításuk van-e. Érdemes biztosítási szakértő segítségét is igénybe venni, hogy ellenőrizzék, kár esetén elegendő lenne-e a kárkifizetési összeg nagysága, illetve, hogy az újonnan beszerzett értékeiket is lefedi-e a biztosításuk” – hívta fel a figyelmet Szobonya László, a Groupama Biztosító lakossági nem-életbiztosítás termékmenedzsment vezetője.
A lakásbiztosítási kampánynak köszönhetően tudatosabbá, edukáltabbá válhatnak az ügyfelek, erősödhet az ügyfél és a tanácsadók közötti kapcsolat, illetve növekedhet az ügyfelek elégedettsége is, olvasható a két cég közleményében.
„Az OTP Bankban is kiemelt figyelemmel készülünk a márciusi kampányra, hiszen az otthonteremtési megoldásainkhoz szorosan kapcsolódik a lakásbiztosítás. Egyre több ügyfelünk köt lakásbiztosítást hitelfelvételtől függetlenül is a bank fiókhálózatában, hogy biztonságban tudja az otthonát. A lakossági ügyfélkörben népszerűek a minősített fogyasztóbarát lakásbiztosítások, ma már minden ötödik lakásbiztosítást kötő ügyfelünk ezt választja” – mondta el Budai József, az OTP Bank Bankbiztosítási főosztályvezetője. „Különös hangsúlyt fektetünk arra, hogy azon ügyfeleink ingatlanának biztosítására is személyre szabott, versenyképes ajánlatot tudjunk nyújtani, akik más banknál felvett jelzáloghitellel rendelkeznek, vagy egyszerűen csak az OTP Bank fiókhálózatában keresnek megoldást lakásbiztosítási igényeikre” – tette hozzá Budai József.
Számít a személyesség
Bár digitális megoldások is elérhetőek, az ügyfelek abszolút többsége (65 százalék) inkább a személyes szerződéskötést preferálja. A visszajelzések alapján ez abból ered, hogy a lakásbiztosítást olyan terméknek gondolják, amely igényli a szakértővel való átbeszélést. Kiemelendő, hogy a 30 év alatti fiatalok esetében is magas arányban (62 százalék) veszik igénybe a tanácsadást a szerződések megkötését megelőzően.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 154 499 ingatlanhirdetés között