Annyiféle ingatlanra használják a penthouse, a loftlakás és hasonló jól hangzó szavakat, hogy itt az idő rendet tenni az ügyben. Első körben a lakástípusokat vesszük át!
Ingatlanok keresésekor óhatatlanul megismerjük a szakzsargont is: az egy dolog, hogy például már magunktól is jól használjuk a kaució kifejezést, de nagy hirtelen az is kiderülhet, hogy az a két szó, amit eddig ingatlanokra (lakás, ház) használtunk, valójában egyáltalán nem elég. Az már egy másik kérdés, hogy sokszor nemcsak mi és az eladók, de még az ingatlanosok is össze-vissza használnak jól hangzó szavakat. Mi most kicsit abban segítünk, hogy a jövőben már mindenki ugyanazt értse egy szó alatt, ha például elhangzik, hogy penthouse.
Ez még stimmel általában, bár itt is vannak félreértések. Kis alapterületű, legfeljebb 40 négyzetméteres, fél- vagy egyszobás lakás. Leggyakrabban a WC és a konyha is külön helyiség, elválasztva a szobától. Tehát a méret a fontos, illetve a leválasztott helyiségek.
Íme egy igazán tipikus garzon:
A garzon szót már nem szeretjük, sokan emiatt a jóval trendibb stúdiólakást írják a hirdetésbe. A baj csak az, hogy a stúdiólakás nem garzon, ezekben ugyanis a konyha, az előszoba és a hálószoba sincs leválasztva a nagyszobától. Ráadásul ez nem is azt jelenti, hogy kicsi: bár a legtöbb stúdiólakás nem bír túl nagy alapterülettel, valójában hatalmas is lehet, hiszen inkább az elrendezés a lényeg. Érdemes megjegyezni, hogy a két műfajt nem véletlenül keverik, az angolban ugyanis a flatlet használatos a garzonlakásra, de ott is gyakrabban hívják studio apartment-nek ezeket is.
Gyakorlatilag minden tetőtéri lakást így hívunk, pedig a legtöbb nem teljesíti a “manzárdság” alapkövetelményeit: a manzárd ugyanis egy tört síkú nyeregtetőfajta, ami felfelé 45 foknál nagyobb, leggyakrabban 70-80 fokos dőlésszöggel kezdődik, majd egy lapos, 10-20 százalékos dőlésben végződik. Emiatt hasznosítható a teljes tetőtéri alapterület is.
Talán a legnagyobb félreértés ezt a szót övezi, hiszen kis túlzással minden luxuslakást lepenthouse-ozunk, miközben valódi penthouse lakásból eleve alig van Magyarországon. Vannak viszont penthouse-jellegűek, de még ennek sem felel meg minden.
Mi az igazi penthouse? Először is az, hogy legalább négy emelet kell, hogy alatta legyen, mindig a legfelső szinten található és minimum 100 négyzetméteres. Fontos szempont, hogy legyen terasza, ami legalább akkora, mint a lakás fele, de az az igazi, ha ugyanakkora, mint maga a lakás. További szempont még, hogy legalább három égtáj felé legyen nyitott panorámás. Még nagy belmagasság jár vele, és nem árt egy medence, illetve egy tetőkert sem.
Ezt kevesebbszer rontjuk el, bár azért is lehet, mert eleve viszonylag kevés van belőlük. Ami van, az sem mind eredeti: Budapest loftlakásainak a nagyrészét ugyanis már kifejezetten loftlakássá tervezték. A loftlakás attól loft, hogy az épületet eredetileg üzemcsarnokként, gyárépületként vagy raktárként üzemeltették, hogy aztán átalakítsák őket. Kezdetben amúgy nagyon olcsók voltak, mostanra loftlakást venni a jólét egyik legbiztosabb jele.
Minimum három méteres a belmagasság, 120 négyzetméter az indulás, nem ártanak a kezeletlen betonoszlopok és az indusztriális hatású elemek sem a tökéletes hangulathoz.
Egy kifejezés, amit sokan használunk, de mégsem értünk. Ez annak is köszönhető, hogy 1987 óta nem létezik zártkert minősítés ingatlanra. A zártkerti ingatlanok gyakran a lakott területek közvetlen közelében találhatóak, és még épp a településhez tartoznak. A belterületi ingatlanok esetében az önkormányzatnak ki kell építenie az infrastruktúrát, úthálózatot, közműveket, szemétszállítást, míg a külterületi részeken ezeknek a feladatoknak az ellátása sokkal rugalmasabb.
A beépíthetőség erősen korlátozott, a körülmények miatt pedig általában elég olcsó. A tulajdoni lapon még mindig szerepel, és a köznyelvben is előszeretettel használják ezt a kifejezést. Zártkertnek minősültek a településhez tartozó szőlők, gyümölcsösök, pincék, zártkerti gazdasági és pihenő célú épületek.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 161 412 ingatlanhirdetés között