2023.05.14. #ingatlaneladás #albérlet

Hasznonélvezettel megéri lakást venni? - Most megtudhatod

Hasznonélvezettel megéri lakást venni? - Most megtudhatod

Találkoztál már olyan ingatlannal miközben eladó lakásokat kerestél, amit más használt, és megijedtél? Nem ritka, hogy haszonélvezeti joggal hirdetnek meg egy ingatlant, ezek is forgalomképesek. Mutatjuk a buktatókat, és hogy mire kell figyelned, hogy a csapdahelyzetet elkerüld.


Ha egy lakás vagy ház tulajdonosa sajnálatosan meghal, akkor az özvegye tovább élhet az ingatlanban, őt ezután haszonélvezeti jog illeti meg. Ez teljesen általános élethelyzet, és ha lakáskeresés közben ilyesmire bukkansz, nem muszáj azonnal elvetned, mert a hátránya egyben az előnye is lehet az ilyen ingatlannak. A haszonélvezettel bíró ingatlanok forgalmi értéke alacsonyabb a lakáspiacon.

Kezdjük a legelején. A haszonélvezeti jog egyidős a mai jogrendszerünkkel. Már a rómaiak bevezették, mondjuk ők nem éppen a szegény öregekre gondolva, hanem inkább a nőkre vonatkoztatva: a nők a római korban ugyanis nem váltak a család részévé, nem is örökölhettek, és a vagyonukról sem is végrendelkezhettek, ezért a számukra lehetővé tették, hogy férjük a halála után is gondoskodhasson róluk, és mondjuk ne kerüljenek az utcára.

De mi nem akkor, hanem kétezer évvel később élünk, és a jog most is él, így gondoskodunk a szeretteinkről a halálunk után is. Ezért ha a kinézett ház vagy lakás földhivatali lapján széljegyzetként haszonélvezeti jog szerepel, akkor annak legalább ilyen komoly oka van. Ez a jog ráadásul nagyon erős jog: őt onnan a haláláig nem lehet kitenni, hacsak nem tudtok ti, vagy az előző tulajdonos megegyezni, vagy ha másképpen nem rendelkezik erről egy megállapodás. A törvények szerint ráadásul nemcsak az özvegyeknek, hanem jogi személyeknek is lehet haszonélvezeti joga.

Egy ilyen széljegyzet láttán tehát joggal felmerülhet benned, hogy ez vállalható rizikó-e, vagy pedig életed végéig tartó terhet vennél a lakás megvásárlásával.

A haszonélvezeti joggal terhelt lakást a tulajdonosának minden joga megvan eladni, és azt az új tulajdonos is bármikor tovább értékesítheti, ez ugyanis a tulajdonosok speciális joga, amibe a haszonélvezettel rendelkezőnek nincs beleszólási lehetősége. Azon túlmenően viszont gyakorlatilag ugyanazok a jogok illetik meg mind a két felet.

Azt például tudtad, hogy a haszonélvezettel rendelkező bérbe is adhatja az ingatlant? Ehhez csak annyit kell tennie, hogy előbb azon az áron, amiért bérbe szeretné adni, meg kell kérdeznie a tulajdonost is, akit ebben az esetben elővásárlási joghoz hasonló módon ennyi előjog illeti. Ha neki annyit nem ér, a haszonélvezeti jogosult bárkinek kiadhatja a szóban forgó lakást vagy házat, bármilyen ingatlanról is legyen szó.

A haszonélvezet jogosultja és a tulajdonos sosem lehet egyszerre ugyanaz a személy, így a lakásvásárlás már egy másik kategória. Mint írtuk, az ingatlant kizárólag a tulajdonosént adhatod el, viszont vevőként pedig fel kell készülnöd arra, hogy a haszonélvezőt továbbra is megilletik az ingatlannal kapcsolatos jogai. Kivéve persze, ha az ingatlan eladásánál nem állapodtok meg egy új felosztásban. Ezt megkönnyíti, ha a tulajdonos kifizeti a haszonélvezettel bíró lakót, aminek kiszámításához külön módszertant javasolnak a jogszabályokban.

A haszonélvező annyi pénzt kérhet az ingatlan eladásából, amennyire a haszonélvezeti jog egy évi értékét becsülik. Ez a terhelt ingatlan forgalmi értékének egyhuszad része. Ezt az összeget pedig annyival felszorozzák, ahány évig a haszonélvezeti jogosultság fennáll. Özvegyi jognál a jogosult életkora alapján szorzót állítanak meg:

  • 25 évnél fiatalabb, az egyévi érték 10-szerese,
  • 25-50 éves, az egyévi érték 8-szorosa,
  • 51-65 éves, az egyévi érték 6-szorosa,
  • 65 évnél idősebb, az egyévi érték 4-szerese.

Tehát ha te haszonélvező vagy, 25 éves elmúltál, de még nem vagy 50, akkor egy 30 milliós lakásnál 12 millió forint illethet a törvény szerint.

Bár mindenki igyekszik a legkevesebb problémával találkozni, de azt sem árt tudnod, hogy amennyiben a haszonélvezőt zaklatja a lakás tulajdonosa, akkor birtokvédelmet kérhet. A tulajdonos viszont ellenőrizheti az ingatlan rendeltetésszerű használatát, mert bármennyire is magáénak érzi az ingatlant a haszonélvező, azt nincs joga megrongálni, és amíg nem ad biztosítékot, a bíróság a tulajdonos kérelmére a haszonélvezeti jog gyakorlását fel is függesztheti.

