A megnőtt kamatszintek, a dráguló finanszírozás és a korábban egekbe szökő építőanyagárak az ipari ingatlanok szektorát is sújtják, nem meglepő, hogy emelkednek a bérleti díjak.
Már igen ritka, hogy valaki kertjének a végében egy üzem létesülne, erre találták ki az ipari és logisztikai parkokat, amik Magyarországon a Budapest Research Forum (BRF) adatai szerint valamivel több mint 4,7 millió négyzetmétert tettek ki az első negyedév végén, és amiből csak a főváros agglomerációjában 3,2 millió négyzetméternyi található (A 93 036 négyzetkilométernyi Magyarországot ilyen park 3,2 négyzetkilométernyit fed le, ami az ország harmincada).
2023 első negyedévében a fővárosi agglomerációban öt épülettel, összesen bő 111 ezer négyzetméterrel nőtt a spekulatív állomány (ahol a fejlesztő konkrét bérlők nélkül kezdi megvalósítani a projektet), míg a regionális piacokon négy új átadás volt. Az előbbi esetében a legnagyobb új épület a HelloParks Maglód volt, míg vidéken egy-egy új miskolci csarnok.
Mitől modern manapság egy ipari ingatlan?
Az, hogy valami ipari park, sok mindent lefedhet, Beck Tamás a Colliers ipari ingatlan üzletágának vezetője szerint így lassan megérett a fogalom az újraértelmezésre. A Budapest Research Forum által 2010-ben meghatározott alapelvek szerint ide sorolunk minden spekulatív, vagy built-to-suit (ebben az esetben kifejezetten a bérlő speciális igényeihez igazítják a beruházást) ipari vagy logisztikai csarnok épületet, ami 2000 után épült Budapesten és az agglomerációban.
Ha modern, akkor pedig már arra is alkalmas, hogy a raktározáson és logisztikán túl, akár gyártsanak is benne valamit. A szakember szerint közben egyre inkább figyelmet érdemel a vidéki béringatlan piac is.
Kihasználtság
2023 első negyedévének végén a fővárosi agglomeráció esetében 5,9 százalékuk volt üres, ami 210 bázisponttal magasabb az előző negyedévben regisztrált adatnál, illetve 170 bázisponttal haladja meg az egy évvel korábban mért értéket. Az országos kihasználatlansági mutató jelenleg 6,0 százalék – közölte a BRF.
Örülünk, Vincent? Bár nagy tragédia nincs, hiszen összehasonlításképpen például a 2008-as válság után folyamatosan 20 százalék körüli kihasználatlanság volt jellemző, ami 2014-től indult fokozatos csökkenésnek, de 2019-re 2 százalék alá csökkent az elérhető üres területek aránya.
A mostani 6 százalékos üresedés okai között viszont nem azt említik, hogy eltűntek volna a bérlők, hanem Beck Tamás szerint az arány fokozatosan erősödő spekulatív építési kedvet mutat, tehát mérsékelt kínálatbővülést jelez.
Viharok idején
Hogyan hat mindez a bérlőre? Elsősorban a bérleti díjban: a kamatszintek megnőttek, ahogy megemelkedtek a finanszírozási költségek, és a korábbi időszakban megszaladt építőipari költségek is visszatükröződnek a bérleti díjak emelkedésében. Ugyanakkor a fejlesztéseknek kedvező lehet az árfolyamszint stabilizálódása, és mivel visszaesik az általános építőipari kereslet, ez magával hozhatja a költségek konszolidációját.
Talán te is megfigyelted, hogy kevesebbet rendelsz az internetről mostanában, mindenesetre ez a tevékenység globálisan visszaesést mutat, ami szintén kihat a logisztikai / ipari parkok működésére. Szaknyelven ez úgy szó, hogy az e-kereskedelem dinamikájának ideiglenes lassulása mérsékelheti a keresletet a (városi) logisztika szegmensben, ugyanakkor a nagyobb raktárak iránti igény továbbra is megmarad az autóiparhoz kapcsolható beruházásoknak köszönhetően, illetve amiatt mert a termeléshez szükséges ellátási lánc zavarai miatti félelemtől tartva fenntartják a jelenlegi rendszert.
Autóipar, akkugyárak
A következő 6-9 hónapban több mint 300 ezer négyzetméter átadása várható Budapesten és környékén, amelyek közül csak kisebb hányad előre lekötött, azaz, olyan, ahol már fixen vannak bérlők, így a trend az lesz, hogy átmenetileg az üresedés növekszik.
Egyes vidéki területek felértékelődését láthatjuk az új autóipari és akkumulátorgyár beruházásoknak köszönhetően, különösen, ha ezekhez az infrastruktúra fejlesztése is társul, ugyanakkor a szakember szerint egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a környezetvédelmi szempontok, és az ilyen irányú fejlesztések nagyban befolyásolhatják a bérlői kereslet alakulását. Mondjunk rá példát? Előtérbe került az elektrifikáció, tehát a hűtési és a fűtési igényeket elektromos energiával oldják meg, például hőszivattyúk segítségével.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 161 412 ingatlanhirdetés között