Óriási segítség a fagyasztó a háztartásban, hiszen megmenthetjük a kidobástól a készételeket vagy éppen előre beszerezhetjük az alapanyagokat. A fagyasztásnak azonban megvannak a maga szabályai, mert nem lehet mindent jégre tenni, és a közhiedelemmel szemben nem is jelent örök garanciát. De ha okosan használod, akkor néhány hónapot nyerhetsz az élelmiszereknek.
Így lesz átlátható a jégszekrényed
A hűtő rekeszeit akkor tudod a legjobban kihasználni, ha négyzet vagy téglalap alakú dobozokba pakolsz. A nylon zacskók helyett praktikusabb, ha légmentesen lezárható tasakokat használsz. Ezek között léteznek olyanok, amik mikrózhatóak, tehát ha elfelejted kivenni a hűtőből, a csomagolással együtt beteheted a mikróba. Bármelyik megoldást is választod, mindig írd rá a tárolóra, hogy mi van benne, hiszen egy-két hónap elteltével már nem valószínű, hogy emlékezni fogsz rá.
A dátumot is írd fel, mert ugyan a zöldségek zöme akár kilenc hónap elteltével is megőrzik a minőségüket, de a húsokat 3 hónapnál tovább ne jegeld! Minél alacsonyabb hőmérséklet van a fagyasztóban, annál hosszabb ideig képes a mikroorganizmusoktól megvédeni. Ugyanakkor a hosszú jegelés miatt megváltozhat az állaguk, ízük.
A halakat, belsőségeket 1-2, a darált húst 3-4, a csirke- sertés- és marhahúsokat 9-12 hónapon belül használd fel!
Használd ki jól a mélyhűtő rekeszeit dobozok és tasakok segítségével:
A magyar konyha klasszikus fogásaiban kisebb-nagyobb mennyiségben szerepel hús. Célszerű fagyasztás előtt rászánni az időt a feldolgozásra, mert így biztosan csak akkora mennyiséget olvasztasz ki, amennyire szükséged van, és a főzés előkészítési idején is rövidíthetsz. Szeletelj, vágj, kockára, klopfolj és porciózz! Inkább legyen több kis adag eltéve, mint egy nagy.
A fagyasztás első és legfontosabb szabálya: ami egyszer kiolvadt, azt már nem fagyaszthatod le újra.
Először mindig azokat az ételeket használd fel, amik régebb óta vannak a fagyasztóban:
Jégbe zárt zöldségek, gyümölcsök
Ha nálatok nagyobb az igény a zöldségfélékre, akkor is kihasználhatod a jégszekrény tulajdonságait. A legtöbb gyümölcs és zöldség meglepően jól bírja a hideget. Különösen jó hír, hogy a** vitamintartalmuk is megmarad**, szóval abszolút teljes értékűek. Néhány zöldséget blansírozni kell a művelet előtt, de ez a néhány perces munka megéri, hogy üde színű, kellemes zamatú maradjon a brokkoli, karfiol vagy a zöldbab.
A blansírozás azt jelenti, hogy a zöldségeket a forrásban lévő vízben 2-4 percig előfőzöd, majd leszűröd és hirtelen lehűtöd. Száradás után már csomagolhatod is őket. Itt is érvényes, hogy mosott, akár megpucolt növényeket tegyél el, mert olvadás után már nem lesz lehetőséged ezeket megcsinálni.
A tököt gyaluld le, a gombát felszeletelheted, a leveszöldséget vágd karikára vagy hosszú csíkokra. Burgonyát is tehetsz a fagyasztóba, de előtte főzd meg. Tehetsz el télire cseresznyét, meggyet, sárgabarackot. A lédús fajták nem alkalmasak az ilyen tárolásra: uborka, görögdinnye, narancs, szőlő. A spenótot ne leveles formájában fagyaszd, hanem készítsd el a főzeléket és azt tartósítsd.
És megannyi pékáru. A kenyér, akár készen veszed, akár magad sütöd kihűlt állapotban, jól bezacskózva remekül bírja a mínuszokat. Ugyanígy a félkész vagy már megsütött péksütemények is. Készíthetsz egyszerre nagyobb adag kakaós csigát, croissant és a felét elteheted lustálkodós hétvégékre. A már kisütött linzerek és élesztős tészták is bekerülhetnek a fagyasztóba, így ha váratlan vendégeid érkeznek, elég csak kiolvasztani, de a karácsonyi hajtást is elkerülheted.
Zöldfűszereket apróra vágva vízzel vagy olajjal felöntve a jégkockatartóba is tehetsz:
Mi a helyzet a tejtermékekkel?
Tejtermékek esetében megosztottabb a helyzet. Vannak olyanok, például a vaj, sajt (félkemény, kemény), a túró, amik egyben, de darabolva / reszelve is jól bírják a hűvöset. De vannak olyanok, amikkel nem érdemes kísérletezni, mert kicsapódik az egyik összetevő, és élvezhetetlenné válik az állaguk. Ezek közé tartozik a kefir, a joghurt, a házi majonéz és a tejföl.
Készétel a mélyhűtőből
Húslevesből, töltött káposztából lehetetlen kis mennyiséget főzni, de igazából bármilyen készételt megmenthetsz a kidobástól. A maradék, légmentesen zárható dobozokban, 3-6 hónapig kisegít, ha nem tudod, mi legyen az ebéd. A levest, főzeléket ne üvegben tedd el, mert a hőmérsékletváltozás miatt könnyen megrepedhet.
Időnként ellenőrizd, hogy mi van még a fagyasztóban, és tarts „felmelegítős” napokat mielőtt újra feltöltenéd.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 154 499 ingatlanhirdetés között