A sommelierek és a borszakértők is egyetértenek abban, hogy a bor ízét nemcsak az évjárat és a szőlő fajtája befolyásolja, hanem a pohár fajtája is, az pedig alapkövetelmény, hogy teljesen tiszta eszközből kóstolj. Tanuld meg te is, hogyan kell megfelelően tisztítani a borospoharakat, hogy tökéletes borélményben lehessen részed!
Az nem kérdés, hogy a borospoharakat minden használat után el kell mosni – ideális esetben minden egyes fajta vagy évjárat között tiszta pohár dukál. Akkor is el kell mosni a kóstoló eszközöket, ha egy költözés során el lettek csomagolva. Még akkor is, ha csak néhány órán keresztül álltak a dobozban. Az újonnan vásárolt darabok esetén töltsd fel a mosogatót meleg vízzel, tegyél bele egy-két csepp kézi mosogatószert, és abban lötyköld el őket! Az aljára tehetsz egy gumiszőnyeget vagy rongyot, hogy semmilyen kár ne érje az üvegpoharakat. Sőt a palackokat legalább évente le kell mosni, még akkor is, ha zárt szekrényben tárolod őket, hogy eltávolítsd a port és a szennyeződéseket, amelyek kárt okozhatnak az üvegen.
Gyönyörű környezetben épült Cserszegtomajon ez a fantasztikus balatoni panorámával rendelkező 160 négyzetméteres ház.
Tilos a dörzsi!
Annak érdekében, hogy sokáig megóvd az egyébként szép és mutatós poharakat, mosogatógép helyett kézzel tisztítsd meg őket! Soha ne használj dörzsi szivacsot vagy súrolószert, mert az így szerzett karcolásokat később már nem tudod eltávolítani! Valóban hasznos eszköz a pohármosó kefe, érdemes inkább azzal mosogatni úgy, hogy az egyik kezeddel megfogod a pohár peremét, míg a másikkal kimosod a belsejét. Mindig meleg vizet használj az öblítéshez, soha ne hideget vagy forrót! Az öblítővíznek ugyanolyan hőmérsékletűnek kell lennie, mint a mosóvíznek, hogy elkerüld a szélsőséges hőmérsékletváltozások miatti repedéseket az üvegen.
Hova tedd a gépben?
Ha ragaszkodsz a mosogatógéphez, akkor úgy pakold be a poharakat, hogy legyen köztük elegendő hely a felső kosárrészben. Túl hosszú a száruk a felső részhez? Próbáld meg lejjebb állítani a tartót, vagy tedd alulra őket, de ügyelj arra, hogy ne érintkezzenek az edényekkel, tányérokkal, evőeszközökkel. Kíméletes, hideg szárítási ciklust állíts be, és még nedvesen vedd ki a poharakat, majd rögtön töröld át őket egy szöszmentes konyharuhával.
Makacs foltok esetén
Ha egy buli után egy egész éjszakán keresztül álltak a poharak az asztalon – persze némi nedűvel az aljukon –, akkor nem lesz könnyű eltávolítani a vörösborfoltokat. Ilyenkor melegíts fel egy kis fehér ecetet vízzel, majd langyos állapotban tedd bele a poharakat, és áztasd őket legalább egy órán keresztül!
Az áztatás után egy pohár kefével vagy mikroszálas mosogatórongyba csavart villával óvatosan dörzsöld át a poharak alját! Ezután a szokásos módon mosd ki, öblítsd el és szárítsd meg a poharakat. A meleg áztatás ugyanígy eltávolítja a mosószermaradványokat, az ujjlenyomatokat és a homályos foltokat is. Az is jó, ha meleg ecetet öntesz a pohárba és beleszórsz némi szódabikarbónát. Azonnal fel fog pezsegni, szóval a konyhapult helyett mindezt inkább a mosogatóban végezd el.
A XVII. kerületben hirdetik ezt a borospincével is rendelkező 9 szobás, két generációs ingatlant.
Amikor a pezsgés abbamarad, óvatosan mosd el az üvegtárgyakat a kefével, majd jöhet a megszokott mosogatás. Vigyázz, mert az érzékenyebb, vékonyabb darabok megrepedhetnek a kémiai reakció során, ezért azoknál inkább ne vesd be ezt a módszert!
Plusz-tippek a borospoharakhoz:
Borítókép: Shutterstock
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 160 560 ingatlanhirdetés között