Kép: Freepik (Bplegal.hu, Üzletem.hu, Ingatlan5.hu)


A zenga.hu ingatlankereső portálról

A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.

ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanok
Vissza a Hello, Otthon! főoldalra

Találd meg új otthonod 161 412 ingatlanhirdetés között

Keresek
Eladok
Találd meg új otthonod

Hasonló cikkek

Észszerű a mamahotel, vagy egy red flag?
2024.10.30. #eladólakás #albérlet
Észszerű a mamahotel, vagy egy red flag?
Normális dolog, hogy valaki a 30. szülinapjához közeledve még mindig a szülői házban lakik? Egyre gyakrabban kerül elő a lakhatási válság ügye, ami sokaknál kényszert jelent, de előfordulhat az is, hogy a delikvens egyszerűen csak nem érzi azt, hogy készen állna az önellátásra. Mekkora hátrányból indul, aki ebben a korban még a szüleivel él? Összeszedtük a mamahotel előnyeit és buktatóit.
Ciki 40 évesen albérletben lakni?
2024.09.29. #eladólakás #albérlet
Ciki 40 évesen albérletben lakni?
Albérlet vagy saját lakás? A kérdés újra és újra felmerül, és talán soha nem volt annyira nehéz megválaszolni, mint manapság. Viszont pont amiatt, hogy ez a téma már többször szerepelt a fórumokon, mintha már kezdene kialakulni egy részletes módszeresség, ami segíthet mindenkinek megválaszolni a kérdést. Merthogy ez is az egyéni preferenciáktól függ.
Tényleg dömpingszerűen kerülnek a piacra olcsó terézvárosi albérletek?
2024.09.18. #albérlet #felújítás
Tényleg dömpingszerűen kerülnek a piacra olcsó terézvárosi albérletek?
2026. után Budapest VI. kerületében megszűnik a rövidtávú lakáskiadás, ami a várakozások szerint a lakhatási problémák orvoslásában segíthet, mivel utána a jelenleginél alacsonyabb árszinten, nagy mennyiségben korábbi Airbnb-k kerülnek majd a bérleti piacra.
Ebben indult el Budapest a nyugati nagyvárosokhoz hasonló úton
2024.09.13. #albérlet #ingatlanpiac
Ebben indult el Budapest a nyugati nagyvárosokhoz hasonló úton
Egyre emelkednek a budapesti albérleti árak, van, ahol átlagosan 400 ezer forint a bérleti díj, de a Nagykörút mentén is bőven 200 ezer forint felett kell fizetni a kisebb lakásokért is.
Kiadnád a lakásod? Erre figyelj a szerződéskötéskor!
2024.07.28. #albérlet #bérbeadás
Kiadnád a lakásod? Erre figyelj a szerződéskötéskor!
Szeretnéd hosszútávra kiadni a lakásod, ezzel egy kis extra bevételhez jutni? Akkor az ideális bérlő megtalálása mellett szükséged lesz egy bitang jó bérleti szerződésre is. Egy mindenre kiterjedő szerződéssel rengeteg feszültség és anyagi kár megspórolható.
Kedvező árú garzonok Budapesten: válogatás 30 millió forint alatt
2024.07.27. #eladólakás #budapest #ingatlaneladás
Kedvező árú garzonok Budapesten: válogatás 30 millió forint alatt
Az életünket érintő hatalmas változások az utóbbi években alaposan átalakították azt a képet, ami a lakhatásról korábban a fejünkben volt. Ha lehet, még nagyobb lett például a kereslet a kisebb és jó elosztású lakások iránt. Azoknak, akik a munka mellett szinte csak aludni járnak haza, nincs is szükségük sok szobás otthonra. A fő szempont a jó elhelyezkedés lett, aztán már csak rajtad múlik, milyen csodát hozol ki a kis otthonodból.
Kijöttek a ponthatárok, itt vannak a legfrissebb albérletárak!
2024.07.25. #ingatlanhirdetés #albérlet
Kijöttek a ponthatárok, itt vannak a legfrissebb albérletárak!
Nem várták meg a főbérlők a felvételi ponthatárok kihirdetésével kezdődő albérleti főszezont, és már pár héttel korábban megkezdődött a drágulás a lakáskiadásban. Az otpotthon.hu ingatlankereső portál adatai szerint Budapesten átlagosan 208 ezer forintért tud kivenni magának egy egyetemista egy kisméretű lakást, a vidéki egyetemi városokban azonban ennél jóval olcsóbban, átlagosan 150 ezerért is talál magának bérelhető ingatlant.
200 ezer forint alatti albérlet Budapesten? Akadnak, mutatjuk
2024.07.18. #albérlet #lakáshitel
200 ezer forint alatti albérlet Budapesten? Akadnak, mutatjuk
A vidéki egyetemvárosokban lassabban indul a tanévkezdés előtti albérletkeresés, mint a fővárosban. Az OTP Ingatlanpont regionális vezetőinek körképéből az is kitűnik, hogy van, ahol éppen a térség dinamikus fejlesztése okozhatja a legnagyobb gondot a fiatal lakáskeresőknek.
Itt a nyár, kereshetünk albérletet a gyereknek - mire figyelj?
2024.07.05. #budapest #albérlet
Itt a nyár, kereshetünk albérletet a gyereknek - mire figyelj?
Szeptemberre tömegeknek kell szerezniük elfogadható áron kiadó lakást, ezért arra a pár dologra jobb előre felkészülni, amire a gyerek helyett is figyelni kell.